Нещодавно Велика Британія оголосила про передачу Україні боєприпасів зі збідненим ураном. Це викликало неабияку реакцію в окупантів, які назвали ці снаряди ядерними та вкотре звинуватили західні країни в ескалації війни. Розбираємо, що це за боєприпаси, чи є вони ядерною зброєю та наскільки небезпечно їх використовувати.
Про передачу Україні танкових боєприпасів зі збідненим ураном заявили на сайті британського уряду.
“Окрім надання Україні ескадрильї основних бойових танків Challenger 2, ми поставимо боєприпаси, включаючи бронебійні снаряди, які містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки”, — повідомила заступниця міністра оборони Британії баронеса Аннабель Голді.
Цими снарядами можуть бути підкаліберні боєприпаси типу L26A1 і L27A1. Скільки саме можуть поставити таких снарядів — поки невідомо.
Снаряди для танків із збідненим ураном мають високу бронебійність. Збіднений уран, який міститься в осерді таких боєприпасів, має вдвічі більшу щільність, ніж у свинцю. Це допомагає снаряду краще проникати через броню.
Як зазначають у Центрі протидії дезінформації, 120-мм боєприпаси типу L26A1 і L27A1 здатні пробити до 700 мм броні. Тому вони можуть вражати всі типи російських танків та броньовані транспортні засоби незалежно від ступеня захисту.
Представники країни-агресорки гостро зустріли плани Великобританії передати Україні снаряди.
Очільник російського Міноборони Сергій Шойгу відповів на цю новину черговими погрозами.
“Тут можна сказати тільки одне. Сходинок не так багато… Пройдено ще одну сходинку, їх залишається все менше і менше”, — сказав посадовець.
Представниця російського МЗС Марія Захарова назвала передачу снарядів зі збідненим ураном “геноцидом”.
“За великим рахунком, використання снарядів із збідненим ураном — це прояв геноциду щодо того населення, проти кого вони використовуються, і того населення, яке їх використовує”, — заявила посадовиця.
Президент країни-агресорки Володимир Путін у відповідь на новину про передачу снарядів вчергове почав погрожувати державам-союзницям України.
“Росія буде змушена реагувати, коли колективний Захід починає застосовувати зброю з ядерним компонентом”, — сказав він.
Потужність такої зброї залежить від її типу та призначення. Експерти виділяють два основні види ядерної зброї: стратегічна (надпотужні міжконтинентальні ракети з великим радіусом дії) та тактична (менші за потужністю різні види озброєння: бомби, ракети, артилерійські снаряди, які можна використовувати на полі бою). Також до категорії “зброї з ядерним компонентом” можна віднести будь-яке інше озброєння, яке використовує у своїй роботі ядерну реакцію, наприклад, атомні підводні човни.
Згодом Путін заявив, що “Росія має чим відповісти на боєприпаси зі збідненим ураном, у РФ дуже багато такої зброї, але вона її поки не застосовувала”.
Збіднений уран у цих снарядах є побічним продуктом, який утворюється при збагаченні урану для атомних електростанцій. Він не є ядерною зброєю, а снаряди з ним — це конвенційні боєприпаси, які використовують кінетичну енергію для пробивання броні.
Снаряди зі збідненим ураном стоять на озброєнні не лише багатьох західних країн, а й Росії.
“У СРСР та Росії такі снаряди розроблялися з 1980-х років. Для гармати 2А46М-4, якою озброєні танки сімейства Т-80 та гармати 2А46М-5, яку встановлюють на Т-90А та Т-90М, кілька років тому було створено снаряд 3БМ59 “Свинець-1” з урановим осердям. Ще один, найпоширеніший танковий боєприпас із застосуванням збідненого урану — 3БМ32 “Вант””, — пише видання BBC.
При цьому, як додають журналісти видання, випадків використання цих снарядів окупантами в Україні поки не фіксували.
У Центрі протидії дезінформації снаряди зі збідненим ураном називають безпечними, підкреслюючи, що використання цього типу озброєння в Югославії та Боснії жодним чином не позначилося на довкіллі та/або населенні, а також учасниках бойових дій.
“У резолюції про застосування збідненого урану, ухваленій Генеральною Асамблеєю ООН 2018 року з посиланням на дослідження МАГАТЕ сказано, що «радіологічна загроза для населення і навколишнього середовища, створена в результаті застосування боєприпасів зі збідненим ураном, не є значною»”, — зазначають фахівці.
Водночас журналісти DW зазначають, що питання безпечності таких снарядів є спірним. За даними видання, боєприпаси зі збідненим ураном можуть потенційно негативно вплинути на здоров’я людини через забруднення організму важким металом. Однак наскільки серйозною є ця небезпека — до кінця незрозуміло.
“Радіоактивне випромінювання від таких снарядів не проникає через шкіру чи одяг, шкідливим вважається радіоактивний пил, який може потрапити в організм людини через дихальні шляхи або з водою та їжею. Як і інші важкі метали, такі як свинець або ртуть, збіднений уран може вражати нирки та печінку. Вважається, що він також може призвести до захворювання на лейкемію (рак крові) або інші види раку, що проявляється, як правило, через тривалий час, іноді через 20-30 років після контакту з радіоактивною речовиною”, — пишуть у виданні.
Про значну небезпеку боєприпасів зі збідненим ураном кажуть здебільшого російські експерти та аналітики. Так військовий оглядач “Комсомольської Правди” Віктор Баранець пише, що такі снаряди “смертельно небезпечні”, оскільки пил, який утворюється при їх використанні, може розлітатися на великі відстані.
Нагадаємо, західні партнери з початку повномасштабного вторгнення активно передають Україні важку зброю західних зразків. Ми зібрали інформацію про ту зброю, про передачу якої повідомляли посадовці різних рівнів.