Упродовж 2023-го більшість комунальних установ регіону не змінювали вартість послуг для споживачів. Зросли тільки тарифи на світло. Які населені пункти Донеччини весь рік залишаються без газу, світла чи/та води, а де вдалося відновити ці послуги? Які тарифи на 2024 будуть на Донеччині? Чи готовий регіон до можливих блекаутів? Підбиваємо підсумки для житлово-комунальної сфери.
Важливо! Дані, наведені нижче, актуальні на момент публікації.
За підрахунками Донецькоблгазу, у Донецькій області без централізованого газопостачання залишаються 111 населених пунктів, 51 з них — зараз тимчасово окуповані Росією.
На підконтрольній українській владі території без газу 60 населених пунктів:
Мешканцям цих міст і сіл доводиться обходитися без централізованого газопостачання вже рік, а подекуди й довше.
Проводити там відновлювальні роботи газовики цього року не могли через ризик потрапити під російський обстріл. До того ж деякі з населених пунктів досі можуть бути заміновані.
Нагадаємо, через окупацію населених пунктів і пошкодження магістрального газопроводу без газопостачання у 2022 році залишилося 189 населених пунктів регіону.
У січні 2023 року Донецькоблгаз завершував відновлення газопостачання у Краматорську, Костянтинівці, Слов’янську, Мирнограді, Покровську та Дружківці. Тут блакитного палива не було з травня 2022 року.
Упродовж цього року газ вдалося повернути й у домівки мешканців приватного сектора деокупованого Лимана та низки прилеглих сіл:
Однак поки що неможливо відновити газ у багатоповерхівках Лимана, адже система газопостачання там вщент зруйнована.
“До війни [у Лимані] налічувалося понад 9 тисяч абонентів, з яких 5 тисяч — квартири. Через зруйновані комунікації багатоповерхового сектору повернути газ до цих будинків неможливо. Нині там мають можливість користуватися газом більше ніж 1600 абонентів приватного сектору”, — пояснили Вільному радіо у компанії.
Минулого опалювального сезону 2022-2023 роки з централізованим теплом були 15 громад на Донеччині. Ще в 10 громадах опалення подавали обмежено, а ще у 10 — його взагалі не було.
На опалювальний сезон 2023-2024 роки централізоване теплопостачання у повному обсязі запустили у 13 громадах Донецької області, а саме:
У Лиманській, Новогродівській, Святогірській, Селидівській, Великоновосілківській, Гродівській, Очеретинській, Удачненській, Черкаській, Андріївській, Комарській, Криворізькій та Шахівській громадах тепло подається до закладів охорони здоров’я та об’єктів, в яких розгорнули “пункти незламності”. Також у цих громадах із теплом деякі багатоквартирні будинки, в яких облаштоване індивідуальне альтернативне опалення.
Без централізованого теплопостачання у цьому опалювальному сезоні такі громади:
Подавати тепло у ці громади не дозволяють активні бойові дії та/або пошкодження газопроводів та електроенергетичної системи. Аби місцеві пережили зиму, волонтери, благодійні організації і влада намагаються забезпечити їх деревиною, паливними брикетами та “буржуйками”.
Централізоване водопостачання станом на грудень є в 107 населених пунктах Донеччини, підконтрольних українській владі. У 41 з них вода подається за графіком.
“Роботи на ушкоджених об’єктах, з метою відновлення послуги [водопостачання], виконуються аварійно-ремонтними бригадами підприємств з урахуванням безпекової складової”, — йдеться у відповіді департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА на запит Вільного радіо.
33 населені пункти Донецької області залишаються без централізованого водопостачання на початок 2024 року. У більшості цих міст і сіл пошкоджені системи водопостачання. Однак ремонтні бригади не їздять туди через загрозу обстрілів.
Місцевих рятують приватні колодязі та свердловини, але вони є не скрізь.
Аби забезпечити жителів водою, органи місцевої влади упродовж 2023-го організовують підвезення води та місця її розливу, а також облаштовують свердловини.
Воду людям підвозять й рятувальники та волонтери.
“У зв’язку із бойовими діями на території області неможливо гарантувати забезпечення постійного стійкого надання комунальних послуг, внаслідок обставин непереборної сили”, — зазначили у департаменті житлово-комунального господарства Донецької ОВА.
Упродовж 2023 року водопостачання вдалося відновили у Мирноградській, Покровській і Лиманській громадах, а також у місті Селидове.
Курахівську громаду планують забезпечити водою з альтернативного джерела — Успенівського водозабору. Зараз тривають пусконалагоджувальні роботи.
Станом на 20 грудня на підконтрольній території Донецької області 26 громад мають електропостачання. 108 населених пунктів, більшість з яких села, упродовж усього 2023-го залишалися без світла. Енергетики не можуть повернути туди цю послугу через близькість до лінії фронту.
Відновити електропостачання цьогоріч вдалося у таких деокупованих населених пунктах регіону:
Упродовж 2023 році в Україні продовжив діяти мораторій на підвищення тарифів на газ, теплопостачання та гарячу воду, який ввели влітку минулого року. Тому вартість цих комунальних послуг не змінилася.
Постачальники тепла отримують від “Нафтогазу” обсяги газу за фіксованою ціною — 7,4 грн за кубічний метр.
Тариф на розподіл природного газу для жителів громад Донеччини однаковий — 1,42 грн за один метр кубічний з ПДВ.
Водночас в Україні постачальникам газу тимчасово заборонили примушувати побутових споживачів сплачувати заборгованість. Зокрема, включати її в рахунок на оплату, подавати судові позови, стягувати заборгованість у примусовому порядку та відключати газопостачання.
Ціну на газ, тепло та гарячу воду не підніматимуть щонайменше до кінця цього опалювально сезону. Тобто, до 15 квітня 2024 року.
У Законі №2479-ІХ про мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги не йдеться про світло та холодну воду. Тож, вартість цих послуг може зрости. Цьогоріч такі змінити торкнулися тарифів на електроенергію.
До 1 червня 2023 року ціна на електроенергію для населення становила:
Влітку ж вартість зросла на 83% — до 2,64 грн за 1 кВт-год.
В Україні існують зонні тарифи на електрику — це різна вартість електропостачання в різний час доби. За двозонним тарифом оплата за світло вночі вполовину нижча:
Тризонний тариф ділить добу не на день/ніч, а на три зони:
Як пояснив Вільному радіо економічний оглядач Богдан Слуцький, нові тарифи на електрику продиктовані тим, що зросла собівартість електроенергії: підвищення зарплати працівниками, здорожчання розхідних матеріалів тощо.
Розрахувати оплату за світло у своїй домівці можна тут.
Зростання тарифів на 2024 рік у Міненерго не анонсували.
Квитанції за водопостачання упродовж 2023-го в Україні залишились незмінними. Однак ще від 1 січня вартість такої послуги декілька разів планували підвищити.
Зокрема, у червні підприємства з надання послуг із централізованого водопостачання та водовідведення просили регулятора, аби тарифи підвищили на 33%. 29 червня НКРЕКП ухвалив таке рішення.
Вже у липні тарифи мали зрости в середньому на 32%, проте пізніше рішення відкликали. Президент України Володимир Зеленський назвав його “недоречним, неякісним і неузгодженим із Урядом”.
Станом на грудень середній чинний тариф на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по Донеччині складає 32,45 грн за м3 (з ПДВ).
Серед підприємств водопровідно-каналізаційного господарства області найбільший тариф у КП “Покровськводоканал” — 46,04 грн за м3 (з ПДВ), а найменший у КП “Компанія “Вода Донбасу” — 24,38 грн за м3 (з ПДВ) та КП “Шахове 2016” Шахівської сільської територіальної громади — 12,00 грн за м3 (з ПДВ).
Востаннє тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на більшості підприємств регіону переглядали протягом 2020 – 2021 років, а деякі підприємства не змінювали тарифи з 2016 року.
Тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами протягом 2023 року не змінювались. Востаннє більшість комунальних підприємств області переглядали їх у 2021-му.
Станом на грудень середній чинний тариф на ці послуги по області складає 125,24 грн за м3 (з ПДВ). Серед підприємств регіону найбільший тариф у КП “Агрокомсервіс” Добропільської громади — 222,67 грн за м3 (з ПДВ), а найменший у КП “Лиманський “Зеленбуд” Лиманської громади — 69,63 грн за м3 (з ПДВ).
Станом на 1 грудня загальна сума заборгованості споживачів за житлово-комунальні послуги на території Донеччини, підконтрольній українській владі, складає 3 млрд 294 млн грн. Найбільша заборгованість за тепло та гарячу воду — понад 1 млрд 904 млн грн.
Зауважимо, мешканці Донеччини, які евакуювались у більш безпечний регіон чи країну (як і переселенці з інших областей), мають право не платити за деякі комунальні послуги, якщо їх немає вдома понад 30 днів.
Але це не стосується теплопостачання та управління багатоквартирним будинком, адже й при відсутності споживача у квартирі ці послуги надають.
Крім цього, платити за водопостачання доведеться й тим евакуйованим, хто не має лічильника.
У жовтні субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон 2023-24 роки перерахували автоматично для тих, хто її вже отримував до похолодань. Українці ж, які не зверталися за такою адресною допомогою або отримали відмову, мали змогу оформити її до грудня.
“Нічого суттєво [в умовах призначення субсидій] не змінилося. Право на отримання субсидій має кожна родина або окрема особа, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищують у середньому 15% щомісячного сукупного доходу. Для кожної родини розмір виплати розраховується індивідуально”, — розповідала начальниця управління ПФУ в Донецькій області Наталія Рад.
Минулого опалювального сезону українці в середньому отримували до 1 600 гривень допомоги на місяць на житлову субсидію. У 2023-2024, через підвищення тарифів на електроенергію, виплати можуть зрости.
Як оформити житлову субсидію та перевірити, чи її нарахували — читайте у нашому матеріалі.
Крім цього, цьогоріч у більш ніж вдвічі зросла субсидія для тих, хто обігріває своє житло дровами чи вугіллям. Тепер замість майже 7 тисяч гривень на рік родинам нараховуватимуть понад 16 тисяч гривень. Та розмір допомоги все ж будуть розраховувати індивідуально.
Хто може отримати субсидію на придбання твердого палива та як це зробити, дізнавайтесь за посиланням.
Наприкінці 2022 року та на початку 2023-го жителі Донеччини, як і багатьох інших регіонів України, відчули наслідки російських атак по енергосистемі країни. Постійні обстріли поступово призвели до масових відключень світла та блекаутів.
До можливого повторення цього сценарію, як запевнили у Донецькій ОВА, регіон підготували.
“Робота щодо фізичного захисту об’єктів критичної інфраструктури в області проведена, відповідні об’єкти забезпечені захисними конструкціями та матеріалами”, — йдеться у відповіді Донецької ОВА на інформаційний запит Вільного радіо.
Зокрема, влітку 21 електропідстанцію регіону укріпили габіонами та блоками, а восени тривали роботи щодо поліпшення електроживлення.
“Регіон живиться з декількох напрямків. Тобто не буде такої ситуації, як у нас була в минулому році, що ми були занурені в блекаут на добу-півтори, особливо це відчували на півночі регіону. НЕК Укренерго та ДТЕК обленерго й адміністрації відпрацювали деякі маршрути електроживлення. На сьогодні це стале електроживлення, і якщо станеться якась масштабна аварія на одній з гілок, то в регіоні будуть заживлені по резервним схемам і сподіваємось, що у нас не буде таких блекаутів як минулого року”, — так директора департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької ОВА Артема Литвинова цитують журналісти “Суспільного”.
На випадки блекаутів у регіоні розробили графіки вимкнень електроенергії та газозабезпечення. Вони будуть погодинними та аварійними.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.