Понад 3 роки тому учні Соледарської школи №13 долучилися до міжнародного проєкту “Книга добра”. Діти допомагають іншим та й самі отримують підтримку від благодійників. У Всеукраїнський день добрих справ Вільне радіо розповідає про їхній досвід.
Проєкт ”Книга добра” розпочався у лютому 2017 року. Його організували Благодійний Фонд “Чисті Серцем”, Центр української культури у м.Таллінні (Естонія) та Державне самоврядування українців Угорщини. Діти з усіх куточків України писали історії про добрі справи та надсилали свої малюнки. Зрештою, для друку обрали 50 історій та 50 ілюстрацій (з 3 тисяч розповідей та 40 тисяч малюнків).
Ексклюзивні примірники друкують на спеціальному “черпаному папері”. Його виготовляють з бавовни і трав, зібраних у тих регіонах, звідки надійшли історії про добро. Дерев’яно-шкіряну палітурку книги роблять з 150-ти річних колотих дощок та пришитого до неї за допомогою пергаменту книжкового блоку. Книгу презентували в усіх областях України, а також за кордоном (вона є у бібліотеках Ватикану, Туреччини, Литви, Латвії, Естонії, Румунії), її дарували Папі Франциску, патріарху Варфоломію І, румунській принцесі Маргареті.
Організатори проєкту певні, що “Книга Добра” має стати джерелом інформації про людяність, щирість та добро у повсякденному житті, вселяти віру у мирне майбутнє, надихати на перемоги та розповісти всьому світу про Україну з її добрими людьми. Усі історії можна прочитати на сайті проєкту.
Перша у “Книзі добра” — історія із Соледару ”Олівці”. Розповідь про те, як хлопчик з мамою у крамниці зустрів українських військових, які подарували йому олівці та сказали ніколи нічого не боятися, написав її тоді третьокласник Марк Тищук.
“Малюнки наші діти також надсилали, але до книги вони не потрапили. Потім потрібно було робити добрі справи і найактивніших учасників запрошували взяти участь у презентаціях. Наші учні були в офіційних делегаціях та презентували “Книгу добра” в Римі, Туреччині і Румунії. Загалом понад два десятки учнів. Це не лише презентації. Діти пільгових категорій їздили також в табір до Угорщини”, — розповідає заступниця директора Соледарської школи № 13 Наталя Тищук.
До добрих справ, додає, долучилися сотні дорослих і дітей. Наприклад, перед Різдвом провели майстер-класи, зібрали гроші та купили продуктові набори самотнім стареньким. Також малювали біля пішохідних переходів написи “візьми дитину за руку”, займалися плоггінгом — це коли пробіжку поєднуть зі збиранням сміття.
“Співпрацюємо з військовими. Співали в нашій шахті разом з оркестром 54 бригади на глибині 300 метрів. Також з ними їздили виступали у школах. Проводили просто на вулиці “сонячні читання”: для мам та дітей читали “Книгу добра”. Це дуже об’єднує”, — перераховує пані Наталя.
Усього одразу, каже, і не згадаєш. Наприклад, сподобалось учням брати участь у телемарафоні: вони одночасно з однолітками з інших міст робили у прямому ефірі писанки. Купували для школи вишиванки — гроші збирали, співаючи колядки. Загалом діти такі ініціативи сприймають натхненно, запевняє вчителька.
“Це дуже корисно. Проєкт несе виховний характер. Також він показує, що ми всі рівні, діти з різних куточків України мають схожі мрії, ідеї”, — підсумовує заступниця директора.
Організатори проєкту продовжують підтримувати активних учасників, розповідає директорка благодійного фонду “Чисті серцем” Ірина Рабарська.
На Донбасі зараз допомагають 9 закладам. В Донецькій області, окрім соледарської, це школи Мирнограда — №1,№5, Берестівська школа (село Берестове Бахмутського району), а також Центр соціально-психологічної реабілітація (Лиман), Центр допомоги дітям “Отчий дім” (Покровськ).
“Це вже новий проєкт, який був поданий на початку цього року і його підтримало Міністерство закордонних справ Естонії. Ми звертаємося та дізнаємося, що потрібно, щоб покращити навчальний процес. Наприклад, в Соледарській школі зараз триває ремонт. Ми змогли допомогти їм з дошками, спортивним інвентарем, з комп’ютерними класами, також надаємо антисептики (чергову партію передали сьогодні, — ред.). Дуже приємно, що ми можемо робити такі подарунки. Дуже великий внесок саме керівника Центру української культури у м.Таллінні пана Анатолія Лютюка. Минулого року він був на Донбасі і побачив, наскільки ця допомога потрібна”, — каже Ірина Рабарська.
Також школі у Тошківці (Луганська область) допомогли будматеріалами — частину будівлі зруйнував снаряд, її відновлюють.
Саме до цього проєкту нових учасників вже не приймають. Але “Чисті серцем” продовжуватимуть допомогати школам на сході, тож директорка фонду радить бути активними.
“В нас є охочі і ми їм порадили, щоб вони робили добрі справи разом з дітьми, писали про ці добрі справи, щоб ми бачили, що вони активні. В майбутньому ми будемо їх подавати до участі у подібних проєктах. Таких шкіл дуже багато, але вони мають хотіти розвиватися, а не бути просто споживачами. Наприклад, Шахівська школа вже так робить. І ми вже біля них “поставили галочку” на майбутнє, — додає Ірина Рабарська.
Їй можна телефонувати за номером 095 162 77 93. Або писати на сторінку “Книга добра” у Фейсбуці.
Читайте також: