Команда Вільного радіо продовжує тримати вас у курсі важливих подій Донеччини та України. У нашому підсумковому дайджесті знайдете цікаві новини цього тижня, захоплюючий фільм та приємну музику.
У Верхньоторецькому 70-річний мешканець підірвався на невідомому пристрої. Про це Вільному радіо розповіли у селищній раді населеного пункту. Наразі триває слідство.
Нагадаємо, селище Верхньоторецьке розташоване в лічених кілометрах від лінії розмежування та нерідко потерпає від атак бойовиків.
У Донецькій області піротехніки Державної служби надзвичайних ситуацій перевірили 43 цвинтарі. Особливо ретельно нерозірвані снаряди шукали в населених пунктах, наближених до війни.
За результатами перевірок рятувальники виявили та знешкодили 24 небезпечні знахідки.
6 травня фотоколекція Бахмутського краєзнавчого музею поповнилася рідкісними світлинами міста.
Зібрала колекцію журналістка Вільного радіо Наталя Жукова, яка цікавиться історією міста. На фотокартках зображений Бахмут часів окупації нацистськими військами.
Детальніше про це читайте у нашому матеріалі.
На ремонт планують виділити понад 92,6 мільйона гривень. Саме така сума фігурує на онлайн-платформі Prozorro. Тендерні пропозиції прийматимуть до 17 травня. За цей час сума, яку можуть витратити на ремонт, може змінитися.
Що саме планують зробити, дізнавайтеся за посиланням.
Про такі плани розповіла начальниця департаменту освіти і науки Донецької ОДА Тетяна Сідашева на засіданні обласної колегії.
Так, до 2024 року планують “оптимізувати” по одному садочку в Білозерській, Торецькій, Часовоярській, Криворізькій, Новодонецькій громадах та 4 – у Мар’їнській. Це пов’язано з тим, що у громадах не вистачає дітей для укомплектації садків.
Водночас у Дружківській та Краматорській громадах планують відкрити по одному садочку, а у Званівці — дошкільне відділення на базі однієї зі шкіл.
7 травня президент України підписав закон, згідно з яким обидва батьки урівнюються у правах на декретну відпустку.
Раніше першочергове право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було тільки в матері новонародженої дитини. Батько та інші родичі могли піти в декрет тільки за умови, що мама вийшла на роботу чи тривалий час перебуває в лікарні, через що не може доглядати малюка.
Також документ запроваджує новий вид одноразової відпустки. Отримати її можуть батько чи інший родич дитини на 14 днів за кошт роботодавця.
В Україні розпочався відбір кандидатів на академічну стипендію імені Героїв Небесної Сотні. Цю стипендію заснували на честь 10 наймолодших Героїв Небесної Сотні, аби увічнити події Революції Гідності.
Всього планують роздати 50 стипендій у наступних категоріях (по п’ять на категорію): фізична терапія, ерготерапія, залізничний транспорт, агроінженерія, економіка, військове управління (за видами збройних сил), географія, архітектура та містобудування, інженерія програмного забезпечення, сценічне мистецтво та психологія.
Хто може претендувати на гроші та куди подавати документи – читайте у нашому матеріалі.
Правозахисники з Amnesty International запровадили конкурс активістських ініціатив імені Лесі Харченко.
Ідея проєкту може торкатися тематики прав жінок чи ЛГБТ-спільноти, протидії гендерно зумовленому насильству, прав людини в окупованому Криму, протидії злочинам на ґрунті ненависті тощо.
Куди надсилати ідеї – читайте тут.
Поки сертифікат ще не розробили, але він може з’явитися вже 1 липня. Цей документ міститиме дані про вакцинацію, зроблені негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19.
Мета створення цього сертифіката – вільне та безпечне пересування громадян під час пандемії коронавірусу.
А поки сертифікат не запрацював, українці, які пройшли два етапи щеплення, можуть за запитом отримати паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке наразі є чинним.
На Донбасі бойовики продовжують нехтувати режимом припинення вогню. За цей тиждень вони відкривали вогонь понад 70 разів. Гатили з артилерії, мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Декілька разів над позиціями українських військових літали безпілотники окупантів. Їх вчасно знешкоджували засобами радіоелектронної боротьби.
На жаль, не обійшлося без втрат серед особового складу Збройних сил України. Двоє бійців отримали поранення, а ще двоє загинули в результаті атак бойовиків.
Цього тижня від пострілів російських найманців постраждали й цивільні. З мінометів російські загарбники обстріляли лікарню у Красногорівці та житлові будинки у Мар’їнці.
Вже тривалий час з усіх КПВВ на Донбасі стабільно працює тільки “Станиця Луганська”. За даними Державної прикордонної служби, через цей пункт пропуску на тимчасово окуповану територію України за тиждень прослідували 3 346 людей, а на контрольовану територію – 3 400.
КПВВ “Новотроїцьке” продовжує працювати у режимі “понеділок, п’ятниця”. Саме у ці дні бойовики відкривають дзеркальний блокпост “Оленівка”. За тиждень перетнути лінію розмежування в бік підконтрольної частини Донеччини через цей пункт пропуску змогли 122 людини та 36 транспортних засобів, а до тимчасово окупованої частини Донеччини — 114 та 30 відповідно.
Пандемія COVID-19 в Україні дещо зменшила оберти. Цього тижня в Україні додалося більш як 37,3 тисячі нових пацієнтів, з них понад 2,7 тисячі – з Донецької області.
Попри це, всі області в Україні вийшли з червоної зони.
Якщо ви батьки дитини до трьох років та користуєтеся послугами няні, яка працює офіційно, ви можете отримати компенсацію від держави за програмою “муніципальна няня”. Як подати документи онлайн ㅡ читайте у нашій інструкції.
Довідку про доходи просять для оформлення іпотеки, кредитів, субсидії. Подекуди вона потрібна ще й під час оформлення візи для виїзду за кордон, а також посадовцям, які щороку подають декларації. Ми покажемо, як офіційно отримати цю довідку безкоштовно та онлайн лише за пару хвилин.
За даними МОЗ, в Україні офіційно налічується близько 100 тисяч людей з епілепсією. В них може раптово трапитись неконтрольований напад. Але не всі знають, як потрібно допомогти людині, що б’ється в судомах. Тож ми розпитали парамедика з організації ASAP Rescue Ukraine, як категорично не можна допомагати людині з епілептичним нападом та що краще зробити. Дізнавайтеся й ви.
Журналісти Вільного радіо підготували для вас спецпроєкт, присвячений українцям у полоні бойовиків. Героями наших інтерв’ю стали двоє колишніх бранців, які заново звикають до життя на волі, а також дві жінки, чиї рідні досі сидять у тюрмах окупантів за вигаданими звинуваченнями.
Валерій Матюшенко та Олена Пєх – лише два імені у довгому списку людей, яких роками не можуть визволити з полону. Ми поспілкувалися з жінкою Валерія та донькою Олени про те, як буквально за один день змінилося їхнє життя. За роки боротьби вони майже зневірилися у щасливій розв’язці своєї історії, та все ж продовжують боротися за свободу для найрідніших. Весь цикл матеріалів про життя у полоні та після нього читайте за цим посиланням.
Гарним завершенням тижня стане трилер “Погані часи у “Ель Роялі”, знятий у стилі нео-нуар. Сюжет картини переносить глядача в Америку 60-х років минулого століття. Події розгортаються навколо сімох героїв, які опинилися у скромному готелі на кордоні двох штатів – Невади та Каліфорнії. У кожного з героїв є свої скелети у шафі та різні причини, чому вони тут опинилися. З настанням ночі події набувають стрімких обертів. Що відбувається з героями та як вони пов’язані один з одним — дивіться у фільмі.
https://www.youtube.com/watch?v=3Bd9ooo3_yI
Цього тижня порекомендуємо американський гурт Gray Daze. Це не дуже відомий музикальний колектив із дуже відомим вокалістом. Саме у цьому гурті починав свій музикальний шлях фронтмен Linkin Park Честер Беннінгтон.
Гурт існував з 1993 по 1997 роки, а потім шляхи учасників розійшлися. Звучання групи можна охарактеризувати як пост-гранж.
У 2017 році учасники знов об’єдналися, аби записати новий альбом. Цим планам не судилося виповнитися — того ж року Честер пішов з життя.
Тож у 2020 році гурт випустив ремейк-альбом, у який увійшов невикористаний студійний матеріал. Тому навіть через три роки після смерті Честера Беннінгтона, його фани знов можуть насолодитися його голосом у піснях, які вони не чули до цього.
Ось кілька їхніх пісень:
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.