Селищу міського типу Новгородське, що на Донеччині, мають повернути історичну назву — Нью-Йорк. Цього місцеві жителі добивалися понад 4 роки. З рештою профільний комітет Верховної Ради підтримав ініціативу.
Про це Вільному радіо розповіла місцева активістка, координаторка спільноти ”Український Нью-Йорк на Донеччині” Надія Гордіюк. Відповідне рішення ухвалив Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
“На мою думку, це важливо з точки зору історичної справедливості. Адже в 1951 році назва “Нью-Йорк” потайки була фактично забрана. Є свідчення, що деякі люди дізналися про перейменування тільки в 1953 році. Ніякого обговорення не було. Це були роки “холодної війни”, тому така незручна назва, напевно, не влаштовувала радянську пропаганду”, — розповідає пані Надія.
Додано: Після підтримки від комітету, питання виноситься на голосування депутатів Верховної Ради. Вже після того, як вони проголосують, відповідний документ мають підписати голова Верховної Ради та Президент. Після публікації закону у офіційному виданні Верховної Ради, назву офіційно змінять.
Зазначимо, питанням повернення історичної назви місцеві активісти займаються з 2016 році. Російська агресія, згадує координаторка групи, підштовхнула до того, щоб вивчити історію рідного краю.
“Основним гаслом, під яким людей збирали на “референдум”, був “руський мір”. Ми ж через краєзнавців дізналися, що наше селище має європейське коріння. Назва Нью-Йорк була ще до німців-менонітів (меноніти — християнський протестантський рух, — ред.), але саме вони викупили землі у 1879 році і за 20 років зробили величезний прорив у розвитку селища. Воно стало фактично промисловим центром, були побудовані заводи сільськогосподарських машин, цегельні заводи. Пізніше саме з Нью-Йорку люди йшли на фронт і до Нью-Йорка поверталися”, — пояснює Надія Гордіюк.
Перші клопотання щодо перейменування до обласної ВЦА, додає, залишилися без відповіді. Хоча його на громадських зборах підтримали місцеві жителі. У 2020-му вже нове звернення у Донецькій ВЦА підтримали та передали до парламенту.
“Дуже приємно, що активну позицію в цьому питанні зайняла наша молодь, громадська організація “Молодь Українського Нью-Йорка”. Зокрема, у нас стрімко розвивається ОСББ, вже понад 100 будинків має, воно називається “Нью-Йорк”. Хочуть повернути історичну назву і старожили (ті, хто народився у Нью-Йорку)”, — резюмує активістка.
Нагадаємо, за даними видання Етнографічний Донбас, населений пункт заснували в 1877 році німці, яких запросила імператриця Катерина ІІ. Селище міського типу існувало з такою назвою до 1951 року. Президія Верховної Ради української РСР видала указ про перейменування селища міського типу Нью-Йорк в Новгородське.
Читайте також: