Під час війни окупанти всіляко намагаються схилити українців до співпраці. Декого їм вдається підкупити, а когось шантажують. В яких містах Донецької та Луганської областей СБУ виявила найбільше колаборантів та ким вони були перш ніж стати на бік ворога — дізнавайтесь у матеріалі.
Про це в ефірі проєкту Вільного радіо “Сідай, розкажу” розповіла речниця СБУ в Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа.
За словами Галини Прищепи, випадки співпраці з окупантами на Донеччині та Луганщині почастішали з 2014 року. А з початку відкритого вторгнення Росії спецслужбовці отримали інформацію про більш ніж півтори тисячі ймовірних пособників росіян.
“З початку широкомасштабного вторгнення Росії на територію України наші співробітники викрили майже 1600 осіб, можливо причетних до колабораційної діяльності. Стосовно частини з них зараз проводиться перевірка для того, щоб точно бути впевненими, що вони є колаборантами. Стосовно іншої частини з них вже завершені навіть досудові розслідування, а матеріали проваджень скеровані до суду”, — розповідає представниця СБУ.
Нині слідчі СБУ на Донеччині та Луганщині ведуть понад 70 кримінальних справ щодо колабораційної діяльності, зазначає Галина Прищепа. Більш як 20 ймовірних агентів росіян та близько 40 можливих інформаторів взяті під варту та зараз перебувають за ґратами.
“Тільки за останній тиждень (ефір проходив 27 травня, — ред.) в Донецькій та Луганській областях наші співробітники затримали 6 інформаторів ворога, яких ми теж відносимо до колаборантів”, — розповідає речниця СБУ.
Вона зауважує, що єдиного “портрету” колаборантів та держрадників немає — це різні за віком люди з різних соціальних верств, у кожного з яких були свої причини стати на бік загарбників. Єдине, що їх об’єднує — це нелюбов до своєї держави, каже Галина Прищепа.
“Наприклад, наприкінці квітня в Краматорську ми затримали працівницю медичної установи. Вона коригувала вогонь по Краматорському заводу “Кондиціонер”. Внаслідок її коригування троє людей було поранено, одна людина загинула. Або у Попасній, Лисичанську на Луганщині, у Першотравневому на Донеччині — інформаторами були люди похилого віку, які згадують свою молодість і, можливо, вважають, що якщо вони допоможуть окупантам захопити область, вони стануть від того молодшими або щасливішими”, — розповідає представниця СБУ.
Вона додає: інколи на сторону росіян переходять і колишні правоохоронці, яким загарбники пообіцяли персональну вигоду. Також “пропозиції про співпрацю” охоче приймають люди, які перебувають на соціальному дні.
“У Слов’янську секретну інформацію передавав колишній працівник міліції. За це йому запропонували посаду голови Слов’янського міськвідділу міліції при окупантах. В Новогродівці це була група інформаторів з людей, так скажімо, з низькою соціальною відповідальністю. Їм пообіцяли гонорар за їхню роботу, і вони погодились”, — розповідає Галина Прищепа.
Також на співпрацю з загарбниками йдуть деякі посадовці на територіях, які окупували вже після початку повномасштабної війни.
“Вчора (26 травня, — ред.) я отримала статистику, що СБУ задокументовувала більш ніж 40 осіб, які здійснюють свою протиправну діяльність саме з правоохоронних органів, судової гілки влади, посадовці”, — розповідає речниця СБУ.
Іноді люди порушують закон навіть цього не підозрюючи — просто під час розмови телефоном із близькими на окупованих територіях.
“На Донеччині деякі люди розповідали про переміщення українських військових, кількість блокпостів і переміщення техніки просто своїм друзям на окуповану територію Донецької області. Просто дружня бесіда, вони якось передали й ніхто навіть не замислився, що це може бути й злочин, який карається статтею 111 або 111-1 КК України (держзрада та колабораціонізм, — ред.)”, — зазначає правоохоронниця.
Не нехтують окупанти й вербуванням дітей — їх вони активно залучають до інформаторської роботи.
“Дані щодо переміщення українських військових, кількості військової техніки передавали й неповнолітні. На моїй пам’яті у Донецькій та Луганській областях таких дітей вже було троє”, — згадує речниця СБУ.
У деяких випадках російській спецслужби та їхні поплічники через близьких родичів шантажем та погрозами можуть змушувати людей ставати інформаторами.
“Минулого тижня зі слідством співпрацювала жінка, яка мешкає на Донеччині. Ще у 2014 році в окупованому Донецьку бойовики з т.з. “МДБ ДНР” затримали її чоловіка і тримають невідомо де. Щоб його звільнити, їй запропонували негласне співробітництво і взяли зобов’язання інформувати ворога про те, що здійснюється на підконтрольній українській владі території. Її куратором став бойовик, вже оголошений у загальнодержавний розшук, який діяв за вказівкою ФСБ. Але, на щастя, цій жінці вистачило сили духу аби звернутися до СБУ”, — розповідає Галина Прищепа.
Аби виявити поплічників окупантів, правоохоронці аналізують відкриті джерела інформації, перевіряють соціальні мережі та Telegram-канали.
“СБУ має у своєму арсеналі досить багато методів та способів виявлення зловмисників. Це й свідчення зацікавлених осіб, допит полонених, допит затриманих за певні правопорушення. Більшість з них співпрацюють зі слідством — вони дають покази щодо діяльності окупантів”, — розповідає речниця СБУ.
За її даними, найбільше коригувальників на Луганщині затримали у Лисичанську та Попасній, а на Донеччині — у Слов’янську та Покровську.
“Ми затримували інформаторів, коригувальників вогню, учасників незаконних збройних формувань найбільше у Лисичанську та Попасній в Луганській області. Частково Сєвєродонецьк. Дуже багато інформаторів ворога знаходиться у Слов’янську, у Покровську. Почастішали випадки в Краматорському районі і самому Краматорську. Бахмут, Першотравневе, Лиман, Торецьк, Дружківка — там ми затримували інформаторів та коригувальників вогню”, — розповідає Галина Прищепа.
Нагадаємо, наприкінці березня очільник Станиці Луганської, якого підозрюють у держзраді, отримав “громадянство” т.з. “ЛНР”. А вже колишній мер Рубіжного Сергій Хортів активно співпрацює з окупантами та здає місцевих українських активістів.
Читайте також: