Нещодавно парламент дозволив державі забрати майно Новокраматорського машинобудівного заводу, щоб виробляти там оборонну продукцію. Але у керівництві заводу кажуть, що таке рішення недоцільне. Ми проаналізували ситуацію та розповімо детальніше про відчуження майна.
19 липня Верховна Рада України проголосувала за примусове відчуження майна Приватного акціонерного товариства “Новокраматорський машинобудівний завод”. Це рішення винесли на голосування нардепів, адже профільний комітет Верховної Ради не досягнув одноголосної згоди під час засідання.
Навіщо відчужують майно? У пояснювальній записці до постанови йдеться, що майно Новокраматорського заводу необхідне для забезпечення невідкладних потреб держави в секторі “оборонки”. Ось пояснення, чим може бути корисне майно краматорського заводу:
“Устаткування ПрАТ “НКМЗ” може бути задіяно в кооперації підприємств оборонно-промислового комплексу під час виробництва великокаліберних снарядів, компонентів артилерійських озброєнь (стволів) та новітніх вітчизняних комплексів артилерійського озброєння, зокрема для найскорішого закриття нагальної потреби в артилерійських стволах 122 мм”.
У записці також зазначили, що обладнанням заводу можуть скористатися росіяни в разі окупації, тож його “треба зберегти та використати на благо України”.
Тож, згідно з постановою, парламент рекомендував відчужити обладнання НКМЗ. А Кабінету міністрів доручили забезпечити взаємодію з відповідальним за цю процедуру. Таким відповідальним може виступати військове командування, яке має ухвалити відповідне рішення.
Тобто навіть коли постанова Верховної Ради України набуде чинності, у НКМЗ можуть не забрати обладнання до окремого рішення військового командування.
Через кілька днів після ухвалення парламентарями постанови Новокраматорський машинобудівний завод опублікував свою позицію щодо ситуації. У керівництві зазначили, що рішення для них стало несподіванкою, а сам документ має нюанси. Ось деякі тези з реакції адміністрації заводу.
Деяке майно неможливо вивезти. Посилаючись на своїх профільних спеціалістів, адміністрація заводу каже, що демонтувати та вивезти можна далеко не все обладнання, задіяне для виробництва машин. А для його демонтажу та налагодження на новому місці потрібно багато людей:
“У нас немає змоги перевезти потужності підприємства – це неможливо через розміри та специфіку нашого обладнання. Тому висловлювання про те, що підприємство буде збережене завдяки відчуженню, вважаємо таким, що не відповідає дійсності”.
У керівництві заводу не впевнені, що зможуть виготовляти артилерійські стволи. НКМЗ заявляє, що в адміністрації заводу інформації про те, що підприємство може виготовляти артилерійське озброєння, немає.
“Ми, перед усім, піклуємося не тільки про терміни виконання роботи, а й про її якість. В той час, коли вони, посилаючись на оприлюднену Постанову, будуть чекати від держави військову техніку, великокаліберні снаряди, сучасні артилерійські комплекси, виготовлені на нашому обладнанні, а ми не зможемо їх надати через невідповідність нашого устаткування, порушення технологічного процесу або неточність виконання операцій через демонтаж/монтаж унікального обладнання (що впливає на якість), це може призвести до невиправних втрат, вартувати людських життів, життів наших захисників”, — йдеться в повідомлення підприємства.
Як приклад в адміністрації заводу навели приклад мінометів “Молот”, які вибухали під час пострілів, через що українські військові діставали поранення та навіть гинули.
НКМЗ натякає на причетність до рішення нардепа-бізнесмена з Краматорська. За словами адміністрації машинобудівного підприємства, більше за всіх за ухвалення постанови виступав народний депутат Максим Єфімов, який є одним з акціонерів та президентом заводу “Енергомашспецсталь”, що у Краматорську.
“Нащо це депутату Єфімову, який сам є президентом і співвласником (ще один співвласник – російська компанія “Атоменергомаш”, що входить до корпорації “Росатом”) найбільшого українського виробника спеціальних литих і кованих виробів індивідуального і дрібносерійного виробництва для металургії, суднобудування, енергетики (вітро-, паро-, гідро-, атомної) і загального машинобудування, але вивіз обладнання (частково або повністю – нам не відомо), знає тільки він сам.
То не наша справа розбиратися, чому майно цього краматорського підприємства не підлягає відчуженню і чому нікого не бентежить його звʼязок з країною-агресором”, — йдеться в повідомленні заводу.
Подібну позицію озвучив виданню Forbes нардеп Ярослав Железняк.
НКМЗ готовий допомогти, але держава начебто не веде діалог. Адміністрація НКМЗ каже, що з початку відкритого вторгнення Росії Укроборонпром офіційно не звертався за допомогою до заводу. Були лише усні розмови телефоном.
Так само виданню Forbes віцепрезидент заводу НКМЗ Дмитро Скудар розповів, що голова Донецької ОДА Павло Кириленко та заступник керівника Укроборонпрому дзвонили президенту НКМЗ та просили передати своє майно для потреб воєнної промисловості. Вони надали перелік того, що їм потрібно для виробництва техніки.
Однак компанія висунула зворотню пропозицію: робити все, що хоче держава, на території заводу у Краматорську.
Журналісти Forbes поспілкувалися з керівником аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитром Чуріним. За його словами, бізнесмен Максим Єфімов та його активи не є конкурентами НКМЗ, адже останнє підприємство виробляє унікальне та специфічне обладнання.
Проте, за словами експерта, держава дійсно намагається вивезти унікальне обладнання подалі від лінії фронту. Він погоджується, що основне обладнання вивезти все ж неможливо, адже там є великі масштабні верстати, печі та цехи, де відбувається виплавка. Але високоточне обладнання з виробництва деталей та механізмів можна евакуювати.
Зазначимо, зараз Краматорськ знаходиться в менш ніж 30 кілометрах від лінії розмежування. Російські військові нерідко обстрілюють місто. Лише 21 липня вони зруйнували місцеву школу. Тоді з-під завалів будівлі дістали тіла 3 загиблих. Також російська ракета пошкодила житлову п’ятиповерхівку та 85 приватних будинків.
Крім того, ще у травні під ударом потрапив і сам Новокраматорський машинобудівний завод. Тоді по території підприємства Росія завдала авіаракетного удару. З-під завалів витягли тіла 7 загиблих.
Читайте також: