Щороку 14 серпня православні християни відзначають свято, яке в народі іменують Медовим Спасом. Але за церковним календарем Православної церкви України воно зветься Маковій. Про історію свята і його традиції нам розповів настоятель храму Святого Феодора Стратилата ПЦУ отець Сергій.
Священик каже: у цей день згадуються страждання сімох братів Макавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя Елеазара. Християни вірять, що ці святі стали мучениками ще до приходу Христа. Так записано в Біблії.
“Ці святі постраждали за віру в істинного Бога від сирійського правителя Антіоха Епіфана. В тодішньому Ізраїлі владу захопили греки й почали тотальну еллінізацію – змушували євреїв переходити на їхню язичницьку віру”, – говорить отець Сергій.
В святих письменах зазначають, що брати Макавеї, Елеазар і Соломонія не підкорилися грекам, тому на них чекали муки. Першим вбили праведника Елеазара, потім на очах у матері по одному стратили всіх синів. Коли закатували останнього, Соломонія здійняла руки з вдячною молитвою Богові й померла.
Свято має сумний присмак, тому в цей день починається Успенський піст. Він триває до 28 серпня й прирівнюється до Великого посту. За статутом ці 2 тижні не можна їсти м’ясо, рибу та молоко. Також варто утриматись від олії – її можна вживати лише у суботу й неділю. Рибу ж дозволяється їсти лише 19 серпня.
Але священнослужитель зазначає, що всім поститися не обов’язково.
“Є багато обставин: можливо, людина хворіє або їсть не зі свого столу, як військові, або це вагітна жінка, похила людина чи дитина. Якщо людина перебуває в екстремальних умовах, їй не потрібно дотримуватись посту, тому що це не є самоціль. Це лише засіб приборкати свої похоті, пристрасті, навести лад у самому собі та дисциплінуватися”, – пояснює отець Сергій.
На свято Маковія у церквах освячують мед і мак. За давньою традицією, мед слід залишати як милостиню для бідних. Є навіть прислів’я: “На Медовий Спас і жебрак медок спробує”.
19 серпня християни відзначають свято Преображення Господнього. В Біблії прописано, що у цей день Христос явив трьом найближчим учням свою істинну Божественну суть. В народі ж це свято кличуть Яблучним спасом, бо в цей час достигають яблука й інші плоди. Їх віряни зносять до церкви та освячують.
“Цей день християнин повинен присвятити Господу, а все, що він робить для себе – відкласти. Треба йти на службу, робити які-небудь милосердні діла. Це вважається святковим днем, тому працювати не прийнято”, – розповідає священик.
Є й ще один Спас – горіховий. Його заведено святкувати 29 серпня. Але, за словами отця Сергія, в українській традиції його не відзначають. Для ПЦУ це післясвято Успіння Пресвятої Богородиці, яке вшановують днем раніше. Якраз тоді й завершується Успенський піст.
Сама назва “Спас” відсилає до слова “спаситель”. Так християни називають Ісуса Христа, який за Біблією пожертвував собою заради інших людей.
Читайте також: