За її словами, Віталій Кривошей, який бачить лише на 1%, може розрізнити кількість пальців максимум з метрової відстані. А отже, й верхнього рядка таблиці не побачить. Лікарка зазначає: ті, хто втратив зір змалку, у подальшому житті адаптуються краще. І такі люди, за її спостереженням, зазвичай більш спокійні.
"Слабозорі з вродженою патологією або ті, хто отримав травму у дитячому віці, — вони вже пристосувалися та більш спокійні. Останнім часом люди, які втрачають зір, — більш агресивні. Бо вони обурені тим, що не мають підтримки від держави", — каже вона.
Та наводить приклад хлопця, який у 15-16 років мав травму ока. Дворічне лікування не допомогло: він осліп на одне око, і його довелося видалили.
"І парадокс: коли він лікував це око, за його тодішніми захворюваннями (відшарування сітківки, хронічне запалення) йому могли дати 2-гу групу інвалідності, робочу або неробочу. А після видалення ока (за умови, що друге бачить на 100%) йому дали тільки 3 групу, це робоча. Але з одним оком працювати його нікуди не візьмуть, по обмеженню зору", — розповідає Ірина Дабіжа.
В такому разі люди можуть працювати двірниками, вантажниками тощо — і це озлоблює їх, каже лікарка. А ще слабозорим важко отримати групу інвалідності.