Влада звітує, що задоволена результатами експериментального проєкту фіксації зруйнованого житла на тимчасово окупованих територіях з використанням аерозйомки у Запорізькій області. Тож готові розширити межі територій, які перевірятимуть для компенсацій. Наразі документ знаходиться на погодженні.
Про це розповів голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.
“Проєкт дозволяє підтвердити руйнування житла на ТОТ і територіях бойових дій за допомогою аерозйомки. Нещодавно такий експеримент успішно реалізували у Мелітополі, тому парламентська ТСК рекомендувала Уряду поширити програму на інші такі території”, — розповів Фролов.
Він зазначив, що аерозйомка дає можливість зафіксувати зруйноване житло і внести його у Державний реєстр нерухомості для подальшої виплати компенсацій власникам.
Комісії, створені при ОВА або виконавчих органах місцевого самоврядування, вноситимуть перелік зруйнованих об’єктів до цього реєстру на основі отриманих аерознімків.
За словами Павла Фролова, наразі документ знаходиться на етапі погодження центральними органами виконавчої влади. Після надання ЦОВВ висновків і зауважень, Мінвідновлення направить його на розгляд до уряду.
Уточнимо, як зазначав раніше в коментарі Вільному радіо очільник Бахмутської ВА Олексій Рева, планується, що Бахмут має стати одним з наступних в проєкті на черзі після Мелітополя.
Нагадаємо, у Мелітополі тривав тримісячний експеримент з надання компенсацій за зруйноване житло в окупації без акту обстеження. Його визнали вдалим, після чого підготували законопроєкт, який дозволить приймати заяви на компенсацію за пошкоджені оселі в тимчасовій окупації або зоні бойових дій.
Нещодавно нардепи підтримали за основу законопроєкт №11161, який має на меті дозволити виплачувати компенсації за зруйноване житло на ТОТ. Передбачається, що для цієї процедури не потрібний фізичний огляд майна, а гроші виплачуватимуть на основі заяви, до якої додаватимуть фото або відеофіксацію (до/після) знищеного майна.
Раніше посадовці обіцяли, що в Україні з’явиться механізм, який дозволить виплачувати компенсації за зруйновані будинки у тимчасовій окупації на підставі супутникових знімків. Це стосуватиметься тільки новоокупованих після 2022 року населених пунктів. Поки все вищеописане не реалізували, в Україні програма “єВідновлення” працює лише там, де комісія може оглянути зруйноване або пошкоджене житло особисто.
Журналісти Вільного радіо підготували роз’яснення про те, як повідомити державі про пошкоджене або зруйноване житло та як будуть розраховувати суму компенсації за житло, зруйноване під час війни.