Українське Міноборони вже розробило законопроєкт про демобілізацію військовослужбовців, однак ще не може подати його до Верховної Ради: для ініціативи потрібно опрацювати механізми її втілення, зокрема знайти людей, які зможуть замінити демобілізованих.
Про це повідомив перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк, передає інформаційна агенція “Інтерфакс-Україна”.
На додаткову роботу над законопроєктом Міноборони потрібно ще три місяці, тому він може з’явитися у Верховній Раді у квітні.
“Опрацьовують нові форми й способи ведення бойових дій. І якщо так чесно говорити, то нам потрібно для цього ще три місяці”, — стверджує заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк.
Він пояснив, що законопроєкт подадуть до ВРУ, коли створять умови, за яких демобілізація не призведе до зникнення української держави.
Перша версія законопроєкту про посилення мобілізації в Україні містила норму, згідно з якою 36 місяців безперервної служби були підставою для написання заяви на звільнення, однак остаточне рішення про демобілізацію військових повинно було ухвалювати його командування. Втім, до другого читання законопроєкту цю норму прибрали та пообіцяли прописати норми щодо демобілізації в окремому законопроєкті.
У квітні речник Міноборони Дмитро Лазуткін в ефірі телемарафону “Єдині новини” заявив, що розробка цього законопроєкту може тривати до 8 місяців (тобто до січня 2025 року).
“Генеральний штаб, вочевидь, володіє повною картиною, повною ситуацією, яка наразі є, і перспективами. І, знову ж таки, маємо відштовхуватись від усіх сценаріїв, у тому числі не дуже оптимістичних. Зважуються всі моменти, аби не було такого, що десь будуть [російські] прориви [на фронті] чи десь буде послаблення оборони України”, — казав речник МОУ Дмитро Лазуткін.
У червні 2024 року голова комітету Верховної Ради з питань з нацбезпеки, оборони й розвідки Олександр Завітневич в інтерв’ю заявив, що терміни демобілізації українських військових будуть напряму залежати від швидкості набору нових бійців, на що позитивно вплинув оновлений законопроєкт про мобілізацію.
Українське міноборони планувало визначити порядок та умови звільнення військових бодай з частини категорій до 18 грудня. Ці норми обіцяли прописати в окремому законопроєкті, однак цього досі не сталося.
8 січня до Верховної Ради викликали прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, адже його уряд не зміг ініціювати законопроєкт про демобілізацію у зазначені терміни.