Деяким пацієнтам з COVID-19, яких не вдалось врятувати в лікарні, доводиться робити розтин, щоб підтвердити діагноз. Судмедексперт з Бахмута розповів журналістам Вільного радіо про те, як виглядає коронавірус зсередини, про індивідуальний захист, ризики під час роботи та про “невідчутні” доплати в зарплаті в 300% санітарам.
Про роботу в морзі в умовах пандемії коронавірусу Вільному радіо розповів судмедексперт Руслан Федонюк. Він працював з пацієнтами, які померли від звичайної пневмонії та тими, смерть яких спричинили пташиний, свинячий та сезонний грип. На початку травня на столі для розтину в нього опинився померлий від COVID-19.
(Фото: з відкритих джерел)
Наскільки я пам’ятаю, то в лікарню, в стаціонар, пацієнт надійшов 29 квітня у Світлодарськ, потім був переведений в Бахмут та 1 травня він помер. Ми мали 2 травня робити розтин, але через те, що за день до цього було 2 вбивства, то ми 2 травня зайнялись тілами по вбивству, адже для слідства це важливо. І ми відклали розтин пацієнта з коронавірусом на 4 число, адже 3 був вихідний. Якоюсь мірою це нас врятувало. Тому що про те, що померлий хворів на COVID-19 я дізнався 3 числа пізно ввечері. Нам пощастило, що на момент розтину ми вже знали.
Ми вдягли засоби індивідуального захисту: комбінезони захисні, як положено 2 пари рукавичок, захисні окуляри, респіратор, захисний щиток на обличчя та приступили до роботи. Працювати в цьому дуже не зручно. По-перше — комбінезони щільні. А робота стосується не просто вдягнувся і стоїш над тілом, а потрібно працювати: потрібно робити розпили, пилити кістки, діставати органи, дивитись це все і це все важкий труд. Запотівають окуляри, респіратор та щиток, нічого не видно.
(Фото: з відкритих джерел)
Під час розтину було відчуття, що я таких легенів ніколи не бачив. В мене невеликий досвід з померлими від ускладнень при захворюванні на COVID-19, але в цьому випадку були уражені легені. Крім того, як мають виглядати легені від пневмонії, легенева тканина була якась водяниста, рихла. Ця пневмонія не схожа на будь-яку іншу пневмонію. Це схоже на якісь застійні явища в легенях, плюс ця пливуча тканина. Вона не тримається на розрізі, не тримає своєї форми, дуже сильно виражений набряк і дуже це все просякнуто кров’ю. Колір майже не відрізняється. Може стає трохи насиченіший.
(Фото: з відкритих джерел)
Потім, як і потрібно, на третій день приїхали до нас, відібрали мазки ПЛР. Направили на дослідження у Слов’янськ. Але результатів ми чекали 2 тижні, рівно 2 тижні. Тобто за цей період, якщо я та мій співробітник хворіли, можна було б або померти, або одужати. Ну не дай боже я захворів би, я б за 2 тижні встиг стільки людей заразити, що це просто кошмар.
Читайте також: Через перевантаженість обласної лабораторії близько ПЛР-зразки з Донеччини возять на обстеження в Київ.
Будь-яка людина, яка має важкі хронічні хвороби може померти від будь-якої респіраторної інфекції, принципи якої визиває і COVID-19. Він просто ускладнює протікання хвороби, як і цукровий діабет тощо. В повсякденному житті варто бути обережним як і завжди, не лише під час епідемії. Перш за все необхідно мити руки. Нічого кращого немає, як після того як ви проїхались в транспорті, чіпали все за поручні, ручки дверей, магазинів, ви просто прийдете додому помиєте руки й все.
(Фото: з відкритих джерел)
Багато людей розуміють так, що медики за роботу з пацієнтами з COVID-19 отримують 300% зарплати. Я одразу скажу, що ні. Не зовсім так. Тому що наша держава рахує нам все погодинно. Це не означає, що якщо в мене, наприклад, зарплата 6-8 тисяч, то я за місяць отримаю на 300% більше — абсолютно ні. Вони рахують погодинно.
Ось я написав рапорт, що ми провели час з пацієнтом та в мене це зайняло 4 години. В мене та в санітарки. Тому що протокол такий, що при розтині навіть медсестра не повинна бути присутня, потрібно обмежити до мінімуму кількість співробітників, тобто експерт та санітарка, і все. І ось я отримав розрахунки по заробітній платі, і я побачив цифри, які нам доплатили.
В мене то інша історія, в мене зарплата вище мінімальної заробітної плати. А ось санітари мої в морзі, які трупи приймають, роздягають, готують до розтину, іноді бувають трупи з хробаками, у людини може бути багато захворювань (ВІЛ/СНІД, гепатит, туберкульоз тощо), після розтину все кладуть назад, зашивають, миють, одягають — це дуже важка робота. Ви знаєте який в них оклад? В них оклад зараз 2480 гривень, а мінімальна заробітна плата 4723 гривні.
І знаєте що виходить? Держава доплачує до окладу гроші, щоб доходило до мінімальної заробітної плати (субвенції, доплати за шкідливі умови праці, за роботу з дезинфікуючими засобами – ред.). І з податками виходить близько 3800 гривень.
Розрахунок: 1 година роботи = оклад (2480 грн) / кількість робочих годин в місяці (120 годин) = 20,66 грн.
300% за 4 години = (20,66 * 4) * 3 = 248 гривні доплати за роботу з пацієнтом з COVID-19.
Потім коли їй нарахували 300% за те, що вона 4 години працювала з людиною з COVID-19, в результаті вона отримала стільки ж, скільки й отримувала до цього, тому що ці 4 години з 300% не покрили ту суму, яку компенсує держава до рівня мінімальної заробітної плати. Але ж до нас потрапляють і не підтверджені. Ми ж не знаємо, хто поступає в морг. І добре якщо лікар або медсестра в лікарні знає, а якби ми знали, то могли також одягати засоби індивідуального захисту. А коли ми не знаємо? Ми ж не можемо на кожний труп так одягатись. В нас цих засобів індивідуального захисту просто не вистачить. Тому ми бережемо їх на ті випадки, коли більш-менш впевнені та підозрюємо, що може бути щось не так.
Зазначимо, Верховна Рада України впровадила доплати 300% для медиків, які працюють з хворими на коронавірус. В Міністерстві охорони здоров’я та в Департаменті охорони здоров’я Донецької ОДА заявляли, що медики отримують надбавки до зарплати не по годинах, а 300% до окладу.
Нагадаємо, про повсякденну роботу та життя судмедексперта поза моргом ви можете прочитати в матеріалі Вільного радіо: Сьогодні з живими, а завтра з мертвими.
Читайте також: