Днями українцям почали надходити повідомлення нібито від ДСНС щодо плану евакуації мешканців після “ураження Хмельницької АЕС” з підозрілими посиланнями. Ще раніше — листи з “попередженнями” люди отримували нібито від МОЗ, СБУ та інших держструктур. Щоразу інформацію у таких розсилках спростовують представники офіційних структур. Але були і справжні звернення через розсилки. Тож як їх розрізнити?
Журналісти Вільного радіо підготували поради, як визначити фейкове повідомлення та відрізнити його від реального оповіщення екстрених служб.
Інформаційно-психологічні спецоперації (тобто ІПСО), шахрайство та робота російських спецслужб — це основні типи фейкових розсилок, які найчастіше одержували українці.
Журналісти Вільного радіо зібрали п’ять основних ознак того, що повідомлення замасковане під лист від держслужб насправді фейкове.
Більшість фейкових розсилок (зокрема, про нібито небезпеку) українці одержували на емейли або у приватних повідомленнях месенджерів. Поки що ми не зустрічали правдивих повідомлень щодо небезпеки, які би відправляли таким чином.
Екстрені оповіщення можуть надходити на мобільні телефони. Також державні установи (СБУ, ДСНС, місцева влада тощо) роблять смс-розсилки. Відправники завжди позначені офіційною назвою установи.
Натомість, фейкові смс-розсилки українці здебільшого отримують від відправників, підписаних символами або з приватних номерів телефонів.
Важливу інформацію представники держструктур дублюють на офіційних ресурсах — сайтах, соцмережах тощо. Якщо даних, які ви одержали, немає на офіційних каналах — це одна з ознак фейку.
Це одна з ознак ІПСО. Якщо повідомлення викликає тривожність, біль, зневіру чи всеохоплюючий страх — це може бути ознакою того, що мета такого листа викликати емоції, а не проінформувати. Також фейкові розсилки нерідко усипані численною кількістю знаків оклику. Офіційні повідомлення держслужби публікують у більш діловому стилі.
У реальних оповіщеннях від держслужб можуть бути посилання лише на офіційні ресурси (соцмережі або сайти). Також, на відміну від фейкових листів, там не буде закликів, наприклад, завантажити якісь файли або програми.
Нерідко фальшиві повідомлення написані з помилками, або ж там можуть бути невірно вказані назви держслужб. Це також ознака фейку.
Якщо фейкове повідомлення виявилося справою рук шахраїв і вас ошукали — слід звернутися до кіберполіції.
Це можна зробити, надіславши заяву на електронну адресу [email protected]. Або ж зателефонувати — 0 800 50 51 70 (понеділок – п’ятниця з 09:00 до 18:00).
Також є можливість на сайті кіберполіції заповнити форму зворотного зв’язку за цим посиланням. У формі слід вибрати “Надіслати”, тоді вказати всі необхідні дані.
Якщо ви отримали повідомлення нібито від СБУ та завантажили файли чи програми за посиланням (як зазначають у відомстві, вони можуть бути шпигунськими) — про ситуацію варто повідомити СБУ за телефоном: 0 800 501 482 та на електронну пошту: [email protected].
Нагадаємо, також ми розповідали що таке діпфейки та як їх розпізнати. Детальніше про те, як розпізнати російське ІПСО, ми розповідали окремо.