Новинні сюжети про “тотальну мобілізацію” та скасування “комуналки”, заяви Залужного про капітуляцію і розповідь Зеленського, як він “переплив ріку, аби втекти з України” — такі відео ширяться у соцмережах. Вони неправдиві і згенеровані штучно, аби ввести в оману. Така генерація — це діпфейк. Розповідаємо, що це таке, та як їх виявити.
Діпфейк — відносно новий інструмент інформаційної війни. Це підроблені відео, фото або аудіо, які виглядають дуже схожими на реальні світлини чи записи.
Стрімке поширення діпфейків — наслідок розвитку технологій, розповів Вільному радіо старший аналітик фактчекінгового проєкту “VoxCheck” Кирило Перевощиков.
“Сервіси для підробки аудіо, відео, фото стали доступнішими. Як за ціною, так і за зручністю використання — інакше кажучи, будь-який користувач ПК із мінімальною підготовкою може створити якісний фейк. Тоді як інструменти перевірки діпфейків розвиваються повільніше, тож спростування ускладнюється”, — зазначив фактчекер.
Найрозповсюдженіші в українському медіапросторі зараз діпфейки у вигляді згенерованих відео з начебто заявами посадовців та підроблені сюжети відомих телеканалів.
“Останнім часом активно поширюють діпфейки про військово-політичне керівництво України (Зеленського, Залужного), де воно оголошує капітуляцію, держпереворот або інші антиукраїнські заяви. Також часто створюють фейкові новинні сюжети, де відомі ведучі або блогери розповідають про “шокуючі новини”: “скасування комуналки”, “тотальну мобілізацію” або “нову програму соцвиплат для всіх українців”, — розповів Кирило Перевощиков.
Діпфейк відео з Валерієм Залужним, Відео: Telegram/Злой журналист
Не всі штучно згенеровані відео, фото чи аудіо обов’язково матимуть на меті введення в оману, деякі створюють як розважальний контент.
Які бувають діпфейки:
Діпфейк відео з Володимиром Зеленським, Відео: Instagram/onefox_true
Попри те, що інструменти для перевірки діпфейків розвиваються повільніше, ніж для їх створення, визначити правдивість відео, фото чи аудіо можливо.
Ознаки, що можуть свідчити про несправжність відео:
Ознаки, що можуть свідчити про несправжність фото:
Для того, аби визначити діпфейк, не повірити в правдивість такої інформації і не розповсюджувати її, треба проаналізувати новину, яка викликає сумнів.
Варто мати на увазі, що мета діпфейку — розпалити емоції. Не треба поширювати новину, яка несе більше емоційного навантаження, ніж інформаційного. Бо є вирогідність, що така вона може виявитись неправдивою.
Важливо звернути увагу на джерело інформації: це перевірне медіа чи анонімний телеграм-канал. Перевірити, які ще новини публікує це медіа або паблік. Якщо ця сторінка поширює однотипні відео чи новини з гучними емоційними заголовками, не варто довіряти цьому джерелу.
Також варто перевірити, чи писали про це ЗМІ з білого списку медіа від Інституту масової інформації (ті, які дотримуються журналістських стандартів). Також інформацію про фейки можна знайти на каналах українських фактчекерських організацій:
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як розпізнати російські інформаційно-психологічні операції та протидіяти їм.