Як безпечно приготувати їжу без газу, світла і води
Прифронтові населені пункти Донеччини можуть довго залишатись без комунальних послуг. А по всій Україні через атаки росіян на критичну інфраструктуру можна годинами та днями сидіти без світла та інших комунальних послуг.
Бійці ППО та енергетики працюють над цим, але будь-хто може залишитись на невизначений час без для умов приготування їжі. Тому ми підготували поради як і що можна приготувати в найскладніших умовах.
Нагріти воду можна сухим спиртом або туристичним пальником
Для приготування більшості продуктів необхідний окріп, тому в пригоді стане сухий спирт. Він легко запалюється сірниками чи запальничкою та може горіти протягом 9-15 хвилин. Цього вистачить, щоб закипіла повна чашка води, якою можна залити кашу або напівфабрикат.
Будьте обережні, у склад сухого спирту входить ацетат кальцію, який при горінні виділяє шкідливі речовини для організму. Тому запалюйте сухий спирт тільки на вулиці або у добре провітрюваних приміщеннях.
“Під час приготування або розігрівання їжі підручними засобами, їх необхідно встановлювати на негорючу основу, наприклад на варильну панель, металевий лист, піддон або каструлю. Розмір підставки повинен бути більше в ширину, ніж розмір джерела вогню у висоту. Підставку слід встановлювати на добре закріпленій негорючій поверхні якомога далі від фіранок та інших легкозаймистих речей”, — попереджає речник Бахмутського районного управління ДСНС Станіслав Балдін.
Підставку для сухого спирту можна виготовити самому, наприклад з консервної банки та поставити на негорючу поверхню.
Ще одним альтернативним джерелом вогню є туристичні пальники. Вони прості у використанні, не коптять та не потребують попереднього розігріву. Вони швидко нагріють воду, що дозволить приготувати майже будь-яку страву.
Балону газу на 5 літрів вистачить на 27 годин безперервного горіння. При економному використанні, його може вистачити на 5-6 днів. Однак майте на увазі, що для економії газу краще не намагатись приготувати квасолю, горох, сире м’ясо та інші продукти, які вимагають тривалої термічної обробки.
“При користуванні туристичними газовими печами необхідно детально вивчити інструкції з використання пічки, щільно закріпити газовий балон. Необхідно також дотримуватися мінімальної відстані до горючих матеріалів, наприклад рушників, білизни, дерев’яних дощок, пластикового посуду, щоб вони не загорілися. Після закінчення приготування їжі, рекомендовано від’єднати газовий балон”, — нагадує правила безпеки Станіслав Балдін.
Поки є світло та газ, візьміть за звичку заливати окріп у термос. Ще довше зберегти окріп там також допоможе термоковдра або й звична фольга.
Залийте пластівці
Вівсяні, рисові, гречані та кукурудзяні пластівці — це найлегше, що можна приготувати без тривалого варіння. Навіть, якщо ви бачите в інструкції необхідність варіння, насправді достатньо залити окропом та почекати 15-20 хвилин.
Пластівці також можна приготувати і на холодній воді, залийте їх з вечора та залиште на всю ніч. Додатково можна додати корисні добавки: сухофрукти, вершкове масло, мед, фрукти, або молоко чи йогурт замість води.
Горохові пластівці також можна куштувати без варіння, але заливати треба тільки окропом та залишити щонайменше на три години. Тому слід пошукати можливість нагріти воду, наприклад у Пунктах Незламності.
Зваріть кашу
Кускус — це каша, яка готується без довгого варіння. Кашу заливаємо водою, яка дорівнює кількості кускусу, закриваємо кришкою та залишаємо на 30 хвилин.
Ячна крупа теж готується без тривалого варіння не так довго, як інші. Кашу треба залити вдвічі більшою кількістю окропу та залишити на 2-2,5 години.
Гречану кашу насправді теж не обов’язково варити, її можна приготувати й на холодній воді. Якщо звернути увагу на пакування, то там зазвичай вказано, що каша обсмажена, висушена і майже готова. Тому, якщо у вас є сухий спирт або туристична піч, достатньо залити гречку окропом та закрити кришкою, на приготування каші знадобиться близько 20 хвилин. У випадках, коли такої можливості немає, — достатньо залити гречану кашу холодною водою та почекати від 5 до 8 годин. Після цього її можна сміливо їсти.
Перлову кашу теж можна приготувати без гарячої води, але на це знадобиться ще більше часу. Крупу слід залити втричі більшою кількістю води, ніж об’єм каші, додати овочів з приправами та залишити на 24 години.
Якщо вам вдалося нагріти води, то заверніть кашу у ковдру або рушники, щоб вона довше зберегла тепло та швидше приготувалась.
Печеня
Коли у вас є туристичний пальник, печеня — буде смачною та ситною стравою, яку можна приготувати:
- обсмажте цибулю до золотистого кольору;
- додайте нарізану картоплю та інші овочі, які у вас є;
- налийте води, щоб вона повністю покрила овочі;
- через 10 хвилин після початку приготування, додайте тушонку, якщо є;
- за 25-35 хвилин печеня буде готова.
За тим самим принципом можна приготувати суп, уху з консерви та інше.
Запасіться сублімованою їжею
Наразі є чимале різноманіття їжі у пакетах, яку легко приготувати. Це суп, борщ, пюре, плов, каші з м’ясом і грибами, паста карбонара, поживні напої та десерти.
Для приготування їжі треба лише знайти окропу та залити його в пакет з субліматом, закрити та почекати час, вказаний в інструкції.
Єдиний недолік такої їжі — ціна. Однак бажано все ж мати декілька пакетів на випадок тривалих складнощів зі світлом або газом.
Що приготувати у термосі
Суп можна зварити завдяки сухому спирту або туристичному пальнику. Нагріваємо два стакани окропу, заливаємо у термос, додаємо картоплю, моркву, цибулю, броколі, зелений горошок, макарони та залишаємо на півтори-дві години упрівати.
Також можна додати заздалегідь обсмаженого або звареного м’яса, з сирим краще не ризикувати. Замість цього можна використати бульйонний кубик або інші суміші, що легко готуються.
Не зайвим буде підготувати запаси борщових заправок. Запарити борщ на пів літра окропу у термосі займе лише 20-30 хвилин.
У термосі легко приготувати макарони. Для зручності бажано мати їх у формі пір’їнки чи витушки. Засипте макарони у термос, залийте окропом, закрутіть та почекайте 40 хвилин.
Білий шліфований рис також заварюється у термосі, тільки треба обирати пропарений. Однак рис вимагає більш гарячого середовища, тому на альтернативному джерелі вогню варто прогріти й сам термос. Крім цього, рис обов’язково треба промити. Якщо такої можливості немає, пошукайте інші варіанти для приготування. Після цього залийте окріп, додайте приправ та овочів до свого смаку та почекайте декілька хвилин.
Яйця не обов’язково готувати тільки у киплячій воді. Є рецепт некрутих яєць по-японськи “Онсен-тамаго”. Приготувати у термосі їх можна за 20-25 хвилин. Вони повинні вийти кремоподібній консистенції жовтка і білка.
Суп буде готуватись у термосі протягом 4 годин. Тільки не додавайте м’ясо або рибу, які потребують серйозної термічної обробки.
У випадку, якщо вимкнули світло, а у вас у морозильнику є ягоди — можна їх розморозити та закинути в окріп термоса на 2-3 години — так вийде компот. Зі сухофруктів також можна зварити напій, але почекати треба 10-12 годин.
Що приготувати коли немає води
По можливості підготуйте місце у дворі для багаття, розчистить двір від сміття та викопайте заглиблення. З двох боків поставте цеглини та покладіть на них залізну кришку, лист металу або решітку. На такому багатті можна приготовити наступні страви для яких не потрібна вода:
- яєчня/омлет з наповнювачами;
- смажена або печена картопля;
- млинці, оладки та інша випічка на сковороді (тісто можна замісити на будь-якому молочному продукті);
- смажені пельмені та вареники;
- смажене чи запечене м’ясо, котлети, ковбаси, сосиски, риба та інше.
Це можна приготувати й в печі, якщо ви мешкаєте у приватному будинку. Однак представник Бахмутського районного управління ДСНС Станіслав Балдін нагадує про правила безпеки користування пічкою:
- після приготування треба залити багаття водою або засипати піском;
- димоходи та печі повинні бути чистими від сажі;
- димові канали мають бути заштукатурені й побілені;
- біля пічки на підлогу покладіть металевий лист розміром не менше 0,5-0,7 метра;
- золу й шлак з топки необхідно заливати водою та виносити подалі від оселі;
- не залишайте пічку без нагляду;
- не залишайте паливо, дрова, одяг та інші легкозаймисті речі біля вогню;
- зачиняйте дверцята топки.
Не варто забувати про правильні умови зберігання їжі та робити запаси продуктів тривалого зберігання. Це можуть бути консерви, сухі суміші, горіхи та інші продукти, які не зіпсуються без холодильників і не потребують гарячої води.
Нагадаємо, через російські удари в багатьох областях України майже щодня вимикають світло. Попри похолодання їжа без холодильника псується швидше. Ми зібрали поради, які допоможуть подовжити термін придатності продуктів.
Читайте також:
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.