1 серпня, у день неофіційного початку штурму Бахмута, національний історико-меморіальний заповідник “Бабин Яр” у Києві проведе паралелі між тим, що учинили в Бахмуті нацисти під час Другої світової та зараз повторюють російські окупанти. Тематичну виставку, що розповідає про минулий та сучасний геноцид, показуватимуть весь серпень.
“В Україні свій Бабин Яр є чи не у кожному місті. Бахмут теж не оминули страшні події Голокосту. Ми відкриваємо виставку про злочини проти людства 1 серпня, в день початку битви за Бахмут, тому що через 80 років Бахмут знов став місцем трагедії. Зараз весь світ бачить, як російські неонацисти вчиняють геноцид на нашій землі. Зло має одне й те саме обличчя, воно має бути названо і покарано”, — розповідає Вільному радіо керівниця заповідника “Бабин Яр” Роза Тапанова.
Організатори виставки називають сучасний російський режим тоталітарним нацистським.
“Вбивство 3 тисяч цивільних, більшість з яких була євреями, у січні 1942 року та знищення Бахмута росіянами, яке триває понад рік у наш час, — два злочини, вчинені однаковими тоталітарними нацистськими режимами”, — констатує Роза Тапанова.
Нацисти під час окупації Бахмута у часи Другої світової вбили за різними оцінками близько 10 тисяч мирних місцевих мешканців. Зокрема, винищили близько 3 тисяч єврейських чоловіків, дітей та жінок в алебастрових виробках. Але у місті залишилося цивільне населення та вцілілі будівлі.
Нині ж під час російської окупації Бахмута у місті майже не залишилося мешканців: десятки тисяч людей покинули місто у 2022-му, виїхавши добровільно на підконтрольну українському уряду територію. Декілька тисяч переважно літніх жителів, які залишилися, російські окупанти депортували у свій тил. Зараз місто знищене вщент і засмічене вибухівкою, там немає умов для життя.
Виставку вже монтують у виставковому центрі “Жива пам’ять”. Це в минулому промислова будівля.
На виставці, присвяченій геноциду Бахмута, представлять:
Клеменс фон Ведемеєр показував роботу “Сліди коней” у Бахмутському краєзнавчому музеї восени 2021-го. Цей німецький художник досліджує аматорську кінозйомку свого діда-офіцера, який на початку 1940-х прийшов до Бахмута у складі окупаційної армії Вермахту та фільмував пересування німецької армії під час Другої світової війни.
“Нашою метою також є привернення уваги суспільства до проблем геноциду, його природи, невідворотності покарання, роботи з пам’яттю в освітніх закладах. Для цього під час виставки діятимуть дискусійні майданчики, до яких запрошуватимуться громадські діячі, науковці, митці, правозахисники, військові, представники держави”, — підкреслила керівниця заповідника “Бабин Яр” Роза Тапанова.
Вільному радіо відомо, що у заході братимуть участь працівники Бахмутського краєзнавчого музею, громадські діячі з Бахмута Володимир Березін та Світлана Кравченко. Також свої матеріали для заходу надала німецька історикиня Ясмін Зьонер, яка вивчає розслідування нацистських злочинів після Другої світової.
Виставка триватиме з 1 по 31 серпня 2023-го у виставковому центрі “Жива пам’ять”. Знайти його можна за адресою: Київ, Бабин Яр, вул. Юрія Іллєнка, 48Б.
Графік роботи: понеділок — п’ятниця 10:00-19:00, субота-неділя — 11:00-18:00. Вхід безкоштовний.
***
Масову страту євреїв у Артемівську (стара назва Бахмута, — ред.) пам’ятають як “Артемівський Бабин Яр”. За це в Німеччині судили лише кількох організаторів злочину — через понад три десятиліття. Їм присудили від 3,5 до 9 років тюрми. Причому не лише за масове вбивство в Артемівську, а й у майже десятку інших українських міст. Більше про нацистів, які творили цей злочин під час Другої світової, Вільне радіо розповідало в матеріалі “За геноцид євреїв у Бахмуті та 8 інших містах України лише кільком нацистам дали до 9 років тюрми (деталі процесу 1973 року)”.