Мовний омбудсмен звернувся до очільників кількох міст Донецької та Луганської областей, щоб ті демонтували зовнішню рекламу, роздруковану не українською мовою.
Про це повідомляє пресслужба Уповноваженого Верховної Ради України із захисту державної мови Тараса Креміня.
Такі звернення омбудсмен направив через регулярні скарги людей про рекламу на банерах, білбордах і фасадах будинків не державною мовою, що суперечить закону.
Демонтувати зовнішню рекламу з порушеннями просять голів 20 громад по всій Україні. У перелік потрапили й 7 громад Донбасу:
Ось, наприклад, які порушення “мовного закону” ми помітили в Бахмуті.
У Секретаріаті мовного омбудсмена зазначають, що місцева влада має додати до правил благоустрою вимогу розміщувати рекламу лише державною мовою.
“Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року, громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання йому – як споживачеві – поза його волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням його прав, що є несумісним із Конституцією України”, — йдеться у повідомленні.
Пресслужба мовного омбудсмена зазначає, що у 2021 році до Секретаріату відправили 393 звернення щодо порушень мовного закону в зовнішній рекламі. У трійці регіонів-порушників опинилась Луганщина з 41 порушенням за рік.
“Мовний” закон набув чинності 16 липня 2019 року. Цей документ потрібен, щоб на законодавчому рівні регулювати використання української мови як державної в публічних сферах суспільного життя.
Вимоги розміщувати рекламу лише українською набули чинності 16 січня 2020 року.
Читайте також: