Підтримати
На всіх не вистачає місць: як людині з коронавірусом домогтися госпіталізації (роз’яснення)
Фото з відкритих джерел

В лікарнях України з кожним днем стає дедалі менше вільних місць для пацієнтів з COVID-19. У МОЗ стверджують: якщо українці й надалі нехтуватимуть карантинними застереженнями, медзаклади вже за місяць не зможуть приймати хворих. Більш того, в деяких лікарнях вже зараз пацієнтам з тяжким перебігом хвороби відмовляють у госпіталізації. Як діяти в такому випадку – читайте далі.

.

З 9 листопада Україна перейшла на 2 етап реагування на коронавірусну небезпеку. Були заборонені планові госпіталізації та операції. Наразі лікарні приймають лише хворих, які потребують невідкладної допомоги, та людей з COVID-19.

За критеріями МОЗ, у медзакладах мають залишатися вільними 50% або більше ліжок, відведених для пацієнтів з коронавірусом. Однак у більшості регіонів України показник заповненості ліжок хворими з підозрою або підтвердженою хворобою перевищує норму. Так, у Донецькій області станом на 13 листопада були заповнені понад 57% місць.

Окрім напруженої ситуації з ліжками, в області відчувається також нестача спеціалістів, які лікують хворих на COVID-19. Так, зі слів представника департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Олександра Педенка, багато медиків поїхали до інших регіонів через війну, яка триває вже сьомий рік.

“У нас дефіцит медичних кадрів в області був і до 2014 року, а з тим конфліктом, який є на Донбасі, на жаль, відтік не лише медичних кадрів, а й загалом професіоналів з регіону був потужний”, – розповів Олександр Педенко на одному з брифінгів обладміністрації. Та додав, що ті, хто залишився, працюють з максимальною віддачею.

Однак і вони щодня ризикують заразитися, а через напругу з кадрами знайти заміну стає дедалі важче. За інформацією очільника Донецької області Павла Кириленка, від початку пандемії коронавірус підхопили 587 медиків.

На тлі нестачі ліжок і персоналу лікарні часом відмовляють пацієнтам у госпіталізації. Їхню роботу беруть на себе волонтери. Так, засновниця БФ “Свої” Леся Литвинова купує та розвозить кисневі концентратори для хворих. Жінка каже: настав час, коли доводиться обирати між тими, кого є сенс рятувати, а кого – вже ні.

https://www.facebook.com/LitvinovaLesya/posts/4939011659444137

Чому в медзакладах бракує місць, пояснив в ефірі програми “Свобода LIVE” в.о. гендиректора Центру громадського здоров’я МОЗ України Ігор Кузін.

“Ми фіксували ситуацію, коли в лікарні був розрахунок на певну кількість ліжок для пацієнтів з COVID-19, але вони ще не були введені повноцінно в дію, втім вже були в статистиці. В таких лікарнях дійсно може тимчасово створюватися черга. Інший випадок, який був в деяких регіонах із лікарнями, які щойно стали в чергу на прийняття хворих із коронавірусом: внаслідок того, що ще не налагоджені процеси переадресації або маршрутизації таких пацієнтів на рівні області, то пацієнтів привозили не до тієї лікарні, в якій є місця”, – говорить Ігор Кузін.

То як пацієнту з коронавірусом домогтися госпіталізації, якщо медзаклад відмовляє?

У ситуації розбиралися журналісти “Радіо Свобода”.

Критерії, за якими людину з підозрою або підтвердженим COVID-19 зобов’язані покласти в лікарню, виклав на своїй Facebook-сторінці державний експерт Міністерства охорони здоров’я Павло Поламарчук. За його словами, наявність позитивного ПЛР-тесту для госпіталізації не важлива. Він зазначив, що обов’язково покласти в лікарню мають людину, в якої є хоча б одна з наступних ознак:

  • Частота дихання 30;
  • Сатурація при вимірюванні пульсоксиметром дорівнює або менша за 92%;
  • Порушення свідомості (за шкалою AVPU все, крім A);
  • Пацієнти з перебігом захворювання середньої тяжкості, які мають тяжку супутню патологію (тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцево-судинної систем, ниркова недостатність) в стадії декомпенсації;
  • Наявність клініко-інструментальних даних гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС);
  • Наявність клініко-лабораторних даних сепсису та/або септичного шоку (синдрому системної запальної відповіді);
  • Наявність клініко-лабораторних даних органної/системної недостатності, окрім дихальної.

Він наголосив, що без наявності цих критеріїв вимагати госпіталізації не варто.

Волонтери одеського проєкту “Корпорація монстрів” підготували алгоритм дій для госпіталізації у вигляді інфографіки.

https://www.facebook.com/katherine.nozhevnikova/posts/5220906181313092

Якщо вас або ваших родичів з підозрою чи підтвердженим коронавірусом все ж відмовляються покласти в лікарню, треба:

  • звернутися на гарячу лінію МОЗ: 0-800-505-201 або за номером у відповідній області (перелік номерів – на зображенні нижче);
  • або зателефонувати на гарячу лінію Національної служби здоров’я за номером 16-77.

Якщо за цими номерами не змогли допомогти, волонтери радять викликати поліцію, скласти акт і вимагати госпіталізації.

На всіх не вистачає місць: як людині з коронавірусом домогтися госпіталізації (роз’яснення)
Зображення: Кабінет міністрів України

Читайте також:


Завантажити ще...