“Станеш двірником” або “поліцейський забере”: як не варто говорити з дітьми про професії і чому


image
Фото: з відкритих джерел

Святкові вихідні — для багатьох час побути з родиною. Мова за святковим столом може зайти й про майбутній фах малечі. Як допомогти сину чи доньці розкрити здібності? Яка професія підійде саме моїй дитині? Чи варто взагалі батькам втручатися у цю сферу? На ці питання відповідають дитячі психологи та експерти.


Їхні думки
зібрала “Українська правда. Життя”.


Як створити умови для розвитку 


На думку сімейного та дитячого психолога Ольги Колеснікової-Чмель, абсолютно нормально з боку батьків бажати дитині найкращого, в тому числі щодо фахової реалізації.  Що можна зробити?

  1. Допоможіть дитині розкритися

“Батьки повинні з малих літ допомагати дитині розкриватися. Це можливо тільки за умови безумовного прийняття: коли батьки приймають дитину – її таланти, схильності та обдарування та, навіть, слабкі сторони”, – зазначає психологиня.  

  1. Створіть середовище для розвитку

“Перебуваючи у безпеці та відчуваючи підтримку батьків і педагогів, дитина зможе проявити всі свої таланти (які вона, звісно, має!)”, – пояснює експертка. 

  1. Допоможіть дітям з концентрацією та емоціями

“В 1-4 класах дитині ще важко повною мірою контролювати власні емоції, посидючість, увагу. Відділи мозку, які за це відповідають ще не сформувались. А отже в цьому мають допомагати дорослі. Робити це потрібно м’яко, збалансовано і на власному прикладі, щоб не відбити у дитини бажання вчитися та пізнавати нове через надмірний тиск та обмеження”, — вважає Ольга Колеснікова-Чмель.

  1. Підтримуйте дитячі мрії

Ще одне важливе завдання дорослих – підтримувати дитячі мрії та навчити їх реалізовувати, підкреслює психологиня. 

“Якщо дитина сьогодні хоче бути пожежником, не варто її одразу відмовляти через небезпеку або особисті переконання, – радить психологиня, — Підтримайте цікавість дитини. Розкажіть, яка саме ця професія”.


Як говорити з дитиною про професії


В 1-4 класах дитина ще не обирає професію, а приміряє на себе різні варіанти. І тут головне не нав’язувати свої переконання, навіть несвідомо.  

“Батькам варто навчити дитину розуміти себе, свої сильні та слабкі сторони, потреби, можливості та зони найближчого розвитку. Навчити дитину думати про себе та розуміти себе. Тому завдання батьків полягає у тому, щоб відкласти власні переживання, досвід та страхи за майбутнє вбік”, — вважає психологиня у сфері дитячо-батьківських відносин, нейропсихологиня Марина Вєжис. 

Топ фраз, які варто забути

Є фрази, які ми звикли чути досить часто. Але вони лякають дитину або формують в неї зневагу до тієї чи іншої професії. 

  • “У тебе нічого не вийде”.
  • “Не будеш слухатись, тебе забере поліцейський”.
  • “Будеш так верещати, приїде лікар і зробить тобі укол”.
  • “Будеш сміттярем”.
  • “Обереш цю професію – завжди будеш бідним”.

Якщо ж вам не подобається вибір дитини, радять психологи, можна озвучити об’єктивні плюси та мінуси (якщо є запит від дитини) та власні переживання. Підтримати і дати зворотній зв’язок, щоб майбутній(-тня) фахівець(-чиня) знали: батьки на їхньому боці і вони обов’язково впораються. 

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: