Позаду перший квітневий тиждень, у повітрі весна. А в інформаційному просторі — суцільний коронавірус та тривожно-трагічні новини про загострення на Донбасі. Які новини цього тижня варто знати читайте в нашому підсумковому матеріалі.
З Соледару повідомляють: завершили третину ремонту опорної школи № 13. А поки старші школярі їздять в іншу школу міста, а малеча навчається на базі дитсадків. Орієнтовно, так все триватиме до жовтня.
Щоб закінчити ремонт, поки що поставили на паузу розформування міського управління освіти.
Цього тижня підбили результати довиборів у Верховну Раду на 50-му виборчому окрузі. Там виборці Добропілля та району, Мирнограда та Покровська обирали собі нового нардепа. Адже попередній — Руслан Требушкін — восени минулого року вирішив стати мером Покровська та склав депутатські повноваження у ВРУ.
Отже, ці довибори 20 тисячами голосами “за” виграв одіозний мер Добропілля Андрій Аксьонов, висуванець партії “Порядок”. Про нього відомо, що він організатор псевдореферендуму у 2014-му у Новодонецькому Добропільського району. За даними нардепа Дмитра Лубінця, Аксьонов — громадянин Росії, а за інформацією журналіста Дениса Казанського — ще й фігурант кримінальної справи, яка досі розслідується.
У Мар’їнці призначили нового голову ВЦА. Ним став колишній очільник ВЦА Красногорівки Юрій Григулець, який раніше працював в СБУ.
65-й військовий мобільний госпіталь у Часів Ярі отримав нове медичне обладнання на майже пів мільйона гривень. Це коагулятор для зупинки кровотечі під час операцій, ультрафіолетова лампа для стерилізації інструментарію та електронно-оптичний перетворювач. Цінну медапаратуру закупили та доставили благодійники.
В усіх громадах підконтрольної частини області вже запланували дату відключення централізованого опалення. Коли це станеться у Бахмуті, Костянтинівці, Краматорську, Слов’янську, Соледарі, Торецьку та Часів Ярі — уточнюйте тут.
З 1-го квітня здорожчав проїзд в електричках “Донецької залізниці”, і це не жарт до Дня дурня. Залізничники кажуть: востаннє підвищували ціни ще у 2019-му. В середньому доведеться сплатити на близько 20% більше, а скільки саме на деяких популярних напрямках півночі регіону ми зібрали тут.
Впродовж тижня на Донеччині кожного дня епідпоказники щодо поширення коронавірусу дедалі погіршувалися. Якщо тиждень почався з понад 10,5 тисяч нових заражених загалом по країні (з яких 503 нових хворих — з підконтрольної Донеччини), то в суботу ці цифри становили вже 20 341 та 749 нових пацієнтів відповідно.
З громад півночі Донеччини повідомляють: вже (або майже) закінчилися місця в стаціонарах опорних лікарень. Вже не вистачає ліжок для лікування важких інфікованих у Торецькій лікарні, те ж саме повідомляють зі Світлодарська: там з 47-ми пацієнтів на початок місяця було лише шестеро місцевих мешканців, решта — з Соледара, Краматорська, Бахмута, Часів Яра.
У Костянтинівській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування наприкінці тижня вільні місця ще були, але ситуація розвивається стрімко. Бахмутська лікарня теж працює з перевантаженням вже не перший тиждень.
На момент виходу цього дайджесту Донеччина ще перебуває у помаранчевій зоні карантину, тобто максимальні протиепідемічні обмеження ще не введені. Але голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко вже попередив: якщо динаміка погіршення ситуації буде такою ж, повного локдауну не уникнути. У деяких громадах місцеві профільні комісії вирішили перевести школярів на дистанційне навчання. Наприклад, з понеділка 5 квітня в Бахмутській громаді учні шкіл навчатимуться з дому.
Тим часом в країні триває вакцинація від коронавірусної хвороби. І хоча на Донеччині кількість вже вакцинованих на початок місяця становила трохи понад 11 тисяч людей, майже 9,5 тисяч з них були військові. А от медики вакцинуються мало.
Практично всі ці люди щеплені лише першою з 2-х доз вакцини. Тобто, аби у людини сформувався імунітет до COVID-19, необхідно всім їм ввести ще одну дозу вакцини. При цьому друга доза препарату має бути від того ж самого виробника: бути виготовленою за тими ж технологіями та мати той самий склад, що й перша.
На момент виходу цього матеріалу в усій країні, за даними МОЗ, отримали обидві дози вакцини лише 2 людини. Залишками вакцини щеплюють громадських діячів, журналістів та інших публічних людей. Цього тижня ми розповіли як вакцинувався громадський активіст з Торецька Володимир Єлець.
До речі, пункт вакцинації для мешканців тимчасово окупованої частини регіону планують облаштувати у Бугасі Волноваського району. Але поки ніякої конкретної інформації про це немає.
А на вулицях Бахмута ми зібрали на відео думку пересічних громадян про щеплення від коронавірусу взагалі.
Поки пандемія все ще набирає обертів та триває карантин, ми продовжуємо розповідати про дивовижні місця Донеччини. Їх можна буде відвідати й особисто, коли дозволять епідемічні умови, а поки — занотовуйте ідеї для майбутніх подорожей.
У Торецьку є вугільна шахта. Учбова, для студентів місцевого коледжу. Там зібрали відпрацьоване шахтне обладнання та облаштували все (або майже все) як у шахті реальній. Як все це виглядає та функціонує, дізнавайтесь у нашому фоторепортажі.
До речі, як будете у Торецьку, спитайте у місцевих де балка Скелювата та зробіть селфі. Саме там рівно 300 років тому, у 1721-му році, двоє чоловіків з Бахмутської фортеці першими на території сучасного Донбасу знайшли кам’яне вугілля та відправили його на тодішню “державну експертизу”. Вугілля виявилося якісним. Так розпочалася офіційна історія Донецького кам’яновугільного басейну, або скорочено Донбасу.
Зазначимо, в радянські роки був поширений міф, що першим вугілля на Донбасі знайшов російський рудознавець Григорій Капустін неподалік від нинішнього Лисичанська. Краєзнавці доводять, що Капустін ніколи не бував на території сучасної України. Грунтовні докази, копії мап та всі посилання за цією темою ви знайдете у нашому матеріалі.
А для тих, хто цікавиться сучасним мистецтвом: у Соледарі до серпня проходитимуть тижневі арт-резиденції “Заземлення” платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ. Митці з різних регіонів України приїздять туди та за тиждень мають створити унікальний арт-проєкт. Цього тижня свою інсталяцію презентувала мисткиня з Донецька Валентина Бєро. Що вона створила з соляних блоків, кристалів, дроту та підсвітки (а також де це можна побачити) дізнавайтесь в матеріалі та слідкуйте за нашими анонсами презентацій митців.
Мешканці Донеччини все ж мають шанс невдовзі казати “живу в пригороді Нью-Йорка”. Оскільки ще триває боротьба за повернення історичної назви “Нью-Йорк” селищу міського типу Новгородське. Колонія Нью-Йорк, яку заснували в нашому краї німці-меноніти, зберігала таку назву до 1951-го, після чого її перейменували на Новгородське. Відбудеться перейменування чи ні, побачимо, але відвідати сусідську громаду з такою екзотичною історичною назвою варто. А більше дізнатися про донецький Нью-Йорк та його менонітську спадщину можна тут.
Загострення на Донбасі між Збройними силами України та російськими гібридними військами триває. Окупанти відновили риття інженерних споруд у бік українських захисників та ледь не щодня гатять із забороненої мінськими домовленостями великокаліберної зброї. У зведеннях штабу Операції Об’єднаних сил — знову всі “гарячі точки” вздовж лінії розмежування та всі типи зброї. В окремі дні українські військові фіксують до 13-20 збройних провокацій з боку проросійських найманців.
Факти стягнення Росією своїх військових та зброї до кордонів з Україною та на тимчасово окупованих територіями зібрали в матеріалі “Чи буде наступ? Аналізуємо, що відомо про можливу активізацію війни Росії та України (деталі)“.
Отже, перша половина тижня пройшла без бойових втрат на фронті. А у четвер внаслідок обстрілів окупантів в зоні ООС поранення отримали двоє українських бійців. Де саме це сталося у штабі ООС не уточнили, але повідомили: загрози життю військових немає.
В той же день одна з мін калібру 120-мм влучила у житловий квартал Красногорівки. Поранення отримав місцевий мешканець. Він живий та отримав медичну допомогу.
Наступного дня, у п’ятницю 2 квітня під час обстрілу були поранені ще двоє військовослужбовців ЗСУ. Але де саме це сталося та в якому вони стані — військове керівництво не повідомляло. В суботу, 3 квітня, стало відомо, що на околицях Шумів неподалік Торецька Бахмутського району насмерть підірвався український військовий.
Ескалацію військової агресії Росії на Донбасі народні депутати засудили окремою постановою в останній день березня.
Цього тижня з’явилися нові декларації посадовців за 2020 рік. Ми проаналізували — що декларує народний депутат від ОПЗЖ Федір Христенко (якого обрали мешканці Бахмутського району та Лимана) та Олександр Ковальов, обраний мешканцями прифронтового Зайцевого.
Якщо коротко: їхні статки продовжують зростати, розширюється автопарк, але грошей на дорогу з Києва до виборців на Донеччину все ще не вистачає.
Міністерство у справах ветеранів невдовзі започаткує навчальні курси управителів ОСББ для учасників АТО/ООС. Ветерани зможуть отримати всі менеджерські навички. Більш детальну інформацію обіцяють оприлюднити трохи згодом.
Чудову можливість анонсували для студентів та членів наукової спільноти. Нещодавно Європейська комісія презентувала нову програму Еразмус+ на 2021-2027 роки з бюджетом 26 млрд євро.
Цими грошима можуть оплатити ваше навчання за кордоном або програму розвитку освіти в Україні. Детальніше читайте за цим посиланням.
У перший тиждень квітня законним шляхом перетнути лінію розмежування на Донбасі можна було лише у двох з 5-ти КПВВ: через “Станицю Луганську” щодня, а через КПВВ “Новотроїцьке” на Донеччині — лише у понеділок та п’ятницю. Хоча українські прикордонники відкривали контрольовані ними КПВВ кожного дня та готові були пропускати з 08:00 до 16:00.
Причина відсутності руху людей через 5 КПВВ та ж сама: протилежні блокпости всіх цих гуманітарних коридорів паралізували окупанти Донбасу та людей не пропускають. Іноді незаконні збройні формування не пропускають на контрольовану ними територію навіть через ці 2 КПВВ.
За даними Держприкордонслужби, з понеділка по п’ятницю російські найманці не пропустили на тимчасово окуповану територію України 20 людей, вони повернулись на КПВВ та пішли на 2-тижневу самоізоляцію чи обсервацію.
Прикордонники зазначають: за 5 робочих днів тижня через КПВВ “Станиця Луганська” пройшло в обох напрямках понад 10 тисяч людей. Це в середньому на 30% менше, ніж попереднього тижня. З чим це пов’язано, прикордонники не уточнюють.
На “Станиці Луганській” по буднях чергують монітори благодійного фонду “Право на захист”, які розповіли: 1 квітня “Станиця Луганська” працювала на генераторах через планове відключення електрики. Також швидких тестів на коронавірус там встигають робити замало. Так, в останній день березня його змогли зробити лише 98-ми людям з 826-ти, які пройшли в бік підконтрольної Луганщини. Як розповідають правозахисники, це через те, що на кожну людину для тесту йде близько 15 хвилин, тобто за годину встигають протестувати 4-х людей. Нагадаємо, там це дослідження проводить лише один медпрацівник.
Через КПВВ «Новотроїцьке» за 2 робочих дні цього тижня в бік ТОТ проїхали 239 людей та 40 транспортних засобів, а в бік вільної української території — 267 людей та 63 автівки. Зазначимо, у п’ятницю цей КПВВ працював на годину довше, оскільки останній автобус з ТОТ приїхав у 16:40.
2 вантажівки від Міжнародного Комітету Червоного Хреста цього тижня проїхали через КПВВ “Щастя” на Луганщині. Ними завезли майже 3 тонни гуманітарної допомоги (медикаментів) для мешканців ТОТ.
Нагадаємо, українські прикордонники для перетину вимагають носіння маски або респіратора, дотримання соціальної дистанції та 2-тижневу самоізоляцію чи обсервацію після перетину в бік вільної української території. Іноземцям потрібно мати страховий поліс на випадок захворювання на COVID-19.
Без самоізоляції пропускають громадян України, які хочуть вакцинуватись від COVID-19, але мають показати запрошення на вакцинацію з унікальним ідентифікатором.
Дивовижна історія натхнення, яку ми підготували для вас цього тижня, знову стосується шахів. Ми дізналися, що в Одесі майже готова для друку книга про видатного шахіста родом з Бахмута Бориса Верлінського. Він народився у 1888-му у єврейській родині, яка невдовзі переїхала в Одесу. Після перенесеного в дитинстві менінгіту він втратив слух, але це не завадило йому стати першим у світі офіційним гросмейстером та обіграти непереборного впродовж 7 років чемпіона світу з шахів легендарного кубинця Хосе Рауля Капабланку та інших шахматних грандів!
У 1929-му він став першим офіційним гросмейстером СРСР. Оскільки міжнародна шахова федерація ФІДЕ почала присуджувати цей титул лише з 1950-го року, тому Верлінський є першим офіційним гросмейстером у світі.
Його партії відзначали призами за красу, адже Верлінський “був красивим атакером та тактиком”, як кажуть знавці цієї давньої гри. Більше про цю неймовірну історію читайте в матеріалі “Переміг самого Капабланку”. Про першого шахового гросмейстера світу родом з Бахмута пишуть книгу
Пропонуємо подивитися 4-хвилинний мультик “Муміне” з циклу “Всі, хто хотіли, поїхали?” В ньому невигадана історія кримсько-татарської родини, яка залишилась в тимчасово окупованому Криму та переживає арешт батька. Мультфільм доступний за цим посиланням.
Це лише одна з 10-ти реальних історій, яка розповідає про те чому люди не виїхали з тимчасово окупованої території. І що не всі з них — зрадники, колаборанти та сепаратисти.
Сюжети засновані на реальних подіях, а мультиплікацію обрали, аби не наражати людей на небезпеку розголошенням їх особистостей.
Читайте також: