Підтримати
Науковці розрахували, коли забруднення з ОРДЛО потрапить у Сіверській Донець
Фото: з відкритих джерел

Якщо промислові чи шахтні стоки з тимчасово окупованих або прифронтових районів потраплять у ріки, вже за кілька днів вони можуть отруїти питну воду Луганщини.

 

Про це йдеться у спільній доповіді Міністерства екології та природних ресурсів України та ОБСЄ.

У документі фахівці розрахували час, за який забруднення з різних потенційно небезпечних точок Донбасу дотече до фільтрувальної станції Попаснянського райводоканалу. На цій станції, в районі села Білогорівка Луганської області, беруть воду для всієї Луганщини, подаючи її людям централізовано.

Водночас спеціалісти стверджують, що для питної води Донеччини ця проблема неактуальна. Там водозабір знаходиться набагато вище за течією Сіверського Дінця та відносно далеко від лінії розмежування, в районі Райгородка Слов’янського району.

За скільки забруднені води з “ДНР” дотечуть до питного водозабору Луганщини?

  • Отже, якщо в поверхневі води потраплять ртуть-вмісні відходи з горлівської Шахти 2-біс, то до водозабору на Луганщині через балку Залізну та Кривий Торець (що у Торецькій громаді) вони потраплять за 3-8,5 діб, в залежності від сезону та опадів.
  • Приблизно стільки ж часу водники матимуть на порятунок річок, якщо станеться аварія на каналізаційно-очисній станції (КОС) ВП “Шахта Торезька”. Трохи більше часу (3,5-9,5 діб) може бути для дій, якщо прорвуть КОС на Донецькому, Макіївському чи Горлівському водоканалах або на Ясинуватському коксохімі.

Дослідження проводили фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водними ресурсами.

Для довідки:
Сіверсько-Донецьке басейнове управління водними ресурсами (СДБУВР) з головним офісом у Слов’янську — це організація, яка моніторить стан води у всіх річках та водоймах басейну Сіверського Дінця. До початку російсько-української війни СДБУВР стежило за водою у 66 створах Донбасу. Нині на підконтрольній частині Донеччини та Луганщини їх залишилось 38. Тож всіх даних для повного аналізу стану річок Донбасу немає. Але з того, що є, звітують, що за 7 років бойових дій стан річок басейну Сіверського Дінця суттєво не погіршився у порівнянні з 2013-м.

Небезпечні для води об’єкти на підконтрольній території

Зазначимо, в цьому звіті є дані щодо всіх головних забруднювачів довкілля регіону по обидва боки від лінії розмежування. Фахівці склали перелік можливих ризиків та тип небезпечних речовин.

Серед підприємств на підконтрольній Донеччині головній водній артерії загрожують: 

– Авдіївський коксохімічний завод — від нього забруднення дотече за 14-15 діб до водозабору на Луганщині;

 – Фенольний завод у Нью-Йорку — 3-8,5 діб до водозабору;

 – ЦОФ “Дзержинська” та шахта “Центральна” у Торецьку — стільки ж;

 – ПрАТ “Бахмутський аграрний союз” — 1-4 доби до водозабору.

В разі забруднення ріку “розчинятимуть”, спускаючи забруднення як в унітазі

Екологи та водники констатують: в момент аварії неможливо зробити нічого, окрім як зменшити концентрацію забруднення. Для цього брудну воду треба розбавити та дати їй пройти далі по руслу в Російську Федерацію та Азовське море. Так і пишуть у своєму звіті:

“У разі своєчасного отримання відомостей <…> можливе прийняття управлінських рішень щодо збільшення водності річок Казенний Торець та Сіверський Донець… за рахунок зміни режимів роботи Клебан-Бицького та Червонооскільського водосховищ для розбавлення забруднення вздовж течії річок Кривий Торець, Казенний Торець та русла ріки Сіверський Донець”.

Для довідки:
Ріка Сіверський Донець — це основне джерело питної води для всього регіону (як підконтрольних районів, так і тимчасово окупованих).

Простими словами, забруднену воду “спустять в каналізацію”. Її розбавлять, і далі вона потече річками сходу в бік країни-агресорки. Але зрештою все ж потрапить в Азовське море.

Нагадаємо, збройна агресія Росії на сході України значно погіршила екологію регіону. Українські силовики відкрили справу щодо впливу на довкілля бойових дій на Донбасі

Читайте також:


Завантажити ще...