Підтримати
Життя в ЛДНР зсередини: Як молодь з ОРДЛО жартує над окупаційною владою в TikTok
Фото: з відкритих джерел

Комендантська година, відсутність необхідних послуг та сірі спальні райони. Так відображає у своїх відео життя в окупації молодь з непідконтрольної території. Юнаки та дівчата розповідають про реалії, які можуть бути незрозумілі для багатьох людей.  І так можна краще усвідомити яке зараз життя в окупації.

 

Про цей аналіз відеороликів з TikTok розповідає видання “Новини Донбасу”. Аналітику відеороликів робили працівник “Донецького інституту інформації” Віталій Сизов та керівник програм нових медіа “Інтерньюз Україна” Віталій Мороз. 

Імена та деякі відео TikTok блогерів не будемо публікувати за для їхньої безпеки.

Саркастичні жарти

Аналітик “Донецького інституту інформації” Віталій Сизов розповідає, що молодь наразі не концентрується на політиці та навіть не висловлюється на цю тему. Однак, у своїх відеороликах вони показують те, що відбувається навколо них.

“Нерідко люди можуть опублікувати те, що стосується їхнього життя і здається їм не дуже важливим: не виплачують зарплату, немає водопостачання або проблеми з працевлаштуванням. Не обов’язково це буде мати політичне забарвлення, але це буде передавати інформацію про те, що відбувається в місті. Які зміни та що взагалі хвилює людей”, — додає Віталій Сизов.

Наприклад, одна з блогерок з окупованої території Донецької області Юлія публікує відео, в якому обурюється тому, що їй за 2 місяці лікарняного дали 842 рублі. Тобто 421 рубль на місяць. В українській національній валюті це близько 155 гривень.

Блогерка Анастасія у своєму відеоролику показує міні-вистави, в яких вона грає себе і свою маму. У виставах вона саркастично висміює реальність життя в т.з. “ДНР”.

Дівчина: Мам, мам, я хочу речі замовити. На яке відділення пошти доставку оформлювати?

Мама: Шо? Пошта? Доню, не сміши. В нас пошти немає з 2014 року”.

Або:

Дівчина: Ооо, дивись, там салюти

Мама: Це не салюти!”.

Красиві та “сірі” місця

Дехто публікує відеоролики з красивими місцями. Блогери гуляють центром Донецька і показують імениту “Донбас Арену”, місцеві сквери тощо.

@letsplaydnКто из Донецка? с вас комент ? #Рек #Донецк #Днр

♬ оригинальный звук – let’s Play


А деякі навпаки прогулюючись дворами показують сірі та забуті райони, в яких дуже виділяються пошарпані стіни багатоповерхівок, сміття на вулицях та багнюка.

Коментування дій окупаційної влади

Блогерка Лінзі у своєму відео розповідає, що школярів випустили з карантину, хоча виші та чимало інших підприємств досі на карантині. Самоназвана “Міносвіта” видала рекомендації проводити фізкультуру на свіжому повітрі. Своє бачення як це виглядатиме дівчина висловила відеороликом-уривком з кінофільму “Джентельмени удачі”, коли роздягнені герої фільму виходили на ранкову зарядку та посипали себе снігом.

Інший ще блогер на комендантську годину відреагував вставивши уривок однієї з комедійних шоу:

Про комендантську годину в “ДНР”: “Мені дуже подобається. Навіть якщо вам не подобається. Це “приколдес” вищого рівня. Вибачте, якщо ми не зійдемося в смаках, але повторюся, це подобається мені, суто на мою велику думку, пані та панове”.

Донецьк — це…?

Деякі юнаки публікують челенджи під музику, з питаннями типу “Донецьк — це — Білорусь? – Ні. Британія? – Ні. Польща? – Ні. Німеччина? – Ні. Америка? – Ні. Україна? – Ні. Росія? – Ні”.

Або “Коли хтось питає що таке “ДНР”: Ти з Росії виходить? — Ні. З України? — Ні. А звідки взагалі? — Ну… З Донецька взагалі”.

Дорога в “республіку”

Хтось жартівливим відео показує, що приїхати на непідконтрольну територію дуже важко. Під текст з таким питанням підставляють слова пісні “А до села дуже далеко. Туди дістатися буде нелегко. Спочатку переїхати всі мости. І якось об’їхати всі пости”. 

Підконтрольна VS непідконтрольна територія

Користувачі TikTok з окупованих територій також роблять порівняння життя на підконтрольній території та на окупованій. Наприклад користувач під ніком “Кегля” публікує відеоролик з таким змістом:

Діти в Києві не розуміють, чому вони повинні ходити до школи в таку погоду (під дощом).

Діти з “ДНР/ЛНР”: *біжуть до школи під вибухи, кулеметні та автоматні черги*

Ще одна блогерка розповідає про типову ситуацію, коли приїхала з Києва в т.з. “ДНР”:

  • Немає сільпо/новуса/біли, а всі продукти неякісні
  • В якому сенсі стіки по 300 рублів?
  • Зустрічаєш знайомих на кожному кроці
  • Комендантська година с 11 вечора
  • Як це тут немає метро?

Аналітик Віталій Сизов додає, що такі традиційні соціальні мережі як “ВКонтакте” та “Однокласники” — це свого роду вже ЗМІ, до того ж контролюють деякі пабліки бойовики.

“А TikTok – це нова соціальна мережа і руки туди ще не дійшли. Не всім зрозуміло, що це, не всі сидять там і не всі вважають це загрозою. Тому, природно, люди дозволяють собі більше свободи”, — зазначає аналітик Донецького інституту інформації Віталій Сизов.

Його колега в цій сфері, керівник програм нових медіа “Інтерньюз Україна”, Віталій Мороз додає, що соціальні мережі можуть навіть спровокувати протести.

“Користувачі, які публікують контент в TikTok, використовують доступну їм платформу і не замислюються про наслідки. Але якщо ти дискутуєш на політичну тематику, виступаєш проти окупаційної влади, то рано чи пізно це може спровокувати проблему”, — каже Віталій Мороз.

Зазначимо, окупаційна влада вже аналізує відеоролики в новій соцмережі і реагують на деякі з них. Наприклад, як повідомляє видання “Новини Донбасу”, з п’ятого курсу відрахували студенти самоназваної “академії МВД ДНР” лише за те, що він зняв відеоролик у місцевій спецформі. Згодом у нього ж вийшов відеоролик, на якому він сидить в курсантській формі т.з. “МВД” і починає знімати шеврони та погони з символікою самопроголошених республік.

Крім того, й цю платформу невдовзі можуть заборонити. Адже тут вже є чимало відео із закликами виходити на мітинги в Росії проти рішень чинної влади та незаконних затримань опозиціонерів.

Читайте також:


Завантажити ще...