Коли можуть відмовити у компенсації за зруйноване житло, а коли не варто хвилюватися
Ілюстративне фото: Вільне радіо

Чи можуть відмовити у компенсації за зруйноване житло, якщо купити нову квартиру своїм коштом? Ми підготували роз’яснення щодо того, в яких випадках можуть відмовити у виплатах, а коли не варто хвилюватися. 

 

У редакцію Вільного радіо із запитанням щодо компенсацій звернувся один із читачів. Юрист нібито розповів йому, що переселенці, чия оселя знищена обстрілами, можуть втратити право на виплати, якщо куплять нове житло.

За коментарем щодо цієї ситуації ми звернулися до юристів Норвезької ради з прав біженців.

“Це неправдива інформація. Ваше право купляти житло на території, яка наразі є підконтрольною [українському уряду]. Те житло, яке ви мали і яке пошкоджене внаслідок бойових дій — це від вас ніяк не залежало. Ваше право на отримання компенсацій не може бути у вас забране”, — наголошує юрист у коментарі Вільному радіо.

Коли держава може відмовити у наданні компенсації за зруйноване житло

Питання зруйнованого житла та компенсації за нього регулюється постановою Кабміну №767 від 2 вересня 2020 року “Про виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації”.

“Компенсації регулюють 2-3 постановами Кабміну. Одна з основних — №767. Ця постанова регламентувала дії щодо будинків у Донецькій та Луганській областях, які знаходились вздовж лінії розмежування. Це райони Бахмута, Торецька та інші райони, де [обстріли] руйнували будинки. Також є постанова №600, і вони усі чинні, але наразі ми регламентуємось вже саме нею, бо її запровадили після початку глобального конфлікту”, — говорить юрист.

У постанові №767 ідеться, що комісія може відмовити в грошовій компенсації у разі:

    • коли документи містять недостовірну інформацію;
    • повторного подання заяви постраждалим, якому раніше вже виплатили компенсацію;
  • реєстрації постраждалим права власності на житло після моменту його руйнації.

Саме останній пункт може ввести в оману, але це стосується тих, хто не встиг приватизувати зруйновану квартиру або хоче купити житло, яке знищили під час війни.

“Стосовно приватизації, то можливо буде лише після деокупації території в індивідуальному порядку подати на розгляд комісії або вже суду заяву, що власник дійсно володів цим житлом та добросовісно сплачував за комунальні послуги і з цього вже визнати його власником. Стосовно продажів: у нашій практиці були випадки, коли люди звертались за консультацією. Вони хотіли купити за 3-5 тисяч доларів квартири в умовному Бахмуті і після деокупації претендувати на відшкодування — так не працюватиме, компенсацію вони не отримають”, — пояснює фахівець “Норвезької ради з прав біженців”.

У постанові Кабміну №600 від 30 травня 2023 року про “затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна”, якою керуються наразі посадовці та юристи взагалі немає пунктів про можливу відмову у надані компенсації за зруйноване житло.

Механізм відмови прописаний лише у постанові Кабміну №381 від 21 квітня 2023 року про “затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”. У документі прописано, що відмовити у компенсації можуть:

  1. людям, щодо яких українська влада застосувала санкції (детальніше можна подивитись у законі України “про санкції”);
  2. громадянам, які мають судимість за вчинення тяжких кримінальних правопорушень (це можуть бути злочини проти держави, статті за вбивство, тероризм та інше);
  3. при подачі документів від спадкоємців житла, якщо власник нерухомості ще живий.

“Будь-які інші відмови, зокрема придбання житла на території України, просто не можуть бути”, — наголошує юрист “Норвезької ради з прав біженців”. 

Хто перший у черзі на компенсації за зруйноване житло

Водночас варто пам’ятати, що у постанові є пріоритетність людей, яким надаватимуть компенсацію. Першими виплати надаватимуть:

  • призваним на військову службу за призовом під час мобілізації;
  • людям з інвалідністю I та II групи;
  • багатодітним сім’ям;
  • батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
  • прийомним батькам;
  • патронатним вихователям;
  • дітям-сиротам та дітям, які позбавлені батьківського піклування;
  • опікунам/піклувальникам.

Якщо комісія ухвалить рішення про відмову у надані компенсації за зруйноване житло, то повідомить про це рішення протягом одного робочого дня:

  • в електронній формі через портал та додаток “Дія”;
  • у паперовій формі на поштову адресу або в інший спосіб, зазначений заявником у заяві.

Відмову можна оскаржити у суді протягом п’яти робочих днів після отримання повідомлення. Також через суд можна оскаржити розмір компенсації.

Нагадаємо, ми підготували роз’яснення про те, як повідомити державі про пошкоджене або зруйноване житло та як будуть розраховувати суму компенсації за житло, зруйноване під час війни.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...