Представники України у Тристоронній контактній групі обговорювали з іншими сторонами можливість обміну полоненими ще до Нового року. Проте у Москві відмовилися від попередніх домовленостей. Про неможливість обміну кажуть і ватажки невизнаних республік.
Про це повідомляє російське видання РБК з посиланням на співбесідника, близького до російської делегації в ТКГ.
На засіданні гуманітарної підгрупи Київ подавав список з 11 незаконно ув’язнених українців та розраховував на відповідні дії окупантів. Однак російські представники зірвали підготовку до звільнення в’язнів, звинувативши при цьому Україну.
“Українські зобов’язання припинити переслідування вже звільнених осіб не виконані. Процедури попередніх обмінів не можна вважати завершеними. Це створює непереборні перепони для нового обміну”, – заявив очільник російської делегації в ТКГ Борис Гризлов після відеозустрічі сторін 25 листопада.
Таку ж позицію висловили і окупанти.
“Без виконання Україною своїх зобов’язань вірогідність обміну до Нового року відсутня”, – розповіла представниця так званої “ЛНР” в гуманітарній підгрупі з питань Донбасу Ольга Кобцева, маючи на увазі зняття юридичних претензій зі звільнених в’язнів. Конкретної кількості людей, яких би хотіли обміняти бойовики, вона не назвала.
Нагадаємо, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков у бесіді з журналістами повідомляв, що обмін полоненими між Україною та ОРДЛО можливий до 15 грудня цього року.
Додамо, востаннє обмін полоненими відбувся 16 квітня цього року. Тоді українській стороні віддали 20 незаконно утримуваних громадян. Редакція Вільного радіо зібрала відомості про людей, яких передали українській стороні.
Вже у травні одного зі звільнених бранців заарештували за підозрою в хакерстві. Дозвіл на це дав Шевченківський райсуд Києва. Чоловікові інкримінували статті “Шахрайство” та “Несанкціоноване втручання в комп’ютери, що призвело до витоку інформації”, а також створення злочинної групи. Слідство почали ще 14 березня 2018 року, коли підозрюваний був у полоні. На суді експолонений визнав свою провину, але заперечив, що створював злочинне угрупування.
Наразі, за даними Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, у підвалах та тюрмах ОРДЛО перебувають 235 українців, ще 112 незаконно утримують у Росії та Криму.
Журналісти Вільного радіо спілкувалися із двома колишніми полоненими окупантів, яких звільнили наприкінці 2019 року. Це горлівчани Станіслав Печонкін та Марина Чуйкова.
Читайте також: