Підтримати
Що можна і не можна робити у Велику Суботу
Фото: depositphotos

Субота перед Великоднем – останній день Великого посту. Що має зробити сьогодні кожний християнин – розповідаємо далі.

 

Біблійні оповіді Великої Суботи

У цей день християни згадують час, який Ісус провів перед воскресінням. За Біблією, Його тіло лежало у труні, а душа в цей час зійшла у пекло. Спаситель прийшов туди, аби визволити Адама, Єву та всіх праведників.

Щоб учні Христа не викрали Його тіло, біля труни поставили варту, а на камінь, який закривав скелю, наклали печатку. Але сталося диво: на третій день гробниця була вже порожня, а Ісус – знову живий – явився своїм учням.

“Сьогодні на літургії ми читали 15 паремій – уривків зі Старого Заповіту, які пророкують про воскресіння Месії. Один із цих уривків – це Книга пророка Йони про те, як його проковтнув кит, а на третій день він вийшов на берег живим. Це прообраз Ісуса, який теж воскрес на третій день після смерті”, – розповідає Вільному радіо настоятель Борисо-Глібського храму Часів Яра, протоієрей Олег Кручинін.

Якщо порахувати, то виникає певна розбіжність: розіп’яли Ісуса у п’ятницю, тож воскреснути Він мав у понеділок. Цьому є пояснення.

“Розгадка криється в тому, що день і ніч, яких бракує, не були астрономічними. Після страти настала темрява, яка тривала три години – це та сама надприродна ніч. А що таке третій день? Це те надзвичайне світло, яке засяяло, коли Господь виходив з печери. Спалах був таким яскравим, що воїни, які охороняли печеру, впали, засліплені. І це божественне світло вважається третім днем”, – пояснює протоієрей.

Воскресіння Ісуса Христа

Що можна і не можна робити у Страсну Суботу 

У цей день варто сповнитися спокоєм та благоговінням, каже священник.

“П’ятниця – це день зі знаком “мінус”, бо в цей день розіп’яли Христа, неділя – Великдень – день зі знаком “плюс”. А між ними – тиша, спокій, субота. Я постійно підкреслюю, що в нашому житті є багато речей з Біблії, а ми про це й не знаємо. День спокою: чи не нагадує це нам переддень виборів?” – говорить протоієрей Олег Кручинін.

Тож церква рекомендує вірянам утриматись у цей день від бурхливих емоцій та розваг. Через це суботу перед Великоднем ще називають Тихою.

У Велику Суботу заведено збирати великодній кошик. У цей день на богослужінні віряни можуть освятити паски, крашанки та інші продукти. Але скуштувати все це можна буде лише у Святу Неділю, бо саме в цей день завершується Великий піст.

У Велику Суботу можна освятити паски та крашанки

Що роблять у церкві у Страсну Суботу

Богослужіння останнього дня перед Воскресінням містять елементи як постової, так і великодньої служби.

“На літургії, яка звершується вранці, священники, які весь тиждень до цього служили у чорному постовому вбранні, перевдягаються у біле. Храм також готуємо: прибираємо з нього все чорне та заміняємо на біле, святкове”, – розповідає Олег Кручинін.

Ввечері Великої Суботи звершується передвеликодня служба, під час якої служителі церкви заносять Плащаницю в алтар, де вона ще 40 днів лежатиме на престолі.

Перед Великоднем віряни збираються у храмі, звідки опівночі починається хресна хода. Після цього шестя підходить до дверей церкви, й починається богослужіння великодньої утрені.

У день Воскресіння та ще кілька днів після цього в церквах перестають служити панахиди. Священник каже: згадати померлих рідних можна й під час святкових літургій.

“Буває так, що у людини на Великдень або протягом наступного тижня хтось помер або припадають роковини чи 40 днів. Але панахиду ми не служимо. Як тоді пом’янути померлого? Річ у тім, що кожного дня Світлої Седмиці (післявеликоднього тижня) у храмах звершується божественна літургія. Тому люди можуть подати записку з іменем померлого на це богослужіння. А панахиду ми переносимо на Радоницю – дев’ятий день після Великодня. Цього року це вівторок, 11 травня. Воскресіння – це час радощів, а не суму”, – каже настоятель Борисо-Глібського храму.

Божественні літургії в українських церквах
Фото: depositphotos

Читайте також:


Завантажити ще...