Починаючи з липня 2023-го у Донецькій області побільшало хворих на сказ тварин. Лабораторно підтвердили 30 випадків інфікування, 16 з них — домашні коти та собаки. Збільшилась й кількість нападів на місцевих.
Про це під час брифінгу розповіла завідувачка обласного відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Наталія Сметанина.
Загострення ситуації зі сказом серед тварин на Донеччині зафіксували з липня цього року. Профільні лабораторії підтвердили 30 випадків.
“11 домашніх котів, 3 безпритульних. Домашніх собак 5, безпритульних — 2. Велика рогата худоба — 6, дрібна рогата худоба (коза) була одна. І по диким тваринам це куниця і вовк”, — повідомила фахівчиня.
Випадки інфікування зареєстрували у таких громадах:
В Україні вже є випадок смерті людини через сказ. 2023-го від цієї хвороби загинув житель Вінниччини, якого вкусила домашня кішка.
“За медичною допомогою ця людина не зверталась, а звернулась коли вже пішли симптоми сказу. Сказ — це особливо небезпечне захворювання, ліків проти сказу не існує, летальність стовідсоткова. Єдиний шанс запобігти розвитку хвороби після укусу тварини — екстрено звернутись за медичною допомогою та своєчасно вакцинуватись”, — прокоментувала Сметанина.
На Донеччині людей зі сказом не фіксували. Однак через бойові дії і евакуацію людей в регіоні збільшилась чисельність диких тварин (зокрема лисиць) та безпритульних котів і собак. Останніх вакцинують у громадах, де є волонтери або небайдужі люди (які самотужки відвозять тварин у клініки). А от диких тварин востаннє щепили у жовтні 2021-го. Аби захистити тварину від захворювання, її необхідно імунізувати щороку.
Побільшало і випадків нападів тварин на людей. Місцевих кусають коти, собаки, а також лисиці, куниці, їжаки й гризуни.
“За 10 місяців 2023-го року в заклади охорони здоров’я звернулися 1198 цивільних. Щеплення [від сказу] призначили у 40% випадків. Серед військовослужбовців зареєстровано 71 звернення, з них щеплення призначено у 70%. Також зареєстровано 8 звернень працівників поліції, половині з них призначили щеплення”, — повідомила завідувачка обласного відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю.
Одразу після укусу тварини потрібно обробити пошкодження.
“Самостійно треба промити рани, подряпини, садна або заслинені місця струменем води упродовж 15 хвилин з господарським милом. Обробити краї рани спиртом або настоянкою йоду, і накласти стерильну повязку. Після цього треба звернутися до лікаря травматолога або хірурга”, — пояснила Наталія Сметанина.
Також про факт укусу необхідно повідомити ветеринарну службу.
У більшості випадків постраждалим від нападів тварин людям призначають щеплення — 5 ін’єкцій упродовж місяця. Якщо в останні 5 років людина вже проходила такий курс — кількість уколів зменшують до двох. Така вакцина є у лікарнях Донеччини.
У разі великої кількості укусів, ураження слизових оболонок або укусів диких тварин людям призначають комбіновану терапію з антирабічним імуноглобуліном. Таких ліків на Донеччині зараз немає.
“В Україні вже придбали антирабічний імуноглобулін для медичних закладів. Ми чекаємо найближчими днями його розподілу між областями”, — прокоментувала фахівчиня.
Нагадаємо, у Слов’янську можна безкоштовно вакцинувати від сказу домашніх тварин.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.