Пів року тому Росія оголосила відкриту війну українському народу. За цей час в нашому лексиконі з’явилося багато нових слів: деякі з них ми раніше не чули, а інші набули нових значень. З таких слів наші журналісти склали своєрідну “абетку війни”.
А — “Азовсталь”
Маріупольський комбінат “Азовсталь” став останньою українською фортецею у боях за місто, які загалом тривали більш як 80 днів. Нині ж 2,5 тисячі захисників “Азовсталі” перебувають у полоні окупантів.
Російські ЗМІ повідомляли, що поранених військових відвезли до лікарні у Новоазовську, а інших — у тюрму в Оленівку. Обидва населені пункти — на окупованій території. Вночі 29 липня в Оленівці обстріляли колонію, де тримали українських бранців, у тому числі оборонців “Азовсталі”. Тоді загинули понад 40 людей, а Червоний Хрест заявив, що начебто й не гарантував безпеку полоненим українцям.
Б — бавовна
До повномасштабного вторгнення це слово означало рослину, з якої виготовляють м’яку на дотик натуральну тканину. Але тотальна цензура в російських ЗМІ подарувала цьому слову нове значення. Замість звичного слова “вибух” медіа окупантів нині використовують інше — “хлопок”, яке пишеться так само як і “бавовна” російською. Народна творчість не змусила довго чекати.
В — волонтери
Волонтери — це звичайні українці, які вкладають свій час, талант та інші ресурси у наближення перемоги. Деякі збирають гроші на амуніцію, транспорт та обладнання військовим на передовій, інші допомагають розселяти вимушених переселенців та надають їм гуманітарну та психологічну допомогу, інші возять гуманітарну допомогу цивільним на лінії фронту та займаються евакуацією. Волонтерський рух в Україні був активним ще у 2014 році, але з початком повномасштабної війни став неймовірно поширеним.
Г — герої України
Під час відкритої війни українці показали себе справжніми героями та героїнями. Деяких воїнів, які особливо відзначилися, нагородили найвищим ступенем відзнаки — званням Героя України. Від початку повномасштабного вторгнення цю відзнаку отримали вже більш як 150 військових. Багатьом з них її надали посмертно.
Д — “Доброго вечора, ми з України”
Відома фраза, яка після початку відкритої війни стала одним з неофіційних гасел українського народу. Сам вислів належить вокалісту гурту “ДахаБраха” Марку Галаневичу. Але відомою цю фразу зробили музиканти з електронного дуету PROBASS ∆ HARDI з Кременчука, які поклали її на драйвову музику.
Е — евакуація
У 2014 році багато мешканців сходу України мусили покинути свої домівки та стати переселенцями. Під час масштабної війни у пошуках спокою евакуюються вже сотні тисяч українців. Хтось в інші регіони, а хтось — за кордон. На Донеччині ж взагалі оголосили обов’язкову евакуацію: кожен, хто не хоче їхати, має підписати спеціальний папір.
Є — Євробачення
Цьогоріч на відомому пісенному конкурсі Україну представляв гурт Kalush Orchestra. У фіналі, який проходив в італійському Турині, українські музиканти здобули перемогу, отримавши рекордний 631 бал. У такий спосіб європейці висловили свою підтримку нашій країні. Ця перемога стала для багатьох українців “промінцем надії” у непрості часи.
Ж — житло
За ці пів року Росія позбавила рідного даху над головою багатьох українців. Дехто евакуювався у безпечніші регіони країни або за кордон та залишили свої домівки. А в чиюсь оселю влучив російський снаряд. Буває, що вже в евакуації людина дізнається, що її дому більше немає — як героїня одного з наших матеріалів Ірада Гасимова.
З — ЗСУ
Збройні сили України — та сама стіна, яка утримує нашу країну від хаосу, що несуть загарбники. Відважні чоловіки та жінки щодня, ризикуючи своїм життям та здоров’ям, нищать окупантів та їхню техніку, аби решта країни могла жити спокійно.
І — “Іскандер”
За інформацією деяких експертів, ракетами саме цього сімейства росіяни завдали перші удари по українських аеродромах 24 лютого. Ще до початку відкритої війни російські пропагандисти багато розповідали про “Іскандери” для підняття мілітаристських настроїв. Нині ж окупанти продовжують використовувати ці ракети для атак по Україні, але вже набагато рідше.
Ї — їжак протитанковий
Проста, однак дієва металева конструкція, основна мета якої — затримати ворожу техніку. Цих “їжачків” роблять з трьох шматків сталевого прокату. Зараз їжаки — звична картина у багатьох містах України, але до повномасштабної війни деякі українці могли бачити такі конструкції лише в історичній хроніці.
Й — йод
Російські окупанти вже кілька місяців контролюють Запорізьку атомну електростанцію. Весь цей час ризик катастрофи на ЗАЕС залишається доволі значним. Тож йодовмісні препарати знов стали на слуху, як після аварії в Чорнобилі. Адже для зниження впливу радіації використовують йодну профілактику.
К — комендантська година
Ще одна реалія життя українців після початку повномасштабної війни. Комендантська година — це заборона у певний проміжок часу виходити на вулицю без спеціального дозволу. В Україні комендантська година діє майже в усіх регіонах, за винятком Закарпатської області. Її тривалість встановлює обласна військова адміністрація, але в окремих громадах за потреби її можуть продовжувати або скорочувати. Скільки вона триває в різних областях — читайте в матеріалі Вільного радіо.
Л — лендліз
Визначна подія, яка сталася на третьому місяці відкритої війни — надання Україні лендлізу від США.
Головна ідея цієї програми — спростити та пришвидшити постачання Україні американської зброї, обладнання, продовольства тощо. Така допомога не безкоштовна, але оплату за поставки країни-одержувачі можуть надавати пізніше.
М — мобілізація
Загалом мобілізація — це приведення державної інфраструктури та збройних сил у готовність через надзвичайні обставини. Зараз же мобілізація для більшості українців — все ж призов на війну. Нині в Україні діє загальна мобілізація. Станом на початок липня Україну боронили 1 мільйон військових. Для порівняння, до 24 лютого ЗСУ налічували близько 250 тисяч військових.
Н — НАТО
НАТО (Організація Північноатлантичного договору) — це міжнародний альянс, який створили 1949 року для колективної оборони країн Західної Європи та Північної Америки. Недопуск членства України в НАТО став одним з приводів, яким Росія пояснила своє відкрите вторгнення.
Мільйони українців вимагали від Альянсу закрити небо над країною, але цього так й не сталося. Надія України найближчим часом долучитися до НАТО не виправдалася.
О — “Ой у лузі червона калина”
Одним з пісенних символів повномасштабного вторгнення став “Гімн січових стрільців”. Слова пісні написали ще 1914 року, але цьогоріч вона набула ще ширшої популярності. Цьому посприяв лідер гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк, який долучився до тероборони та з автоматом у руках заспівав цю пісню посеред Києва.
Наші журналісти підготували добірку з таких пісень-символів українського спротиву. Слухайте їх за посиланням.
П — повітряна тривога
Цей спеціальний звуковий сигнал вмикають у разі повітряної небезпеки, коли ворожий літак або ракета прямують у бік вашої області чи міста. Радимо не нехтувати цими сигналами, адже вони можуть врятувати життя. Для зручності встановіть на свій телефон додаток “Повітряна тривога”. Ось посилання для смартфонів на Android, а ось — на iOS.
Р — “Русский военный корабль, иди на*уй”
Фраза, яку ще в перший день відкритої війни промовив український прикордонник, стала надзвичайно популярною. Її використовують, аби вказати шлях не тільки російським окупантам, а й проявам російської пропаганди та випадам адептів “руського миру”.
Детально про це гасло та його автора читайте в матеріалі Вільного радіо.
С — “Спеціальна військова операція”
Саме так окупанти називають війну в Україні. А зараз усе частіше можна почути абревіатуру “СВО”, за якою російська пропаганда ховає значення цього вислову, розмиває його суть. Росіянин, який насмілиться назвати “операцію” війною, ризикує надовго сісти за ґрати.
Т — тероборона
Сили територіальної оборони — це окремі війська у складі ЗСУ. Їхнє основне завдання — допомагати Збройним силам в охороні важливих об’єктів, чергувати на блокпостах та протидіяти диверсантам. Після початку повномасштабного вторгнення до лав ТрО записалися безліч патріотів, серед яких є й багато українських зірок.
У — Укрзалізниця
Після початку повномасштабного вторгнення евакуаційними потягами Укрзалізниці з різних регіонів країни безкоштовно евакуювали сотні тисяч цивільних — передусім жінок, дітей та літніх людей. Евакуація залізницею триває й нині — зараз потяги вивозять мирних мешканців Донецької області, де оголосили обов’язкову евакуацію.
Ф — фільтрація
Фільтрацію проводять на окупованих Росією частинах України. Якщо спростити — це жорсткий, а подекуди й жорстокий, допит цивільних, які хочуть виїхати на підконтрольну територію, або яких вивозять силою. У такий спосіб окупанти намагаються виявили українських силовиків, держслужбовців та проукраїнських активістів.
Як проходить фільтрація — читайте у розповіді маріупольчанки, яка вирвалася з захопленого міста.
Х — “Хаймарс”
Це високоточна РСЗВ на колісній базі, яку Україна отримує від Сполучених Штатів. Нині в нас налічується 16 таких систем. Висока точність та дальність вогню допомогли ЗСУ знищити склади та військові бази окупантів далеко в тилу.
Ц — цигарка
Одна з основних причин (якщо вірити російському Міноборони) першої “бавовни” в Криму, поблизу Євпаторії. Відтоді Генштаб ЗСУ регулярно закликає окупантів не нехтувати правилами пожежної безпеки та курити тільки у відведених для цього місцях.
Ч — Чорнобаївка
“Місце сили” ЗСУ та постійних невдач росіян. Чорнобаївка — це село на Херсонщині, поблизу якого є військовий аеродром, підконтрольний окупантам. Завдяки тому, що ЗСУ раз за разом ліквідовували там росіян, це місце стало культовим, а сама Чорнобаївка почала уособлювати непривітну для окупантів українську землю.
Ш — шафка
“Стійка” шафка у розтрощеному будинку в Бородянці, фото якої розлетілося мережею, стала символ незламності українського народу. Шафку сфотографувала журналістка “Суспільного” Єлизавета Серватинська. Згодом інші журналісти та користувачі соцмереж підхопили цю світлину як втілення всіх нас — українців, які тримаються попри все.
Щ — “Ще не вмерла України…”
Кожне слово українського гімну до болю точно описує нашу націю та її міцний характер, що ще яскравіше проявляється під час нової фази війни. Наші вороженьки згинуть, мов роса, а ми щасливо пануватимемо у своїй сторонці.
Я — ядерна зброя
Останній “козир у рукаві” президента країни-агресорки Путіна. Російська пропаганда часто грозиться перетворити цивілізований світ на “радіоактивний попіл”. Сам Путін каже, що в ядерній війні не буде переможців, але водночас розпорядився привести сили ядерного стримання у стан підвищеної бойової готовності.