Отримати власне житло за нижчою ціною пропонують переселенцям активісти маріупольської ГО “Заходи”. Команда запустила проєкт, за яким громади безкоштовно виділяють землю, а донори сплачують частину робіт і будматеріалів. Так планують знизити ціни і зробити житло для переселенців доступнішим. Які умови участі у проєкті, хто може подати заявку та в яких регіонах можна придбати нерухомість — розповідаємо у матеріалі.
Про проєкт New Home Вільному радіо розповів голова ГО “Заходи” Юрій Давиденко.
Зробити житло для переселенців доступним активісти збираються за допомогою донорського фінансування та домовленостей з громадами в різних регіонах України. Частину суми за будівництво переселенці мають заплатити самі. Землю громади надаватимуть в оренду на 30-50 років, а згодом власники побудованого на ній житла зможуть приватизувати ділянки. Житло, придбане за цим проєктом, належатиме їм за правом власності.
“По-перше, громада надає безпосередньо землю. Це вже економія велика і громади готові надавати землю безпосередньо для будівництва для ВПО. По-друге, є донори, вони також готові давати кошти. Ми рахували і попередньо плануємо, що зможемо за донорське фінансування сплатити близько 50% вартості житла”, — розповідає голова ГО “Заходи” Юрій Давиденко.
Зараз за проєктом є домовленості про виділення ділянок у Підгородненській громаді Дніпропетровської області та в місті Красилові на Хмельниччині. Також тривають перемовини з громадами в Полтавській, Закарпатській, Київській та Кіровоградській областях.
“У заявці люди обирають громаду, область, де вони хочуть [отримати житло]. Бо, наприклад, ми коли звернулися в Закарпатську область, нас питали, скільки людей вже готові [ долучитися до проєкту], скільки дітей. Там для них це було важливо, бо враховують садки, школи. Бо за виділення [ділянок] голосуватимуть депутати на сесіях, їм треба пояснити”, — розповідає активіст.
Будувати планують такі оселі:
“Ми робимо опитування, яке житло людям підійде, бо хтось хоче жити у квартирі, хтось у приватному будинку. Ми будемо як третя сторона, яка буде доплачувати за будівництво. Наприклад, донор дав нам конкретну суму на сім’ю. Або надав будівельні матеріали для конкретної родини. Ми будемо це передавати підряднику, і людям вже залишиться доплатити меншу суму. В цих будинках будемо організовувати ОСББ, щоб потім проводити інтеграційні заходи, комунікації тощо”, — розповідає Юрій Давиденко.
В майбутніх житлових комплексах планують створити осередки з коворкінгом, кавʼярнями й місцями для відпочинку, дитячі майданчики, парки та бомбосховища.
Взяти участь в програмі можуть усі переселенці. Далі учасників відбиратимуть залежно від складу сім’ї, приналежності до певних категорій, професії тощо.
“Відбір буде за бальною системою, бо ми залучаємо різних донорів. Хтось готовий фінансувати проєкти для сімей з дітьми, хтось для людей з інвалідністю, хтось для бахмутян, хтось для маріупольців тощо. Плюс в громадах, які виділяють землю під будівництво, є потреба в людях певних професій, наприклад, медики, вчителі. Все це теж враховуватиметься”, — пояснює Юрій Давиденко.
На участь у проєкті вже подали 2 тисячі заявок, а загалом активісти планують забезпечити доступним житлом 5 тисяч родин. Подати заявку можна, заповнивши форму за посиланням.
Нагадаємо, торік ГО “Заходи” орендували базу відпочинку на Хмельниччині, ремонтували її та селили туди переселенців. Протягом 2023 року там прийняли близько 400 людей, але в холодний сезон проєкт призупинили через дороговартісне опалення.
Також журналісти Вільного радіо розповідали, де переселенці можуть знайти прихисток у: