Долинський сільський Будинок Культури
Долинський сільський Будинок Культури. Фото: Вільне радіо

Майже 7,5 тисяч заявок на компенсацію за пошкоджене житло, і ще близько тисячі за зруйноване подали жителі Донецької області за програмою “єВідновлення”. Частині людей не погодили заявки, а усім жителям Костянтинівки відмовили у компенсації. Розповідаємо, кому можуть відмовити та як подати заявку повторно.

 

Про компенсації за програмою “єВідновлення” розповіла на брифінгу заступниця директора департаменту житлово-комунального господарства Лариса Гусева.

За програмою “єВідновлення” станом на 1 травня 2024 року жителі Донеччини подали  7 488 заявок на компенсацію за пошкоджене майно. 4514  з них схвалили і виплатили  375,7 млн грн.

На компенсації за зруйновані оселі жителі Донеччини подали 976 заявок, сертифікати на нове житло на загальну суму 778 млн грн отримали 479 з них.  130 людей вже скористались сертифікатами і купили нове житло.

“Географія доволі широка. Наприклад, власники зруйнованого житла у Краматорську купили нові квартири у Моршині і Києві, люди з Курахівської громади у Дніпрі та на Полтавщині, з Покровська — у Гостомелі, з Новогродівської громади — у Кременчузі, зі Слов’янської в Одесі”, — розповіла  Лариса Гусева.

Частину заявок комісії не схвалюють. За словами Лариси Гусевої, основні причини, з яких можуть відмовити у компенсації: 

  • неповний пакет документів (найчастіше бракує довідки про несудимість та документів про право власності на житло, якщо його оформили до 2013 року);
  • неможливість комісії  зафіксувати пошкодження чи руйнування житла через безпекову ситуацію.

Наприклад, жителі Костянтинівки подали 152 заявки на компенсацію за пошкоджене майно і 15 — за зруйноване. Але жодне звернення не схвалили, бо члени комісії через обстріли не змогли виїхати на місце і обстежити домівки.

 

Для довідки:
Костянтинівка наближена до лінії розмежування, але там продовжують працювати більшість місцевих соціальних установ. Крім того, там працює осередок допомоги для бахмутян. А очільник Бахмутської громади і його новий заступник зазначили у деклараціях, що навпаки переїхали у Костянтинівку жити та продовжувати роботу


“А у Мирнограді жителі подали  541 заявку на компенсацію щодо пошкодженого житла, але схвалили лише 145 на 10,4 млн грн. А  220 заяв протермінованих. Їх мають розглядати протягом місяця, але місцева комісія не встигла розглянути, бо рідко збирались на розгляд. З 31 звернення щодо зруйнованого житла, не схвалили жодне”, — розповідає Лариса Гусева.

У Покровську з 549 заяв щодо пошкодженого майна схвалили 386 на 34,4 млн грн. А з 61 заяви щодо зруйнованого майна сертифікати отримали 43 людини на загальну суму 42 млн грн.

Водночас краматорці подали 1687 заяв на компенсацію за пошкоджене житло, погодили  1308 з них  на 113,4 млн грн. Щодо зруйнованого житла місцеві подали 89 заяв, 28 людей отримали сертифікати на 36,2 млн грн.

“Подавати заяви на “єВідновлення” можна необмежену кількість разів. Якщо протягом місяця комісія не може через обстріли виїхати на місце і обстежити будівлю, то розгляд заяви призупиняють. Якщо не можуть поїхати ще через місяць, то людині відмовляють. Але після можна подати заяву знову. Так само якщо відмовили через неповний пакет документів — можна дозбирати папери і звернутися знову”, — пояснила Лариса Гусева.

Для жителів Донеччини, чиє пошкоджене чи зруйноване житло перебуває в тимчасовій окупації, досі не визначений механізм компенсації. Втім можна подати заяву про зруйноване майно. Для заяви можуть бути корисними фото зруйнованих осель від окупантів. Розбори таких світлин та відео журналісти Вільного радіо робили по центральній частині Бахмута та околицях, районам залізничного вокзалу, військової частини тощо.

Нагадаємо, житловий сертифікат “єВідновлення” можна буде використовувати для придбання житла у поєднанні з державною програмою пільгової іпотеки “єОселя”.


Завантажити ще...