Землекористування території в Бахмуті у плані відбудови
Землекористування території в Бахмуті у плані відбудови, дані проєкту
string(129) "Землекористування території в Бахмуті у плані відбудови, дані проєкту"

Університет з гуртожитком, ТРЦ з кінотеатром, низькоповерхова забудова з ліфтами навіть у будинках на два поверхи — це та ще більше пропонують побудувати в оновленому мікрорайоні “Ювілейний” в Бахмуті одразу після розмінування перших вулиць. 20 березня бахмутянам вперше презентували проєкт відбудови кварталу, яким займатимуться в першу чергу. Яким бачать зараз майбутнє нового та переосмисленого Бахмута — показуємо детально. 

 

Актова зала в одному з районів Києва. 20 березня. До двох сотень бахмутян поспішають зареєструватись на першу презентацію проєкту відбудови мікрорайону “Ювілейний”. Повітряна тривога затримала старт заходу, втім під дощем на вулиці чекати довелось не довго. 

Більшість в залі — жінки середнього віку. Чоловіки теж старші. Молодих людей лише кілька, підлітків немає зовсім. Більшість з присутніх знайомі хоча б з кількома сусідами на ряду. Це освітяни, медики, спортсмени. Ті, хто активно брав участь в заходах у Бахмуті та якийсь час не бачились. Дехто приїхав з інших міст, тож обіймаються зі знайомими, з якими тепер розділяє відстань. Та є й люди самі по собі. 

Щоб потрапити на захід, охочих просили заповнити форму для учасників. Тільки тоді повідомляли адресу та час зустрічі. Коли місця закінчились — людям відмовляли. Втім, коли приїхали не всі, — зала виявилась частково вільна. 

презентація проєкту Сталева мрія Бахмут в Києві, 20.03.2024
Презентація проєкту Сталева мрія Бахмут в Києві, 20.03.2024, фото: Вільне радіо

Проєкт відбудови району Бахмута зі сталі розробила команда архітекторів з Метінвест безкоштовно

До презентації гостям сказати немає чого — ніхто не знає, що точно представлять у проєкті. Тож просто займають свої місця. Попереду 30-хвилинна презентація майбутнього Бахмута. За основу для неї розробники уявили, що на місці запланованого мікрорайону після деокупації та розмінування буде пустир. Якщо якісь будівлі вціліють на момент старту будівництва, то їх спробують вписати в існуючий план та адаптувати. 

“Квартал розроблений за принципом, який зараз популярний у світі та Європі, — це “місто 15 хвилин”. Тобто ви, як житель цього кварталу, маєте за 15 хвилин пішки отримати всі головні послуги, які вам потрібні: освіта, розваги, пекарні тощо. Це не мають бути великі переїзди, щоб зменшити транспортну навантаженість”, — каже проджект менеджерка проєкту “Сталева мрія” Тетяна Скрипка.

Тетяна Скрипка проджект менеджерка метінвест в проєкті Сталева мрія Бахмут
Проджект менеджерка Метінвест в проєкті “Сталева мрія Бахмут” Тетяна Скрипка, фото: Вільне радіо

Розрахували нове житло у кварталі на таку ж кількість жителів, яка була тут у часи до повномасштабного вторгнення — трохи більше ніж 17 тисяч людей. 

Для довідки:
Розробила архітектурний проєкт команда компанії Метінвест. Грошей за це не брали. Вони вже також безкоштовно підготували подібний проєкт кварталу зі сталі для Маріуполя. Більшість запропонованих будівель для району у Бахмуті вже реалізовували у місті біля моря (тобто на них отримували всі дозволи профільних інстанцій, враховували проєктні недоліки тощо). Те, що проєкт розробили архітектори Метінвест — не означає, що саме вони будуватимуть район. Для оплати будівництва шукають донорів, вони ставитимуть вимоги до виконавців на місцях. Водночас бізнес-група Метінвест є одним з найбільших постачальників сталі на ринку, а масштабне  будівництво потребуватиме сотні тонн цього матеріалу. Якщо ж демонстраційні проєкти добре себе зарекомендують — проєкти таких будівель можуть ширше використовувати по всій країні.

Питання з зали: “А де ж взяти стільки сталі на всі будинки та приміщення?” стало одним з перших. На нього проджект менеджерка проєкту зазначила дані про запаси на складах їхньої компанії, запевняючи, що вистачить на всі ідеї.

У мікрорайоні планують дво- та чотириповерхові будинки, але розташовані ближче один до одного та на меншу кількість під’їздів

 

Раніше в районі “Ювілейний” були 9-поверхівки на багато під’їздів. В новій концепції від цього відмовились — будинки розпланували 1-6-поверхові. Зменшиться і квадратура: в будинках передбачили зокрема смарт-квартири (зазвичай йдеться про загальну площу житла у близько 20 кв.м.), але будуть і 2-3 кімнатні. 

“По периметру ми розташовуємо будинки з комерційними приміщеннями. Чотириповерхівка і галерейний перший поверх для комерцій. А головні будинки цього кварталу — двоповерхові. Ми вирішили знизити поверховість, і середину кварталу зробити певною котеджною закритою історією”, — уточнює Тетяна. 

планування будинків в кварталі Ювілейний Сталева мрія Бахмут
Планування будинків у кварталі “Ювілейний” за проєктом “Сталева мрія Бахмут”, колаж з документів проєкту: Вільне радіо

Під’їздів буде кілька, щоб не доводилось обходити довгі блоки до центральних “артерій” кварталу. При цьому всі будинки обіцяють зробити адаптованими для людей з інвалідністю: ліфти навіть у двоповерхівках та всі двері й розвороти з урахуванням ширини крісла колісного, а також жодних сходів для входу в будівлю — перший поверх ставитимуть на рівень з землею.

Не йдеться про майданчики для дітей у кожному дворі. Дитячу зону облаштують спільну та адаптовану для різного віку охочих пограти.  

Скейтпарк, дитячий простір та спортивна зона у кварталі Ювілейний за проєктом Сталева мрія Бахмут
Скейтпарк, дитячий простір та спортивна зона у кварталі “Ювілейний” за проєктом “Сталева мрія Бахмут”, колаж з даних проєкту: Вільне радіо

На майже 87 га площі мікрорайону розпланували 2 школи та 316 сховищ

Для 17 тисяч мешканців пропонують облаштувати  2 школи, 3 дитячих садки та 316 сховищ. До кожного з останніх з будь-якої точки району має бути не більше 3 хвилин пішки.

“Це підземні укриття, які можуть будуватись на декількох рівнях. Які мають в собі всі комунікації та кожен розрахований на довготривале перебування (не на годинку спуститись-посидіти). Тобто, укриття з санвузлами, з подачею кисню, зі зберіганням медикаментів. Для кожного жителя кварталу має бути місце у цьому укритті, має бути розроблений план зі збереження цих приміщень”, — додає проджект менеджерка проєкту “Сталева мрія. Бахмут” 

Планування дитячого садка та школи зі сталі для відбудови Бахмута
Планування дитячого садка та школи зі сталі для відбудови Бахмута, колаж з даних проєкту: Вільне радіо

Також передбачили 3782 паркомісць. Варто зазначити, що про паркінги біля кожного будинку не йдеться.  

— Так, а де будуть авто ставити? Паркінги ж не для кожного будинку?, — саме цей момент поставив під сумнів один з чоловіків у залі. 

— Ні, в окремих паркінгах буде місце для авто. До них в середньому буде до 7 хвилин пішки, — уточнює на це Тетяна Скрипка, що презентує проєкт.

Включається в розмову і керівник ВА Олексій Рева: “Гаражів у дворах не буде, і парковок на газонах теж”. 

Учасник обговорення проєкту на це лише злегка посміхається. Не схоже, що цей варіант йому сподобався. 

 

Університет, ТРЦ, готель, скейтпарк та ярмарок для фермерів — який бізнес чекатимуть у першому відновленому районі Бахмута

За проєктом, життя району почнеться з гуртожитку. Спершу побудують його (на це потрібно 9 місяців після розмінування території), тоді там селитимуть працівників, які займуться відбудовою. А після зведення кварталу — його передадуть університету. Якому саме — ще не знають, запрошуватимуть переїхати один з вишів у майбутньому. Але саме цей освітній заклад має стати осередком для приваблення молоді і спеціалістів та головним об’єктом ансамблю будівель на центральній площі “Ювілейного”.  

Гуртожиток в Бахмуті за проєктом Сталева мрія
Гуртожиток в Бахмуті за проєктом “Сталева мрія”, дані проєкту

Навпроти університету пропонують поставити два корпуси торгово-розважального центру з кінотеатром, магазинами одягу та іншими комерційними приміщеннями. Неподалік від ТРЦ продумали місце під готель та офісне приміщення. І тут же по-сусідству — спорткомплекс з басейном та укриттям. 

Розміщення об'єктів на головній площі району Ювілейний, проєкт Сталева мрія Бахмут
Розміщення об’єктів на головній площі району “Ювілейний”, проєкт “Сталева мрія Бахмут”, колаж з даних проєкту: Вільне радіо

Ще один варіант для бізнесу — ярмарок на виїзді з міста. Місце, де можуть продавати фермерські продукти. Так вже було на “Ювілейному” — на ринку тут можна було купити свіжі овочі, фрукти, молочну та ковбасну продукцію з невеликих домашніх господарств. Тепер це місце пропонують переосмислити та осучаснити.  

“Хтось там каже: навіщо це роблять, коли територія окупована? А моя думка – це потрібно робити. Бо ми в це віримо, і це буде. Потрібно буде все швидко вібудовувати. Я свої бізнеси з Бахмута не перереєстровував і бачу, що робота для мене вже при будівництві цього кварталу знайдеться”, – рефлексує на презентацію частини для бізнесу депутат Бахмутської міської ради Олександр Бабенко.

Алея Героїв, меморіал та Парк Спогадів — у концепції першого району для відновлення Бахмута передбачили окремий комплекс для вшанування полеглих на війні 

На місці старого меморіалу у районі “Ювілейний” в проєкті передбачили місце під новий. І розширили його. В плані це є Алеєю Героїв з меморіалом, а поряд — Парк спогадів.

“Тут можуть виставлятися різні історії як тих, хто боронив Бахмут, тих, хто його висвободив, жителів цього кварталу. Наприклад, зробити металевий макет того, як цей квартал виглядав раніше. Це вже на ваш розсуд, що ви захочете там розмістити. Ця меморіальність може бути в будь-якому прикладі. Це не обов’язково один пам’ятник, навколо якого все будується, а може бути певна Алея з розповідями та історією. Це не тільки для мешканців цього кварталу, а для всіх українців, які мають свою історію, пов’язану з обороною Бахмута”, — каже Тетяна Скрипка.

Парк Спогадів — це концепція тихого природнього парку, де можна присвятити час скорботі: прогулятись з важкими або світлими думками після Алеї Героїв. Саме тому вони будуть суміжні. До озеленення парку планують залучити спеціалістів з декорування, які допоможуть оформити територію такими насадженнями, які складатимуть композицію в усі сезони. 

Нинішній проєкт відбудови “Ювілейного” будуть допрацьовувати: як подати свої пропозиції

 

“Сказали, жити будемо! У мене відкрилось друге дихання. Я ж подивилась, кинути дроти з Ювілейної до будинку — там близько. Я ж подивилась!”, — з посмішкою ділиться з другом одна з відвідувачок обговорення проєкту після презентації, чий будинок за межами першого району під відбудову. Її чути серед гаміру тих, хто прослухав всю презентацію. 

Питань у першої аудиторії проєкту з місцевих лише кілька: не всі одразу зрозуміли розміщення паркінгів та укриттів. Також в проєкті не нанесені медичні заклади. Але вони будуть — всі амбулаторії, які були на території, планують відновлювати та розміщувати на перших поверхах чотириповерхівок. А от дитяча лікарня за межами спроєктованого кварталу, і її переносити не планують. 

Окремі скептики вже одразу з зали кажуть: давайте цей проєкт, але в іншому місті будувати для бахмутян.

“Мені 65, у мене є час, щоб чекати? Немає”, — каже бахмутянка Олена, вона живе зараз на орендованій квартирі, а своє житло втратила.    

На подібні пропозиції посадовці віджартовуються. Але тих, які могли б покращити проєкт для Бахмута — чекають. Після Києва з презентацією проєкту відновлення їдуть у всі хаби Бахмутської громади по країні. Анонсуватимуть зустрічі там додатково. Але на допрацювання у такій формі беруть три місяці. Згодом працюватимуть вже з робочою групою активістів, які захочуть долучитись. 

Окремо розглядають варіант також онлайн-презентації. Тих, хто матиме ідеї з покращення проєкту, просять надавати їх у письмовому вигляді у центрах підтримки бахмутян або через форму онлайн. 

У Бахмутської громади є потенційні інвестори, які зацікавлені допомогти побудувати квартал “Ювілейний”

Під час презентації для мешканців не згадують вартість втілення такого проєкту в життя. Немає цього і в слайдах. Ця сума залежатиме від вартості матеріалів та робіт на початок будівництва. Але приблизну суму рахуватимуть вже незабаром для донорів. 

“Були в Польщі — там була черга [з зацікавлених допомагати з відбудовою Бахмута]. Багато зустрічей, але інвестори не хочуть, щоб ми називали хто це. Це інші країни: Америка, Європа, Азія. І частина підприємств, які працювали у нас, вони будуть відбудовуватись. Розглядають і як варіант інвестиції іміджевої, і для бізнесу”, — каже очільник Бахмутської міської ВА Олексій Рева в коментарі Вільному радіо.   

Щоб процес не зупинявся, вже з готовим проєктом посадовці ВА планують їхати на наступні міжнародні конференції, присвячені відбудові. Зараз намагаються брати участь у кожній з них.  

“Це перший проєкт, по першому мікрорайону. Він пілотний для нашої громади, але, сподіваюсь, надалі ми будемо такі проєкти втілювати. Бо коли закінчиться війна (а вона закінчиться обов’язково), і ми повернемось на нашу територію, то часу на роздуми, пошуки, підрахунки вже не буде. Перше питання у мешканців буде: “А коли почнемо відбудовувати?”. Так ось вся ця робота, яка ведеться зараз, вона спрямована на те, щоб з першого дня [після деокупації] розпочати роботу на території нашої громади”, — каже заступник керівника Бахмутської  ВА Олександр Марченко.

Раніше місцеві посадовці заявляли, що ведуть перемовини зі спонсорами, які можуть профінансувати розмінування Бахмута та очищення міста від будівельного сміття. Зокрема, під час міжнародної конференції ReBuild Ukraine-2023 у Варшаві представники міської влади обіцяли підготувати технічне завдання для потенційних донорів.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...