Настоятелю Святогірської лаври Арсенію та ще 12 представникам УПЦ МП призупинили українське громадянство, — ЗМІ
Громадянство Ігоря Яковенка, відомого як митрополит Свято-Успенської Святогірської лаври Арсеній, призупинили. Разом з ним в указі президента також вказані архієпископ Новоазовський Варсонофій, архієпископ Волноваський Амвросій, архиєпископ Костянтинівський Паїсій та ще 9 священнослужителів з інших регіонів України. Цей указ президента не оприлюднили, але дані з нього поширюють з посиланням на джерела.
Про наявність указу повідомляє видання Lb.ua, посилаючись на власні джерела. За їхніми даними, у переліку 13 церковників з різних єпархій УПЦ.
“Президент України Володимир Зеленський указом № 898/2022 від 28.12.2022 призупинив громадянства низки священників УПЦ МП. Як часто буває в таких випадках, указ не оприлюднюється офіційно, оскільки містить персональну інформацію. Але за інформацію джерел LB.ua, йдеться про призупинення громадянства 13 представників УПЦ”, — пишуть журналісти.
Вони додають: таке повідомлення про втрату громадянства людьми з цього переліку отримала також й Державна міграційна служба. Тепер священнослужителів можуть депортувати.
За даними журналістів, у переліку людей, на який поширився цей указ, є 5 церковних високопосадовців з Донеччини та Луганщини, це:
- Ігор Яковенко — митрополит Святогірський, вікарій Донецької єпархії, намісник Свято-Успенської Святогірської Лаври,
- Володимир Вініченко — архієпископ Новоазовський Варсонофій (Донецька єпархія),
- Андрій Скобіола — архієпископ Волноваський Амвросій, вікарій Донецької єпархії, настоятель Святовасилівського чоловічого монастиря,
- Олександр Таранов — архієпископ Ровеньківський і Свердловський Аркадій, який відзначився колабораціонізмом та втік до Росії,
- Віктор Шинкарьов — архиєпископ Костянтинівський Паїсій — за даними ЗМІ, він брав активну участь в заходах терористичної організації “ДНР”.
Що відомо про митрополита Святогірського
Митрополит Святогірський Арсеній (Ігор Яковенко) народився у 1968 році у Карелії, на анексованих у Фінляндії землях, у сім’ї залізничника. У 1969 разом з батьками переїхав у село Воронезької області. Після закінчення школи у 1985 році вступив до Воронезького сільгоспінституту на агрономічний факультет. У 1986-88 роках служив в армії у Горьківській області.
У цей час відвідував храм, а після служби забрав документи з інституту та став читцем у соборі у Воронежі. Закінчив Московську духовну семінарію у 1992 році та в тому ж році став ченцем, служив дияконом у Петропавлівському храмі Лимана Донецької області.
Керує Свято-Успенською Святогірською лаврою незмінно з 1993 року. У 2015 возведений у сан митрополита. За цей час він зміг провести капітальний ремонт усіх лаврських будівель, які після антицерковної радянської доби повернули священнослужителям у непридатному для церковного служіння стані.
Усі ці роки Святогірська лавра була типовою церквою московського патріархату. У 2000-і роки на території церкви чергували козаки, які прискіпувалися до зовнішнього вигляду відвідувачів території лаври.
У 2014-15 за свідченням російського ФСБшника Ігоря “Стрелкова” Гіркіна лавра негласно підтримувала бойовиків “ДНР” та його бійців, який після боїв під Слов’янськом захопив Донецьк. Проте про офіційне розслідування дій керівництва лаври невідомо.
У 2019 журналісти Вільного радіо побували у церковних магазинах при лаврі та побачили там антивакцинаторську літературу, брошури проти інших українських церков та української мови.
У 2020-му зі спалахом пандемії коронавірусної хвороби у лаврі не дотримувалися встановлених вимог безпеки, до яких закликала держава та медики. У розпал COVID-19 у лаврі служили велелюдні молебні та причащали десятки вірян, роздаючи вино з однієї ложки.
Після відкритого нападу Росії на Україну у 2022-му митрополит Арсеній з ченцями залишався у храмі, який потрапляв під обстріли між окупантами з лівого берега ріки Сіверський Донець та силами ЗСУ з правого. У лаврі разом з Арсенієм залишалися сотні мешканців Святогірська та прилеглих сіл, серед них було багато дітей. Більшість з них теж відмовлялися від евакуації.
Наприкінці минулого року працівники поліції та СБУ провели серію обшуків по церквах московського патріархату в різних єпархіях. Це робили для того, аби протидіяти підривній роботі спецслужб РФ в Україні. Виявляли антиукраїнську літературу авторства російських діячів, агітаційні матеріали, російські триколори, переписку з російськими агентами тощо. Усі церкви, пов’язані з Росією, можуть заборонити.
Читайте також:
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.