Наприкінці липня під Мінськом затримали кілька десятків чоловіків, які за даними білоруських спецслужб, готували масові заворушення напередодні президентських виборів. Але виявилося, що арештовані — члени приватної військової компанії “Вагнер”, яка брала участь у конфлікті на Донбасі з боку бойовиків. Деяких заарештованих хочуть передати Україні.
Передісторія: в ніч з 28 на 29 липня біля Мінська, у Білорусі, в одному з готелів затримали 32 людини. Ще одного чоловіка затримали на півдні країни. Місцеві правоохоронці пояснювали, що за їхніми даними це бойовики іноземної приватної військової компанії “Вагнера”. Чи була в них із собою зброя — білоруські правоохоронці не повідомляють.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що затримані “прибули в країну, щоб дестабілізувати ситуацію перед виборами, влаштувати бунти та мітинги, щоб зробити державний переворот”.
Читайте також: Ні “Майдану”, підтримка стабільності. Голова Іллінівської ОТГ вирішив підтримати президента Білорусі листом.
“Якщо це російські громадяни, а я так розумію, їх допитали, якщо це росіяни, значить, треба звернутися негайно до відповідних структур Російської Федерації, щоб вони пояснили, що відбувається”, — заявив під час засідання Ради національної безпеки Білорусі Олександр Лукашенко.
Російська сторона ж заперечує, що затримані хотіли дестабілізації в Білорусі. В ефірі російської телепередачі “60 хвилин” консул посольства РФ у Білорусі Кирило Плетньов заявив, що “вагнерівці” їхали до Латинської Америки через Мінськ та Стамбул.
“Вони не розуміють, абсолютно не розуміють, чому їм інкримінують зв’язок з опозиційними лідерами Білорусі, прізвищ яких більшість із них ніколи не чули”, — додав Плетньов.
В МЗС Білорусі заявляли, що деякі із заарештованих військовиків громадяни України. А за даними Цензор.НЕТ, майже всі брали участь у бойових діях на сході України та є у базі “Миротворця”. Серед них Тахир Бахтигараєв, Сергій Щербаков, Олег Дрига, Олександр Руденко, Денис Харитонов, Максим Кошман.
Українська сторона хоче отримати “вагнерівців”, які воювали на Донбасі.
Спочатку, СБУ заявила, що українська сторона буде просити у Білорусі бойовиків ПВК “Вагнера”, яких затримали під Мінськом. Вже 5 серпня Офіс президента України повідомив, що Володимир Зеленський обговорив телефоном з Олександром Лукашенком питання екстрадиції затриманих у Білорусі бойовиків, які воювали на Донбасі. Але чи погодився Лукашенко, не повідомляється.
6 серпня президент Білорусі Лукашенко заявив, що хоче бачити генпрокурорів України та Росії у себе в країні, щоб разом розібратися із затриманими бойовиками “Вагнера”.
Читайте також: