Підтримати
Найважливіші новини цього тижня в Україні та Донецькій області
Фото: depositphotos

Щотижня ми збираємо найважливіші події Донецької області та України в один дайджест. А наприкінці радимо вам фільм і музику, які не залишили нас байдужими.

 

Новини Бахмута і Донеччини

Під Покровськом малюк випав з вікна 3-го поверху

За попередніми даними правоохоронців, під час інциденту мати 1-річного хлопчика, його брат і бабуся були в інших кімнатах. В цей час дитина зайшла на кухню, залізла на стілець поруч із вікном, потім на підвіконня та відчинила вікно. Москітна сітка не витримала ваги маляти, й хлопчик випав.

Бабуся відвезла дитину до Селидівської центральної міської лікарні. За словами директорки закладу, хлопчик народився у сорочці. Впавши з кількаметрової висоти, він відбувся лише переломом лонної кістки без зміщення.

Подія ще раз доводить: треба завжди пильнувати своїх дітей. Правила безпеки та подробиці інциденту – за посиланням.

Повені, знеструмлення, падіння дерев: Донеччина потерпає від рясних опадів

Майже весь тиждень в області вирувала негода. Через це без світла залишилися десятки населених пунктів. В тому числі й Покровська центральна районна лікарня.

“Наші рятувальники забезпечили резервним джерелом живлення терапевтичне відділення, у якому перебувають хворі на COVID-19 під апаратами ШВЛ. Рятувальники залучили генератор потужністю 40 кіловатів”, — розповіла Вільному радіо пресофіцер ДСНС Донеччини Вероніка Бахал.

В інших містах було не краще. Так, поблизу Маріуполя вода перелилась через дамбу водосховища та підтопила кілька десятків будинків і присадибних ділянок. Бійці ДСНС на човні врятували звідти 5 людей.

https://www.facebook.com/DSNSDon/videos/560327854969460

Також надзвичайники прибирали аварійні дерева. Довелося допомагати й автомобілям, які застрягли у багнюці або на слизьких ділянках доріг у Краматорську, Кураховому та інших містах.

Останньої проблеми можна було б уникнути, якби у містах нормально працювала зливова каналізація. Замість цього під час дощів дороги традиційно перетворюються на річки. Ми розпитали у влади Бахмутського району, в якому стані перебувають місцеві “ливньовки”. Дехто відповів, що в місті їх немає, а хтось чесно зізнався: десь вони є, а де – не маємо гадки. Рекомендуємо почитати всі відповіді.

Під Волновахою покарали “розкрадача гробниць”

Ні, скарбничок із золотом чи фігурок єгипетських богів чоловікові на ім’я Леонід на кладовищі не трапилось. Нічого цінного, окрім металевих хрестів, він не забрав. Загальний скарб, який вдалося зібрати чоловікові, важив 25 кг. Леоніда притягли до відповідальності за статтею “Наруга над могилою чи іншим місцем поховання”.

У суді чоловік визнав свою провину та щиро розкаявся. Суд це врахував, і замінив 4 роки тюрми на рік іспитового періоду. Надгробки на цвинтар повернули.

Під Волновахою вміймали чоловіка, який крав металеві конструкції на кладовищі
Ілюстративне фото: Вільне радіо

Кілька могил у Часовоярській громаді можуть стати культурною спадщиною

Тим часом за 160 км від села, де знайшли крадія надгробків, є 7 могил, які хочуть внести до реєстру об’єктів культурної спадщини. Повний перелік є в цьому матеріалі.

Водночас місцевий історик Валерій Богуненко розповів у коментарі Вільному радіо, що місцева влада ні з ким не радилась, перш ніж укладати список таких об’єктів. За його словами, у Часів Ярі є ще багато цікавого, що теж заслуговує на це звання.

“Зараз з того, що залишилося, з важливої культурної спадщини – це вежа Шухова, за яку ніяк не візьметься наша місцева влада і ніяк не внесе до переліку об’єктів культурної спадщини. Я дуже боюся, що ця вежа не доживе. У центрі міста є курган IV століття до нашої ери, київський, який планомірно також руйнується, і, попри наші сигнали, ніяких намагань його зберегти немає”, — каже Валерій Богуненко.

Тепер остаточно. Мережа магазинів “Епіцентр” купила землю в Бахмуті

Спочатку продати гектари хотіли за 22 мільйони гривень, але експерти оцінили ділянку майже у 5 разів дешевше.

Як розповіла Вільному радіо начальниця управління муніципального розвитку Бахмутської міськради Наталя Отюніна, претендентів на купівлю землі було двоє: “Епіцентр” та ще одна столична компанія.

“Стартова ціна продажу була 4 865 500 грн. Фактично було зроблено два кроки, і земля була придбана за 4 962 912 грн”, – коментує Наталя Отюніна.

У міськраді припускають, що будівництво нового центру розпочнеться вже незабаром.

Повна історія – тут.

У Бахмуті купили землю під будівництво "Епіцентру"
Фото: rau.ua

Вперше за 58 років: міст у Бахмутському районі капітально відремонтують

Споруда проходить через річку Горілий Пень та знаходиться поблизу села Покровське. Міст розрахований на дві смуги для транспорту та два тротуари для пішоходів. Його довжина становить 46,7 погонних метри. Завершити ремонт планують у листопаді цього року.

У Бахмутському районі відремонтують ще один міст
Фото: ДонОДА

Виконує роботи підрядна організація ТОВ “Харківмістдорбуд” у рамках програми “Велике будівництво”. Та ж фірма нещодавно завершила реконструкцію мосту між Бахмутом і Світлодарськом.

Всеукраїнські новини

Президент ветував закон, який послаблював відповідальність за брехню в деклараціях

3 червня нардепи ухвалили Закон, який повертав тюремне ув’язнення за брехню в декларації, скасоване Конституційним судом України восени. Проте згодом депутати внесли зміни в закон та дозволили собі переписувати дороге майно на родичів і не показувати його у своїх деклараціях, пояснюючи це тим, що нібито родич “не подав інформацію в будь-якій формі” про цю власність. І щоб за це декларант не ніс жодної відповідальності.

Представники НАБУ та НАЗК закликали президента ветувати закон, “…оскільки цей документ спотворює ідею е-декларування як інструменту підзвітності суспільству та фактично надає індульгенцію на безкарність за зловживання задля набуття незаконних статків”.

Тож підписувати цей закон президент не став. Натомість повернув документ до парламенту зі своїми пропозиціями.

Мінкульт вчитиме українців медіаграмотності. Що запланували

З початку війни на Донбасі російська пропаганда в Україні стала ще потужнішою. Серед основних наративів, які пропагандисти намагаються вкласти в голови людям – “Україна – країна русофобів і нацистів”, “Україна – недодержава” та найпоширеніший – “Україною керують ззовні”.

Боротися з навалою фейків планують у Міністерстві культури та інформаційної політики. Там хочуть за 2 роки навчити 90% українців розбиратися в інформації, яка надходить з медіа.

“Ми почали співпрацю з МОН щодо організації певних курсів чи напрямків у школах і вишах, уже є напрацювання різних громадських організацій стосовно цього. Ми запускаємо національну платформу з медіаграмотності. Є різні інформаційні кампанії, які проводяться завдяки медіа, блогерам. Цей процес потрібно просто масштабувати”, – розповів міністр культури Олександр Ткаченко на зустрічі з журналістами в Українському кризовому медіа-центрі.

Проєкт запустять як у великих містах, так і у віддаленій місцевості. До сіл і селищ доїдуть, щойно пандемія коронавірусу збавить оберти й можна буде зняти маски.

У Міністерстві культури України планують ввести курси з медіаграмотності
Фото: depositphotos

Євро-2020: перемоги та поразки української збірної

Дебютний матч наша збірна зіграла з футболістами з Нідерландів. Донеччину в збірній представляли двоє футболістів: Олександр Зубков з Макіївки та Микола Шапаренко з с. Велика Новосілка.

У цій грі українцям не вистачило одного гола, аби перевести матч у нічию. Поєдинок завершився з результатом 3:2 на користь нідерландців. Детально про гру ми розповідали тут.

Вдруге збірна України вийшла на поле проти суперників з Північної Македонії. Як і попередній, цей матч видався яскравим та емоційним. У першому ж таймі наші футболісти закинули в сітку противника 2 м’ячі, а ось у другому трохи поступилися. Та все ж це не завадило нашій збірній здобути перемогу. Фінальний результат – 2:1 на користь України. Розбір цього матчу дивіться в матеріалі.

За результатами двох ігор, збірні України та її майбутнього суперника Австрії мають однакову кількість очок, проте різниця забитих/пропущених голів краща в українців (4-4 проти 3-3). Це збільшує шанси збірної вийти до плей-офф. Для цього нашим футболістам потрібно перемогти або хоча б зіграти внічию з австрійцями. Чи вдасться це українцям — дізнаємося вже у понеділок, 21 червня. Матч відбудеться о 19:00 за київським часом.

Результати збірної України на Євро-2020
Фото: UEFA

Коронавірус в Україні та на Донеччині

Як і тижнем раніше, всі регіони України перебувають у найбезпечнішій, “зеленій” зоні карантину. На Донеччині за тиждень зареєстрували близько 300 пацієнтів з COVID-19, хоча раніше таку кількість хворих могли виявити за день.

Оскільки хвороба продовжує відступати, Кабмін вирішив запровадити певні пом’якшення. Наприклад, тепер можна проводити масові заходи зі стовідсотковою наповнюваністю залів, але всі мають бути у масках. Зняти їх можна лише якщо у кожного з учасників та організаторів буде на руках негативний результат ПЛР- або експрес-тесту на коронавірус чи довідка про проходження повного курсу вакцинації проти цієї хвороби.

З детальним переліком “ковідних” послаблень можна ознайомитись тут.

Водночас уряд продовжив карантин до кінця літа, тож розслаблятися поки не варто.

Тиждень на КПВВ

Найважливіша новина цього тижня – Кабмін скасував додаток “Вдома” для тих, хто їде через КПВВ або прибуває з-за кордону. Цей сервіс раніше потрібно було встановлювати для контролю за проходженням самоізоляції, але поки країна перебуває у “зеленій” зоні, цього робити не треба. Те ж стосується і тестів на коронавірус.

Зазначимо, у Мінцифри ще на початку місяця припускали, що можуть скасувати додаток, але нововведення запрацювало з 17 червня.

Додаток "Вдома" вже не треба встановлювати на КПВВ Донбасу
Фото з відкритих джерел

Інша суттєва річ, яка сталася днями – ватажок т.з. “ДНР” підписав “указ” про відкриття “кордонів” з сусідньою самоназваною республікою. Про цей намір він говорив ще у четвер, 17 червня. Нововведення дасть змогу мешканцям ОРДО потрапляти на підконтрольну територію не через Росію, а через т.з. “ЛНР”. На підконтрольній частині Луганщини є КПВВ “Станиця Луганська”, який працює щодня. А от пункт “Новотроїцьке” на Донеччині заблокований майже весь час – бойовики тримають свій пост “Оленівка” закритим в усі дні, окрім понеділка і п’ятниці. Є й інші обмеження, через які люди не можуть перетнути лінію розмежування.

Новини з фронту

За тиждень бойовики на сході понад 40 разів атакували позиції українських військових. Бійці ЗСУ фіксували обстріли з мінометів, гранатометів та іншого озброєння. Крім того, у вівторок безпілотник російських найманців “Орлан-3М” перетнув лінію розмежування, що заборонено.

На початку тижня стало відомо, що двоє українських армійців натрапили на невідомий вибуховий пристрій та отримали осколкові поранення. Стан здоров’я одного з постраждалих лікарі оцінили як задовільний, а іншого – середньої тяжкості.

Ще один військовий отримав поранення внаслідок обстрілу. Його евакуювали до медзакладу, і зараз боєць почувається задовільно.

На жаль, без смертей в зоні ООС цього тижня не обійшлося. Але як пояснили нашим журналістам у військовому штабі, загибель не була пов’язана з веденням бойових дій. Обстрілів у той день на ділянці, де загинув військовий, не було.

Під вогонь бойовиків потрапили й житлові квартали. В суботу російські найманці обстріляли Авдіївку, місцевий мешканець отримав кульове поранення.

Скарбничка корисного

  • Як податися на безкоштовну участь у бізнес-школі для дітей

Школа підприємництва та лідерства для дітей та підлітків “MBA Kids International” пропонує учням 7-11 класів з усієї країни позмагатися за участь у річній програмі з розвитку особистих якостей. Переможців навчатимуть безкоштовно, а ще даватимуть їм стипендію. Умови участі у конкурсі та форма реєстрації – за цим посиланням.

Українських підлітків запрошують у безкоштовну бізнес-школу
Фото: KidsVisitor

  • ЄС шукає ековолонтерів на роботу в Італії. Як стати добровольцем

В програму потрібні комунікабельні люди, готові піклуватися про довкілля та розвивати в цьому напрямку свої навички. Під час поїздки волонтери будуть працювати в експериментальному центрі з відновлення навколишнього середовища. Також з учасниками проводитимуть тренінги зі здорового способу життя, переробки продуктів або використання їх для творчості тощо. Якщо вам цікава така можливість – клікайте сюди.

Українців запрошують побути ековолонтерами в Італії
Фото з відкритих джерел

  • Як запустити проєкт з медіаграмотності на донорські кошти

Ця пропозиція актуальна для молодих людей до 25 років. В умовах конкурсу – розробити проєкт, який допоможе іншим розрізняти в інтернеті правду та фейки, шукати достовірну інформацію та критично мислити. Найкращі проєкти профінансує ЮНІСЕФ. Деталі шукайте тут.

Молоді люди з України мають шанс отримати гроші на свій проєкт з медіаграмотності
Фото з відкритих джерел

Надихає

У багатьох у гардеробі знайдеться хоч одна річ із рослинним принтом. А мисткиня арт-резиденції ІЗОЛЯЦІЯ Богдана Войтенко робить такий одяг власноруч. У роботі використовує справжні трави й квіти соледарських степів, а закріплює природні фарби місцевою сіллю.

“Я вперше на Донеччині, тому мені було легко помітити щось інше, відмінне від того, до чого я звикла. Дуже рада, що потрапила сюди саме у червні: він соковитий, квітучий та дуже багатий на рослинність”, – говорить Богдана.

Мисткиня фарбує тканини рослинами, які ростуть у Донецькій області
Богдана Войтенко у власноручно пофарбованому одязі. Фото: Вільне радіо

Мисткиня навіть пофарбувала одну зі своїх футболок землею, і результат їй сподобався. Каже: вийшов теплий рожевий відтінок.

“Для мене це, свого роду, медитація – ніщо не робиться швидко, тому рослинні барвники дають мені купу натхнення. Я експериментую з ними, отримую різні ефекти, іноді не можу контролювати результат. І це теж кайфово: відпускати та віддавати контроль природі”, – розповідає Богдана Войтенко.

Опис процесу та більше фотографій є в матеріалі Вільного радіо.

Що подивитися

“Загублена” – американський детективний трилер 2014 року, знятий за однойменним романом. За сюжетом, письменник Нік Данн і його дружин Емі готуються відсвяткувати п’яту річницю подружніх стосунків. Але у день свята Емі несподівано зникає. Спочатку знайомі співчувають стурбованому Ніку, але з часом на світло починають випливати деталі, які змушують інших замислитись над безвинністю чоловіка. Його закритість і напруженість починають сприймати як соціопатичні нахили, й репутація Ніка поступово починає руйнуватися. Та не все так однозначно, як здається на перший погляд: такий розвиток подій має бути комусь вигідний, і Нік починає шукати цю людину.

Трейлер фільму “Загублена”

https://www.youtube.com/watch?v=4x88J84F5Dk

Бонус: наші журналісти підготували для вас добірку з україномовних YouTube-каналів, серед яких є новинні, гумористичні, наукові та інші. Навіть якщо ви вже дивитесь українське, все одно радимо зазирнути – може, відкриєте для себе щось новеньке.

Що послухати

Продовжимо тему українського контенту київським гуртом Semmar, назва якого перекладається з португальської як “Без моря”. До складу гурту входять Андрій Шатров (вокал), Марина Новицька (клавіші, бек-вокал), Артем Веремієнко (бас-гітара) та Віталій Домініченко (барабани).

Український гурт "Semmar"
Фото з відкритих джерел

Четверо музикантів грають на межі різних жанрів. В їхніх композиціях можна почути відтінки джазу, інді-року та електроніки. Ось кілька пісень для ознайомлення:

  • Антонім
  • Аперкот
  • Литовська
  • Віраж
  • Дім Королів

Завантажити ще...