Валентина Темір із села Малоянисоль поблизу Маріуполя все життя пропрацювала в системі освіти. До повномасштабного вторгнення очолювала місцеву школу, публікувала фото у вишиванці та закликала плекати українську мову. Все змінилося після окупації: Валентина перевела школу на російські стандарти й тепер вихваляється тим, що її учні пишуть листи російським солдатам. Український суд заочно виніс жінці вирок за співпрацю з росіянами.
Про цю справу журналісти Вільного радіо дізналися з вироку Амур-Нижньодніпровського районного суду Дніпра у держреєстрі судових рішень. Ім’я колаборантки оприлюднили на порталі “Судова влада України”.
58-річна Валентина Миколаївна Темір родом із селище Нікольське, що під Маріуполем. На головному фото на своїй сторінці у Facebook, що датоване 2021 роком, жінка вбрана в українську вишиванку. Позаду неї — табличка з написом: “Малоянисольська ЗОШ I-III ступенів імені В.В. Балабана”. Директоркою цього закладу освіти до відкритої війни Валентина Темір була щонайменше останні 16 років — про це робимо висновок із наказу Міністерства освіти від 2006 року, де зазначена саме така посада.
З початком повномасштабної російської агресії Валентина не покинула рідне село. А в травні 2022-го, коли Малоянисоль вже було під окупацією, пішла на співпрацю з росіянами. З повноваженнями “директорки”, Валентина перевела школу на російські стандарти, пройшовши для цього навчання у РФ.
На своїй сторінці у заблокованій в Україні соцмережі “Вконтакте” Валентина Темір розповідає про діяльність школи, яку очолює в окупації. Приміром, у лютому 2023 року звітувала, що діти “долучилися до всеросійської акції “Лист солдату”. Жінка оприлюднила фото листів українських школярів та написала російською: “Слова подяки, поваги, гордості та захоплення — все це адресовано нашим ГЕРОЯМ і ЗАХИСНИКАМ! Кожен учасник акції залишив на папері шматочок свого серця, частинку своєї душі. А щирі побажання швидкої Перемоги обов’язково здійсняться!”
Рапортувала колаборантка й про те, що учні Малоянисольської школи вступили до загальноросійського руху дітей та молоді “Рух перших”.
“Це пропагандистський рух, який відродився за розпорядженням Путіна як продовження піонерії. За основу в ньому взяте все піонерське та комсомольське, але загорнутий він у сучасну обгортку. Це рух, через який здійснюється російська пропаганда, вплив на дітей та молодь за рахунок залучення їх до акцій, конкурсів. Все з метою русифікації”, — пояснює у коментарі Вільному радіо документаторка Центру громадянської просвіти “Альменда” Тетяна Личко.
У відкритому доступі ми також знайшли один із внутрішніх “документів” Малоянисольської школи, який “затвердила виконуюча обов’язки школи Валентина Темір”. Йдеться про “Робочу програму виховання” учнів школи, згідно з якою, “пріоритетами в організації виховної роботи” є:
Публікації освітянки в соцмережах надавали як докази у справі для суддів і прокурори. Український суд вирішив, що слідчі зібрали достатньо підтверджень того, що Валентина Темір винна за статтею 111-1 КК України “Колабораційна діяльність”. Оскільки жінка знаходиться на окупованій території та до зали суду не з’явилась, вирок їй оголосили заочно. Пособницю окупантів позбавили волі на 2 роки та заборонили працювати у закладах освіти найближчі 10 років. Відбувати покарання Темір почне тоді, коли її затримають українські правоохоронці.
Нагадаємо, у нашому спецпроєкті ми докладно роз’яснили, кого в Україні можуть засудити за колабораціонізм, державну зраду та сепаратизм.