Страсна П’ятниця – найскорботніший день у християн. За Біблією, саме у цей день Ісуса розіп’яли на хресті. Що дозволяється та не рекомендується робити вірянам та чи можна сьогодні пекти паски – читайте в нашому матеріалі.
У Велику П’ятницю заведено згадувати все, через що пройшов Христос перед смертю. Це Тайна вечеря, молитва у Гетсиманському саду, арешт, два суди, шлях на Голгофу, розп’яття та поховання.
“Коли розіп’яли Христа, а це сталося о 12-й годині за сучасним часом, на три години настала темрява. Це найкоротший та найсумніший день у році. Тому на згадку про це кожний православний християнин носить у себе на шиї хрестик”, – розповідає нашим журналістам настоятель Борисо-Глібського храму Часів Яра, протоієрей Олег Кручинін.
Священник пояснює: за біблійною історією, зі смертю Ісуса його учні втратили сенс життя.
“Це в нас є Біблія, чотири Євангелія, де ми можемо прочитати, що було потім. А вони стояли у хреста і бачили, що це кінець. Той жах, який вони відчули, напевне, трапляється в житті кожної людини. Це відчуття, мабуть, було в людей у 1990-ті роки, коли все навколо руйнувалося. Подібне було сто років тому під час революції. Такі ж речі відбуваються на рівні сім’ї, коли хворіє або помирає рідна людина”, – каже Олег Кручинін.
Але Біблія вчить, що за чорною смугою настане біла, як після смерті Ісуса було його воскресіння.
Церква радить провести Страсну П’ятницю у спокої. Мається на увазі мир у душі: не можна кричати й сваритися.
Зранку п’ятниці у храмах служать Царські часи. Це особливе богослужіння, яке має власні піснеспіви та читання. “Царським” воно називається тому, що раніше на ньому молилися царі.
“Там читаються уривки зі Старого Заповіту, у яких йдеться, що на землю прийде Спаситель, який має постраждати саме через розп’яття. Тобто, Христа не могли вбити нишком – його мали саме розіп’яти. Вони ж казали про те, що Месія воскресне. Ми любимо різні пророцтва на кшталт “Старці передбачили кінець світу”. Чому ми постійно чіпляємось за негатив? Певна річ, ці ж старці передбачали не лише погане”, – говорить протоієрей.
Увечері Страсної П’ятниці священники виносять на середину храму Плащаницю, яка символізує Христа у труні, та вклоняються їй. Там Плащаниця лежатиме до кінця суботи.
Віряни часто запитують, коли треба пекти паски, каже отець Олег.
“Я намагався знайти інформацію про це у канонах Церкви, але заборон щодо Страсної П’ятниці там не знайшов. Є лише про те, що їх не можна куштувати до Великодня, бо паска – це здобна випічка, а поки триває піст“, – говорить отець Олег.
Настоятель часовоярського храму зазначає: важливо, щоб випікання пасок не затьмарило самого свята.
“Богослужіння дуже тривалі, тому в ідеалі краще б було паски вже напекти. Але ще не пізно. Головне спочатку прийти на службу, а потім займатися іншими справами“, – каже священник.
Читайте також: