Керівники країн НАТО ухвалили нову стратегію концепції НАТО до 2030 року. В ній вони назвали Росію головною загрозою для безпеки світу. Аналізуємо, що це може означати в перспективі для Росії та України.
Загрозою безпеки Росію назвали у стратегії концепції НАТО 2022.
Її ухвалили на саміті, який проходив в “радикально нових обставинах”, а саме під час “жорстокої та агресивної війни Росії про України”. Діятиме документ до 2030 року. Країну-агресорку звинуватили у неодноразових порушеннях міжнародного гуманітарного права та звірствах, які приносять страждання і руйнування.
“Російська Федерація є найбільш серйозною та прямою загрозою безпеці членів НАТО і миру та стабільності в євроатлантичному регіоні. З рішучістю та солідарністю союзники продовжуватимуть протидіяти загрозам Росії та реагувати на її ворожі дії,”, — йдеться в документі.
Лідери країн НАТО уточнили, що Росія намагається встановити свій прямий контроль над регіонами, які її цікавлять, шляхом примусу, підривної діяльності, агресії та анексії, використовуючи звичайні, кібер- та гібридні засоби.
Водночас в концепції наголошують, що НАТО не є загрозою для Росії. Країни НАТО не прагнуть війни та будь-якої ескалації, тому готові підтримувати канали зв’язку з Росією, щоб був шлях для “зниження ризиків і ескалації”.
Додамо, в концепції країн НАТО 2010 року, яку прийняли в Лісабоні, Росію вважали стратегічним партнером.
Тепер же у НАТО також визнали: “сильна, незалежна Україна є життєво необхідною для стабільності євроатлантичного регіону”.
Основними завданнями НАТО до 2030 року визначили:
В новій стратегії очікуються посилення підтримки України.
“Ми продовжуватимемо і нарощуватимемо політичну та практичну підтримку нашому близькому партнеру Україні, яка продовжує захищати свій суверенітет та територіальну цілісність від російської агресії. Прискорення постачання нелетального оборонного обладнання, покращення кіберзахисту та стійкості України, підтримка модернізації її оборонного сектора у перехідний період для зміцнення довгострокової оперативної сумісності. У більш довгостроковій перспективі ми допомагатимемо Україні та підтримуватимемо її зусилля на шляху повоєнного відновлення та реформ”, — йдеться в документі.
В документі також прописали підтримку Україні в післявоєнні часи для відновлення для реформ.
Саміт почався 28 червня в Мадриді. Його називають “історичним і транформаційним” для країн НАТО. Він триватиме 3 дні. Крім схвалення нової стратегії концепції на найближчі роки, також тут очікуються заяви та рішення щодо посилення підтримки України.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо ще до масштабного вторгнення підготували матеріал про те, чому варто чекати вступу України в НАТО. В ньому ми розглянули, чи будуть на сході “бази НАТО”, якщо Україна стане членом блоку, чи вигідно сходу приєднання до Північноатлантичного альянсу та які перспективи є для ймовірного крайнього регіону НАТО на кордоні з Росією.
Читайте також: