З 1 січня набувають чинності зміни, які торкнулися кожного українця. Ми розповімо вам, як змінилася мінімальна зарплата, пенсія та тарифи на комуналку вже сьогодні.
До кінця 2020 року мінімальна заробітна плата становила 5 тисяч. Відсьогодні ж, з 1 січня 2021 року, найманим працівникам мають платити щонайменше 6 тисяч гривень. З цієї суми в чистому прибутку з відрахуванням всіх податків і військового збору людина отримає на руки 4830 гривень.
Відповідно до мінімальної зарплати зростає і єдиний соціальний внесок (ЄСВ) для фізичних осіб підприємців (ФОП). Цей ЄСВ підприємці платять як за себе, так і за кожного найманого працівника. Наразі єдиний соціальний внесок складає 22% від мінімальної заробітної плати. Тобто зараз ФОПи платитимуть по 1320 гривень на місяць, тоді як раніше платили по 1100 гривень.
Через збільшення мінімалки також зростає і податок на нерухомість. Цей податок коригують місцеві ради, але він не може перевищувати 1,5% вказаного показника. Тобто було 75 гривень, а стало 90.
Торкнуться зміни й пенсій. З 1 січня мінімальна пенсія зросла з 2100 гривень до 2400 гривень. Але це лише для пенсіонерів старше 65 років, в яких вже є необхідний стаж: для жінок це 30 років, а для чоловіків 35 років.
З початком нового року діє новий тариф на розподіл газу. Зараз тариф на розподіл становить 1,224 гривні за 1 м³ газу. Раніше розподіл кубу газу коштував 84 копійки.
Кабмін скасував пільговий показник в тарифі на електроенергію. Якщо раніше ви використали менш ніж 100 кВт світла, то платили 90 копійок за кВт.
Тепер же, скільки б ви не використали, ціна буде 1,68 грн за 1 кВт.
З 1 січня 2021 року мав набути чинності закон, який зобов’язує ФОП 2,3 та 4 групи обов’язково мати касові апарати PPO. В іншому випадку підприємців штрафували б. Це хотіли зробити для виводу бізнесу з тіні. Але на вулицях столиці організували чимало мітингів проти цього законопроєкту. Підприємці пояснювали, що коронавірусна криза й так сильно вдарила по їхньому бізнесу.
Тож, парламентарії знайшли компроміс і відтермінували обов’язкове впровадження касових апаратів до 1 січня 2022 року. Але ті, хто надає послуги у сфері медицини, продажі ювелірних виробів, та ФОПи 2-4 груп, в яких дохід вище 1,32 мільйона гривень, все ж повинні мати касовий апарат вже зараз.
Як повідомляє Економічна правда, з 1 січня 2021 року набуває чинності закон про кредитні договори. Зокрема, договір на кредит у розмірі до однієї мінімальної зарплати на один місяць, належатиме до споживчого кредиту. Це додає кілька змін у ринку кредитування:
Плановий зріст прожиткового мінімуму. Наразі прожитковий мінімум становить 2189 гривень. А з 1 липня 2021 року він зросте до 2294 гривні, з 1 грудня — до 2393 гривень. На базі прожиткового мінімуму формуються соціальні виплати, індексують заробітну плату, розмір аліментів, допомогу по безробіттю, матеріальну допомогу та розмір стипендій.
Субсидій стане менше. У держбюджеті на 2021 рік заклали на субсидії на півмільярда гривень менше, ніж було у 2020 році. На це виділяють 36,6 мільярда гривень. Як зазначає “Економічна правда”, в Кабміні аргументують зменшення фінансування субсидій зростанням мінімальної заробітної плати та більш теплі зими в останні роки (тобто менше платити за газ і опалення).
Більше виплат людям з вразливої групи. На допомогу українцям з інвалідністю, багатодітним та малозабезпеченим родинам з держбюджету планують виділити 67,36 мільйона гривень. Це на 10% більше, ніж в 2020 році. Людям з інвалідністю з дитинства першої групи платитимуть до 3283 гривень на місяць в залежності від підгруп. Для людей з інвалідністю, в яких повністю втрачена здатність самообслуговування, і які повністю потребують допомоги інших, — 3283,5 гривні. А тим, кому через недієздатність достатньо технічних засобів та облаштування житла — 2189 гривень.
Читайте також: