image

Колонія мурах та інста-ящірка у квартирі. В Бахмуті школярка розводить комах та рептилій

|
13 Травня 2020

11-річна Руслана Чаленко з Бахмута вдома розводить мурах в саморобному інкубаторі та веде інстаграм своєї ящірки. Ми розпитали що потрібно для такого захоплення та чи дорого це.

 

Руслана навчається в школі № 18 імені Дмитра Чернявського в Бахмуті. Дівчинка з 5 років спостерігає за тваринами з місцевих екосистем  —  комахами, рибами та земноводними. Але особливо її цікавлять рептилії (ящірки, черепахи) та мурахи. Школярка ловить тварин на вулиці, приносить додому та відтворює природні умови у тераріумах й акваріумі.  

ПОПУЛЯЦІЯ МУРАХ У КВАРТИРІ “З НУЛЯ”

Так, юна натуралістка у квартирних умовах досліджує мурах. В неї є покупний формікарій  —  штучний мурашник з прозорого пластику, через який спостерігають за життям мурах. 

“У мурашнику дуже складно спостерігати за життям мурах, оскільки він непрозорий. І велика частина мурах (і королева, яка відкладає яйця, і різні інші сфери їх діяльності) знаходяться глибоко під землею. Зверху ми бачимо тільки тих мурах, які охороняють мурашник. А у формікарії за цим всім можна спостерігати, тому що він прозорий”, — розповідає Руслана.

мурашина ферма формікарій
Мурашина ферма (фрагмент). Фото з відкритих джерел

Але поки що формікарій у школярки порожній, тому що зараз вона сама вирощує нову колонію комах. Зазвичай мурах купують в комплекті, але покупна колонія не витримала пересилання поштою.  

“Матку я торік спіймала на вулиці, вона живе в інкубаторі. Інкубатор — це пробірка, в якій за ватним тампоном налита вода, а в другій половині сидить матка з яйцями. У неї є запас поживних речовин. Але щоб вона швидше відкладала яйця, її можна підгодовувати цукровим сиропом. Від моменту відкладання яєць й до моменту вилуплення мурах проходить в середньому півтора місяця. Моя матка відклала приблизно 20 яєць, частина з яких вже стали личинками. А коли буде понад 20 мурах, я їх переселю у формікарій. Це перша колонія, яку я виростила “з нуля”,  — розповідає дівчинка.  

Мурахи цікавлять школярку тому, що діють як один великий організм, де у кожного своя робота. А ще вони проходять декілька стадій розвитку  —  з яйця з’являється личинка, потім імаго і вже пізніше  —  доросла особина. 

Зазначимо, для такого захоплення достатньо купити мурашину ферму в комплекті з аксесуарами, кормом та маленькою колонією мурах-женців — весь комплект коштує в середньому від 500 грн (без вартості доставки). Можна окремо докупити ще 20+ мурашок за 300 грн.     

ЄДИНА БАХМУТСЬКА ЯЩІРКА … З ВЛАСНИМ ІНСТАГРАМОМ

З мурахами у Руслани сусідують ящірки. У них вимог для догляду більше, ніж у комах.  

“У тераріумі їм потрібні різні укриття, де вони могли б ховатися один від одного і можливо від мене. А також підстилка, де вони могли б рити собі нори. Ящірки люблять, коли в тераріумі волого. Для цього я використовую кокосовий субстрат”,  —  пояснює Руслана. 

Щоб прогодувати ящірок в неволі Руслана ловить коників-стрибунців разом з друзями, а також збирає мурашиних маток, коли в тих вже з’являються крила.

“На зиму, якщо я не вкладаю ящірок в сплячку, запасаюся кониками та заморожую їх. У мене є окрема полиця в морозилці, де я зберігаю корми для своїх тварин. Ще є заморожений корм для риб і риба для черепахи”,  —  каже дівчинка. 

Такі умови підійшли тваринам і вони вже готові розмножуватися в домашніх умовах. Тож натуралістка зможе спостерігати за рептиліями з народження.

“Зараз у мене є кілька вагітних ящірок, які скоро відкладуть яйця, і сподіваюся, у мене вийде. Я дізналася, що яйцям потрібна висока вологість, і тепер я буду інкубувати їх не на перліті, а на кокосовому субстраті”,  —  розповідає юна дослідниця. 

В однієї з її ящірок на прізвисько Лакі є власний інстаграм, де земноводне красується на морі, у візку під час шопінгу, нюхає троянди, святкує Новий рік та позує на скульптурах.    

ящірка море
Бахмутська інста-ящірка Лакі на морі. Фото: _yashcheritsa laki_

 

“Ми разом з нею їздили на море. Там я багато її фотографувала, почала викладати її фотографії в інстаграм, де пишу від її імені. Я воджу її в невеликому тераріумі, й вона не відрізняє умов в поїздках від домашніх”,  —  розповідає Руслана. 

Уточнимо, щоб завести ящірку, знадобиться порожній акваріум або пластикова коробка з кришкою (не менше ніж 30х15 см) — кришка потрібна, щоб ящірка прудка не втекла. В кришці необхідно зробити дірки для вентиляції, а саму коробку ні в якому разі не залишати під прямими сонячними променями. Для облаштування житла ящірки підійдуть пісок, мох, кора дерев, камінці, корчі. Всередині завжди має бути трохи води —  наприклад, в кришці від пластикової пляшки. Годувати ящірку можна кониками-стрибунцями та іншими комахами, живим мотилем, шматками сирого м’яса. Все це можна знайти на природі та вдома. Але якщо хочете облаштувати справжній скляний тераріум, доведеться викласти від 1 тис грн (без вартості доставки).    

Переносний тераріум (вид зверху) з ящірками від Руслани Чаленко. Фото: Вільне радіо

 

Своїм досвідом догляду за рептиліями школярка ділиться з іншими на Youtube каналі. Там вже є відео про те чим годувати прудку ящірку, як облаштувати її тераріум та інші відео про домашніх вихованців Руслани. 

Дівчинка мріє про еублефара  —  екзотичну тропічну ящірку. Але такі в Україні просто в полі не знайти. Купувати її батьки школярки поки не готові, хоча і підтримують незвичне хобі школярки.

Окрім мурах та прудких ящірок, у квартирі Чаленків живуть ще шпоркова жаба, червоновуха черепаха, декоративна риба тернеція та плотва з річки, а ще кішка.

За словами дівчинки, такі захоплення не заважають їй — вона відмінниця, відвідує художню школу та туристичний гурток. А по природознавству готує доповіді про своїх тварин. Деякі подруги розділяють її інтереси, а от в школі є ті, хто насміхається. Але не зважаючи ні на що, Руслана Чаленко впевнена — знання, які вона отримає, знадобляться їй в роботі, бо вже знає ким хоче бути.

“Я б хотіла стати ветеринаром, хірургом-герпетологом, але в Україні не всі люди тримають рептилій. Швидше за все я буду просто ветеринаром-хірургом лікувати різних домашніх тварин — собачок та кішечок. Тому що мені весь час хочеться бути поряд з тваринами, і ще дуже хотіла б їм допомагати”, — каже школярка.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: