Підтримати
Зображення до посту З Бахмута встигли вивезти лише частину пенсійних та освітніх архівів: що робити, якщо ваші документи залишились у місті
Архіви управління освіти Бахмутської міської ради. Скриншот відео: Youtube/Правовий Контроль

Силами волонтерів і посадовців з фронтового Бахмута намагаються вивезти документи державних закладів. Відомо, що пенсійні та освітні архіви встигли евакуювати лише частково. Ми розпитали юристку, що робити, якщо ЗСУ доведеться відійти з міста й залишити загарбникам частину важливих документів.

 

10 лютого журналістка “Правового контролю” Ольга Данилова разом із волонтерами відвідала Бахмут, щоб вивезти звідти частину освітніх архівів.

Тоді завдяки волонтерам благодійного фонду “Добрий рух”, які евакуювали архіви, стало відомо, що у будівлі Бахмутського управління освіти досі повні полиці документів.

З Бахмута встигли вивезти лише частину пенсійних та освітніх архівів: що робити, якщо ваші документи залишились у місті 1
Архіви управління освіти Бахмутської міської ради. Скриншот відео: Youtube/Правовий Контроль

Серед евакуйованих документів знайшлися ксерокопії паспортів та інших особистих документів бахмутян.

З Бахмута встигли вивезти лише частину пенсійних та освітніх архівів: що робити, якщо ваші документи залишились у місті 2
Архіви управління освіти Бахмутської міської ради. Скриншот відео: Youtube/Правовий Контроль

Станом на 15 лютого евакуювати всі архіви не вдалося. Скільки їх ще залишається в цій та інших державних установах Бахмута — невідомо.

“Роботи не закінчили, вони ще тривають. Чи будуть ще туди їздити [волонтери], я не знаю. Ми плануємо, але це залежить від ситуації, бо тепер алгоритми пропусків є”, — каже Вільному радіо очільниця управління освіти Бахмутської міськради Оксана Карпець.

Що робити, якщо ви втратили документи про освіту

Документи про вищу освіту, видані після 2012 року, легко відновити, каже у коментарі Вільному радіо юристка стратегічного відділу благодійного фонду “Право на захист” Інна Ященко. А шкільні документи доступні з 2000 року.

Дублікати документів про середню, фахову та вищу освіту містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). За посиланням можна обрати тип документів, який вам треба відновити.

“За відсутності в ЄДЕБО інформації, яка підтверджує факт видачі документа про вищу освіту, відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановані копії документів, що підтверджують здобуття особою відповідного ступеня вищої освіти”, — каже Інна Ященко.

Це можуть бути такі документи:

  • архівна довідка про навчання;
  • виписка з журналу видачі документів про вищу освіту;
  • акт знищення первинного документа про вищу освіту.

У реєстрі немає тільки документів про випускників військових вишів та військових навчальних підрозділів при вишах.

Якщо відновити документи через електронну базу не вийшло — залишається йти в суд.

“Якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в ЄДЕБО та недоступні, втрачені, знищені архіви вищого навчального закладу, то особі варто звернутись до суду із заявою про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти”, — каже юристка.

Люди, які не закінчили середню освіту та виїхали з прифронтової зони, можуть відновити освітні документи на новому місці. Для цього необхідно прийти у будь-яку місцеву школу та скласти іспити, які підтвердять рівень знань. Після успішних іспитів школа видасть необхідний документ.

Архіви пенсійного фонду теж вивезли частково, але пенсії всім нараховуватимуть

“По всіх управліннях Пенсійного фонду на сьогоднішню дату (21 лютого, — ред.) нам вдалося вивезти частину архівів. Ця робота ще триває. Враховуючи, що в нас більше мільйона пенсійних справ, ця робота дуже важка. Якщо взяти, наприклад, Торецьк або Костянтинівку, то там настільки почастішали “прильоти”, що доводиться враховувати безпеку людей, а в нас працюють виключно жінки. Завантаження та транспортування робиться руками жінок, державним структурам зараз складно”, — розповіла Вільному радіо начальниця головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад під час обласного брифінгу.

Але без пенсійних виплат мешканці Донеччини не залишаться, підкреслює посадовиця.

“В нас вже тривалий час проходить оцифрування пенсійних справ. Тобто є електронна та паперова версія пенсійної справи, яку ми оцифровуємо в повній кількості сторінок. Будь-яка людина, котра була отримувачем пенсійних виплат, навіть у випадках призупинення виплат, має [у цифровій версії] всі відомості про складові виплат, а це стаж, заробітна плата та всі інші моменти, з яких складаються пенсійні виплати”, — каже очільниця головного управління Пенсійного фонду Донецької області.

За її словами, оцифрувати встигли паперові документи всіх мешканців підконтрольної частини Донеччини.

Втрачений страховий стаж можна відновити, а з пільговим стажем складніше

Юристка наголошує: всі, хто вже отримував пенсії, отримуватимуть їх і далі — їхні документи точно є у цифровому вигляді.

“Що стосується осіб, які ще не досягли пенсійного віку, то слід зазначити, що з 2021 року стартував перехід на електронний облік трудової діяльності. Роботодавець мав у найкоротші терміни  забезпечити оцифрування відомостей про трудову діяльність працівника та видати трудові книжки на руки”, — зазначає юристка благодійного фонду “Право на захист” Інна Ященко.

Тимчасово безробітні могли також відсканувати дані про свою трудову діяльність і самостійно подати їх у пенсійний фонд, аби там зробили їхню електронну копію.

“Ці дії дають можливість уникнути наслідків втрати документів, що підтверджують періоди трудової діяльності до 2004 року”, — уточнює Інна Ященко.

Зазначимо, з 1 січня 2004 року згідно з законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” робочий стаж пов’язали з виплатою страхових внесків. Тобто у стаж зараховуються лише періоди, коли людина сплачувала страхові внески. Ці дані з 2004 року зберігаються в електронній базі пенсійного фонду.

Страховий стаж, який працівник отримав до 1 січня 2004 року, можна підтвердити тільки записами у трудовій книжці — паперовій чи відсканованій. Та навіть якщо відсканувати їх не вдалося, а трудова залишилась в окупації, це ще не означає, що стаж втрачений назавжди.

“Стаж роботи можна встановити в судовому порядку на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника за спільною роботою на одному підприємстві, в установі, організації, в тому числі колгоспі або в одній системі, та мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника”, — пояснює процедуру юристка благодійного фонду “Право на захист”.

Для призначення пільгової пенсії важливу роль мають документи про атестацію робочого місця, а також довідки з підприємства про роботу, яка дає право на пільговий стаж.

“В разі втрати цих документів і не збереження архівів підприємств, організацій чи місцевих архівів, до яких на зберігання передані кадрові документи, підтвердити своє право на пільгову пенсію буде вкрай проблемно”, — попереджає Інна Ященко.

Складність полягає у змінах, які уряд торік вніс у постанову № 637, яка визначає порядок підтвердження стажу для призначення пенсії без трудової книжки. У документі йдеться, що у разі знищення підприємства та втрати архівів про роботу пенсії на пільгових умовах призначатимуть “у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном”. Такого порядку наразі немає, каже юристка.

“Тому радимо всім своєчасно отримувати підтверджувальні документи, сканувати їх та відправляти в електронному вигляді в Пенсійний фонд України”, — закликає Інна Ященко.

Застраховані українці можуть підтвердити страховий стаж з 2000 року

Дані для пенсійних виплат вносяться автоматично з 1 липня 2000 року на основі звітності страхувальників. Для цього створили електронний реєстр загальнообов’язкового соціального страхування. Якщо трудової книжки для підтвердження стажу немає, замість неї використовують дані з цього реєстру.

1 січня 2004 року у трудовому законодавстві з’явилося поняття “страхового стажу”. З цієї дати його почали враховувати при нарахуванні пенсії.

“Попри те, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника й основним документом, що підтверджує стаж роботи, до страхового стажу з 01.01.2004 року зараховуються тільки ті періоди трудової діяльності, за які сплачені страхові внески”, — пояснює юристка Інна Ященко.

У реєстрі загальнообов’язкового соціального страхування, який запрацював 1 липня 2000 року, є дані про робочий стаж ще до введення поняття “страхового стажу”. Отже, їх можна використати, аби довести, що ви працювали в той період.

“Дані про трудову діяльність з 2000 року, які містяться в персоніфікованому обліку  застрахованих осіб, можуть бути використані при доведенні наявності трудової діяльності за період з 2000 року по 1 січня 2004 рік”, — каже юристка.

Тож застраховані громадяни мають змогу отримати дані про свій трудовий стаж з 2000 року.

***

Якщо вам потрібна юридична консультація з питань втрати документів, соціальних виплат, житла для переселенців та перетину кордону, можете звернутися до юристів благодійного фонду “Право на захист”. З понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00 телефонуйте за номерами:

+38099 507 50 90

+38068 507 50 90

+38093 507 50 90

Також можете написати  юристам в чат у телеграмі.

Нагадаємо, українці, які через війну виїхали за межі країни й досягли пенсійного віку, можуть оформити та отримувати пенсію за кордоном.

Читайте також:


Завантажити ще...