де росіяни мали просування у листопаді 2024-го
Колаж: Вільне радіо

Близько 607 квадратних кілометрів росіяни окупували в Донецькій області за листопад 2024 року. Це новий рекорд зі швидкості темпів просування регіоном. Більшість захоплених територій на Вугледарському, Курахівському та Покровському напрямках. Окупантам до межі Дніпропетровської області залишилось пройти 7 кілометрів. Розповідаємо, як минув місяць на фронтах Донеччини.

Для довідки:

Усі дані, наведені нижче, журналісти Вільного радіо наводять, спираючись на інформацію від Генштабу України, бригад ЗСУ, а також аналітичного порталу DeepState.

У листопаді 2024 року росіяни захопили на Времівському напрямку 299 квадратних кілометрів 

Після відходу ЗСУ з Вугледара російська армія продовжила свій рух на цьому напрямку та протягом листопада 2024 року змогла окупувати територію площею 299 квадратних кілометрів. Окремо варто виділити близько 40 квадратних кілометрів, що потрапили в окупацію повторно. Ці території ЗСУ звільняли під час контрнаступу влітку 2023 року.

На Времівському (або Вугледарському) напрямку у листопаді 2024-го ЗСУ відійшли найбільше.

5 населених пунктів потрапили в окупацію — села Антонівка,  Максимівка, Роздольне, Катеринівка і Шахтарське, які на початку місяця лише частково контролювали загарбники.

У порівнянні з жовтнем 2024 року темп просування росіян збільшився вдвічі. А саме минулий місяць з 2022 року був рекордним за швидкістю з якою російська армія захоплювала території Донеччини. Ціна швидкого наступу росіян — втрати.

“Ця тактика мало чим відрізняється від тактики, яку використовували у Радянському Союзі — шапками закидаємо. Кров у обмін на території. Єдина відмінність, що тоді це були лобові атаки, а зараз — це тактика малих груп”,говорив про бої на Времівському напрямку в ефірі “Суспільне новини” начальник відділення комунікацій 48 окремої артилерійської бригади Богдан Петренко.

Території на Вугледарському напрямку, яку російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року
Території на Вугледарському напрямку, яку російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року. Мапа: Вільне радіо/DeepState

У листопаді 2024 року росіяни захопили на Курахівському та Покровському напрямках 292 квадратних кілометрів 

Наступними за обсягом втраченої території фіксуємо Курахівський та Покровський напрямки. Через рух росіян вони злились в одне просування на мапі.

Росіяни тут також змогли захопити вдвічі більшу територію, ніж у жовтні 2024 року

В окупації опинились — Григорівка, Петрівка, Жовте, Пустинка, Юр’ївка, Новоолексіївка, Вознесенка, Кремінна Балка, Вовченка, Іллінка (що на північ від Курахівського водосховища), Дальнє, Антонівка, остаточно окупували Новодмитрівку, Новоселидівку, Ізмайлівку, Олександропіль, Курахівку, Катеринівку та частково захопили Пушкіне, Іллінку (ще одне однойменне село, яке знаходиться поряд з Єлизаветівкою) і частина міста Курахове.

Важкі бої за Курахове продовжуються, але окрім просування у самому місті, російська армія використовує свою працюючу тактику та просунулась у західному напрямку з обох флангів міста, поступово оточуючи українських захисників.

Та оборонці міста стверджують, що до оточення ще далеко.

“Говорити про те, що зараз іде оточення й у нас тут назріває катастрофа — ні. Підрозділи виконують завдання, підрозділи вбивають противника. Командування — що на рівні бригади, що на вищих рівнях — чудово розуміє ситуацію. Вживаються заходи щодо недопущення цього котла”,говорив заступник командира 79-ї ОДШБр Богдан Януш.

Ще однією з гучних подій місяця на цьому напрямку став підрив дамби Курахівської ТЕС. З Курахівського водосховища тоді вилилось щонайменше 15 мільйонів кубометрів води. Підтоплень осель жителів не фіксували.

Територія на Курахівському та Покровському напрямках, яку російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року
Територія на Курахівському та Покровському напрямках, яку російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року. Мапа: Вільне радіо/DeepState

Якщо на Курахівському напрямку ситуація була однозначно на користь російських окупантів — на Покровському є ділянка фронту, де ЗСУ вже другий місяць поспіль міцно тримають оборону. Це близько 72 кілометрів лінії фронту від села Красний Яр, вздовж Нью-Йорка та до Торецька. Там протягом листопада не було суттєвих рухів лінії фронту.

Ситуація на Покровському та напрямку наприкінці листопада 2024 року
Ситуація на Покровському та напрямку наприкінці листопада 2024 року. Мапа: DeepState

На Бахмутському напрямку окупанти за листопад 2024 року повністю захопили Іванівське, Кліщіївку та Андріївку

У жовтні на Бахмутському напрямку аналітики не фіксували суттєвих змін лінії фронту, але у листопаді 2024 року окупанти знову пішли вперед.

Так, загарбники захопили 3,7 кв. км в районі Іванівського та повністю захопити село.

Ще в районі Кліщіївки окупанти захопили 6 квадратних кілометрів та тим самим повторно вибили підрозділи ЗСУ з села.

Схожа доля спіткала й Андріївку, де росіяни захопили 2,3 квадратних кілометри та знову майже повністю захопили село. Певну територію села активісти DeepState вважають ще нейтральною територією.

Загалом росіяни захопили тут за місяць 12 квадратних кілометрів. Ці території ЗСУ вже відбивали з окупації у жовтні 2023-го, тепер за них доведеться боротися знову.

Території на Бахмутському напрямку, які російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року
Території на Бахмутському напрямку, які російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року. Мапа: Вільне радіо/DeepState

За листопад 2024 року росіяни змогли увірватися у мікрорайон Забалка в Торецьку

Бої за Торецьк не вщухають, але більшість атак росіян вдається стримати підрозділам ЗСУ. Протягом листопада 2024 року ділянка фронту у місті та навколо нього зазнавала не таких великих змін, які були на інших напрямках, але більшість цих рухів були саме у місті.

Найбільший прорив російські армійці змогли здійснити з міста Залізне у напрямку житлового району Забалка у Торецьку. Росіяни захопили поля, які розділяли міста та увірвалися в мікрорайон та захопити до десятка кварталів житлового масиву. Лінію фронту тут посунули на понад два кілометри та захопили територію площею у 2,6 квадратних кілометрів.

Ще є незначні території у місті, які захопили окупанти в інших районах та вони загалом навіть не складають й кілометра квадратної площі. Більша частина окупованої у листопаді території — це забудова приватного сектору, але є рухи й у центрі міста з багатоповерховою забудовою.

Та ці просування даються росіянам високою ціною, стверджують представники ЗСУ.

“Просування російських військ у Торецьку є мінімальним, вони втрачали по 70 бійців на день, аби просунутись на декілька будинків”, — казала у листопаді речниця ОТУВ “Луганськ” Анастасія Бобовнікова.

Території в Торецьку, які російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року
Території в Торецьку, які російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року. Мапа: Вільне радіо/DeepState

Найменші успіхи у листопаді 2024 року росіяни мали у Часовому Ярі

Ще меншу територію росіянам вдалося захопити у Часовому Ярі та на його околицях — близько 1,5 кв. км. Найбільша з цієї території знаходиться  у полях між селом Калинівка та північними околицями міста.

У самому Часовому Ярі окупаційні війська змогли захопити декілька кварталів житлової забудови у Жовтневому районі міста.

Проте речник 24 ОМБр імені короля Данила Андрій Полухін у коментарів Вільному радіо запевняв, що солдати окупаційної армії залишаються заблокованими у нині окупованому мікрорайоні “Канал”. Зайти та закріпитися далі цього вони не можуть, оскільки ЗСУ дають їм відсіч. 

“У більшості ситуація залишається важкою, але наші хлопці тримають оборону. Росіяни дещо змінили тактику застосування малих піхотних груп — зараз не штурмують позиції напряму, а намагаються проникнути в тил, аби звідти починати свої операції”, — говорив Андрій Полухін. 

Територія в Часовому Ярі, яку російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року
Територія в Часовому Ярі, яку російська армія тимчасово захопила з 1 по 30 листопада 2024 року. Мапа: Вільне радіо/DeepState

На лінії фронту від Часового Яру й до Сіверська рухів лінії фронту не було. Як і успішних контратак з боку підрозділів ЗСУ протягом листопада 2024 року на Донеччині.

Від лінії фронту на Донеччині до межі Дніпропетровської області залишилось близько 7 кілометрів

Слід також зазначити, що через просування росіян — від найближчої точки позицій російської армії до адміністративної межі Дніпропетровської області залишилось близько 7 кілометрів.

Відстань від адміністративних меж Дніпропетровської області до позицій російської армії у наприкінці листопада 2024 року
Відстань від адміністративних меж Дніпропетровської області до позицій російської армії у наприкінці листопада 2024 року. Мапа: Вільне радіо/DeepState

Нагадаємо, за даними Вільного радіо, на кінець листопада 2024 року російські окупанти захопили 17,4 тисячі квадратних кілометрів Донецької області. Це понад 65% від загальної площі регіону


Завантажити ще...