Підтримати
яр Крутенький на околиці Бахмута не Вонючка
Фото: Олександр Сотников

Знавець місцевої історії розповідає, як правильно звуться популярні бахмутські місця відпочинку, та що було біля них понад століття тому. 

 

В західному мікрорайоні Бахмута є дві популярні серед місцевих зони відпочинку, які жителі звикли звати “Вонючка” та “*опа Великана”. Ми попросили краєзнавця Михайла Кулішова дізнатися з першоджерел (мап та генеральних планів межування) невідомі факти про ці місця, а головне  —  їх автентичні назви. 

Яр Крутенький не Вонючка в Бахмуті
Яр Крутенький, не “Вонючка” на західній околиці Бахмута. Фото: Олександр Сотников


“Вонючка” — це мальовничий яр з водоймою та річкою, які вціліли між околицею міської забудови та розораним степом. Туди з весни й до осені приїжджають або приходять на пікніки; кожного теплого дня там є й рибалки. Річка впадає у 8-й ставок неподалік. А з високого пагорба “*опа Великана” покоління бахмутян каталися на санках взимку. Обидва ці місця  —  по різні боки від дороги, яка веде з Бахмута на Часів Яр. 

вид на Жопу Великана в Бахмуті
Вид на пагорб, який в Бахмуті називають “*опою Великана”. Фото: Вільне радіо


“У 1830-му — яр Крутенький, у 2021-му — “Вонючка”

 На Плані генерального межування Бахмутського повіту 1830-го року яр (який зараз кличуть просто “Вонючкою”) значиться як “овраг Крутенькой”. На мапі також вказані село Іванівське, річка Ближня Ступка та місто Бахмут. 

Фрагмент карти, Михайло Кулішов
Фрагмент карти околиць Бахмута 1830 року, який надав Михайло Кулішов. Назва річки “Ближня Ступка” помістилась на цьому сканованому листі карти не повністю.

 

“Зазначте, в місці, де ця балка впадає у 8-й ставок, був хутір Катеринівка. Є його детальний опис на кінець 18-го століття: з панським домом, млином  — кому це все належало. Ймовірно, місце, де знаходився цей хутір, затоплене 8-м ставком”, — розповідає в коментарі Вільному радіо Михайло Кулішов.

Ось що, за даними краєзнавця, написано про цей хутір в архівних документах за 1799 рік:

“Поручика Олександрова Нікіфора сина Іванова до млина, воно ж і село Катеринівка колезького асесора Іванова. 135 дес. (десятин, або приблизно 148 га, — ред.) На правому березі річки Ближні Ступки на ній пруд, мучний млин о трьох поставах, панський дерев’яний дім, сад з плодовими деревами, грунт землі глинистий, врожай хліба та трави посередній, піддані на ріллі”. 

яр Крутенький в Бахмуті
Яр Крутенький в Бахмуті сховався за житловим “Новим” мікрорайоном. Фото: Вільне радіо


А на мапі 1920-х років хутір Катеринівка вже вказаний як “хутір Гогучкова”. Звідки ця назва — поки невідомо. Зовсім поруч була сільгоспартіль, яка належала НКВС; Іванівське вже перейменували на Красне, а Бахмут  —  в Артемівськ. Також видно, що річку Ближня Ступка вже перейменували у просто “Ступки”, загатили в кількох місцях та утворили 2 ставки: перший не позначений ніяк, а другий  —  “Водокачка”:

карта Бахмута Артемівська 1920-тих років
Карта околиць вже перейменованого Артемівська у 1920-ті роки. Джерело: Михайло Кулішов


“Північний пруд створили як водокачку для станції Артемівськ-2. Тоді й формували дамби на 8-му ставку, аби регулювати подачу води”,  —  каже краєзнавець.

А вже у 1930-ті біля колишнього хутора Катеринівка створили радгосп НКВС. Також, на карті з’являється Північний ставок нижче за течією річки Ступки:

карта Бахмута Артемівська 1930-ті роки
Фрагмент карти Артемівська 1930-тих. Джерело: Михайло Кулішов


Краєзнавець зазначає: річка Ближня Ступка текла з Іванівського до голандського соляного рудника “Петро Великий” в Іллінівці, і саме вона дала назву району Ступки. 

Північний пруд та річка Ближня Ступка в Бахмуті
Північний пруд та річка Ближня Ступка в Бахмуті. Фото: Вільне радіо

І не *опа Великана. А як —  поки невідомо 

Мав свою автентичну назву й пагорб справа від підйому з Бахмута на Часів Яр, який місцеві прозвали “*опа Великана”. Але якою вона була, краєзнавець поки не знає.

З документів за 1799 рік відомо, що ця ділянка в 133 десятини з млином (або приблизно 145 га,  —  ред.) належала секунд-майорші Наталі Козьміній, дружині Пользіновій. Такий самий опис, як і сусіднього маєтку на хуторі Катеринівка. 

пагорби біля хутора Смольянинової Хромове біля Бахмута
Десь поблизу цих пагорбів “*опи Великана” був хутір Смольянинової/ Хромова. Фото: Вільне радіо


Пізніше власники цієї землі змінилися. 

“На середину 19-го століття якраз під цією горою знаходився вже хутір поміщиці Смольянинової з млином (це прізвище відоме мінімум з 18-го століття). А трохи пізніше хутір перейшов до відомого купця Хромова, у якого було багато нащадків. Як саме це сталося — це окрема історія, яку потрібно “розкопувати”,  —  розповідає Михайло Кулішов. 

хутір Хромова у Бахмуті мапа 19 століття
Фрагмент мапи Бахмута кінця 19-початку 20 століття. Джерело: Михайло Кулішов


А у 1920-х роках (як видно на одній з мап вище) він став сільгоспартіллю імені Раковського.

Зараз у підніжжя пагорбу — вулиця Підгірна та селище Хромове, чию історичну назву відновили нещодавно під час “декомунізації”.

вид з Жопи Великана на Бахмут Хромове
Вид з “*опи Великана” на Бахмут. Фото: Вільне радіо


Отже, за свідченням Михайла Кулішова, кожний яр та пагорб мали свою унікальну назву. 

“Пошук старих топонімів  —  це дуже цікаво. І детальне дослідження “тягне” на серйозну краєзнавчу статтю. На такі дослідження потрібний час, аби прослідкувати всі переходи землі від одного власника до іншого. І більш детальні землевпорядні плани зберігаються в архівах РФ, це коштує іноді немалих грошей”, — пояснює краєзнавець. 

Читайте також:


Завантажити ще...