На Донеччині будуть спостерігати за кометою через телескоп. Як взяти участь?

Наталя Жукова
2020-07-16 9:10

image
Фото: Сергій Добров

В Донецькій області неподалік Закітного Лиманського району знавці нічного неба та турагенція переселенки запрошують поспостерігати за кометою NEOWISE “озброєним” оком. Збираються проти ночі на верхівці Щурової гори неподалік мальовничого селища Крива Лука.    

 

Про це Вільному радіо розповіла координаторка проєкту “Туристична Лиманщина” Яна Синиця. Жінка розвиває внутрішній туризм з 2003 року, а з 2014-го (відколи переїхала в Криву Луку з окупованого Донецька) пропагує сільський зелений туризм в Лиманському краї. 

На найважливішу астрономічну подію цього літа — спостереження за Великою кометою NEOWISE — збиратимуться тут в Закітному Лиманської ОТГ ввечері 18 липня о 20:00 годині та підуть на Щурову гору. Астрономи-аматори з Сєвєродонецька та Сіверська з телескопами допоможуть знайти комету на нічному небі та не нудно розкажуть про зорі. Окрім комети, вони також покажуть планети Юпітер, Сатурн, галактики та зоряні скупчення. 

телескоп аматор-астроном
Телескоп на Щуровій горі в Закітному. Фото: Михайло Кулішов

 

Щурова гора знаходиться поблизу селища Закітне та заповідника “Крейдяна флора”; історичну назву початку 18-го століття нещодавно допомогли встановити краєзнавці. 

“Звичайно, це могло бути будь-яке інше місце, але саме Щурову гору ми обрали, бо ми нещодавно відновили її історичну назву. Цю гору можна побачити з Лиманського та Бахмутського районів. Її всі знають, але не знали її історичної назви, яку віднайшли наші краєзнавці”, — каже організаторка нічної астрономічної пригоди в степах Донеччини Яна Синиця.

комета NEOWISE нічне небо Донбас
Комета NEOWISE в небі Донбасу. Фото: Сергій Добров

 

Для довідки:
Комету C/2020 F3 (або NEOWISE) вперше побачили в телескоп 27 березня цього року. Вона є найяскравішою з комет за останні 7 років. Зараз пролітає “неподалік” нашої планети (у понад 100 млн км від нас), тому її можна побачити й неозброєним оком. А 23 липня це небесне тіло підійде найближче до Землі (103 млн км), або на 270 відстаней від Землі до Місяця. 3 липня ця комета пройшла точку максимального зближення із Сонцем, витримала сильний жар світила та не зруйнувалась (як це часто відбувається з іншими кометами). А з 12 липня NEOWISE почала віддалятися від Сонця та наближатись до Землі. Тому до 23 липня її можна побачити у вечірній час.
  

Що пропонують?

Троє астрономів-аматорів із Сєвєродонецька та Сіверська, окрім того, що допоможуть учасникам астро-вечірки знайти комету на зоряному небі, ще й розкажуть про міфологію у назвах сузір’їв та про основи астрономічного аматорства. До речі, зоряному аматору із Сіверська  — всього  14 років. 

астро-вечірка Закітне Крива Лука
Подібна астро-вечірка на Щуровій горі з телескопом тільки починається. Фото: Віталій Рибалко

 

телескоп Закітне
Учасники аналогічної астро-вечірки на Щуровій горі. Фото: Віталій Рибалко

 

Спочатку учасники зустрінуть захід сонця та пробудуть на горі до опівночі.

 

захід Сонця Щурова гора Закітне
Так виглядає захід сонця з Щурової гори. Фото: Віталій Рибалко

 

Деякі мандрівники залишаються на цій горі й на ніч, але у власному наметі або взятому напрокат в селі Крива Лука (оренда 2-місного намету на добу коштує 70 грн). 

ранковий туман Щурова гора
Ранішній туман, вид з Щурової гори. Фото: Сергій Добров

 

У темряві (де немає міського освітлення) особливо добре видно зорі; до того ж, око краще налаштовується до оптики телескопа.

планета телескоп зображення
Так виглядає зображення в телескопі. Фото: Віталій Рибалко

 

Людина на декілька годин може побути в тиші, уповільнити свій ритм та дізнатися про історію цього краю.   

“Там місце таке особливе! Ти ніби знаходишся між небом та землею. Є така хвилинка ㅡ подумати про своє існування та про якісь філософські речі. Це  —  прадавній орієнтир у степу, і, можливо, наші предки 1-2 тис років теж забиралися туди й про щось там мріяли, спостерігали за зорями. Коли дивишся наверх, розумієш, наскільки ми тут всі маленькі”, —  розповідає організаторка пригоди. 

 Для учасників приготують на горі трав’яний чай, а смаколики пропонують захопити із собою. Тим, хто після заходу не зможе виїхати із Закітного, пропонують ночівлю в наметі, орендованому в кемпінгу “Під горою”. На жаль, місця в кемпінгу на ці вихідні вже зайняті, але Яна Синиця допоможе розмістити намет в безпечному місці в Кривій Луці або на природі.  

Сіверський Донець
Ріка Сіверський Донець неподалік. Фото: Віталій Рибалко

 

А для тих, хто хоче провести на природі та у мальовничій сільській місцевості всі вихідні 18-19 липня, організатори можуть допомогти спланувати додаткові екскурсії

 Як взяти участь? 

Організатори астро-вечірки на нічній горі просять попередньо повідомити їх про вашу участь за тел +38 099 0732590, а також зідзвонитися з кемпінгом за тел.  

Організаційний збір — 50 грн з людини. З собою варто взяти захисні маски та питну воду, одягатися по погоді та у спортивне взуття. 

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: