Страхування від COVID-19: як, де та хто страхується під час пандемії?

Наталя Жукова
2020-07-10 18:17

image
Фото з відкритих джерел

Коронавірусна пандемія створила для суспільства багато нових викликів: скасовані авіа- та автобусні рейси, тури закордон, закриття кордонів, зараження на роботі або в іншій країні під час подорожі. Від яких випадків, пов’язаних з коронавірусною хворобою, вже страхуються українці — докладніше в матеріалі.    

Отже, “коронавірусні” страховки вже доступні для українців. Розберемо дві найбільш поширені випадки страхування від COVID-19: захиститись від форс-мажорів інфекційної хвороби під час відпочинку та під час роботи.

ТУРИЗМ

Низка країн вже відкрила свої кордони для українців — наразі це 23 країни світу, серед них й популярні серед українських туристів Туреччина та Єгипет. Детальна та актуальна інформація по кожній країні є на інтерактивній мапі Міністерства закордонних справ.   

“Наразі Туреччина приймає без страхування, а коли ви повертаєтесь в Україну, не вимагають ані проходження тесту, ані самоізоляції. Якщо ви купуєте тур в Єгипет, страхування буде входити. Але після повернення в Україну ви маєте завантажити мобільний додаток “Дій вдома” та пройти тест на COVID-19”, — розповідає менеджерка однієї з туристичних агенцій Бахмута.

Для довідки:
Перелік карантинних заходів щодо туристів кожна країна визначає окремо. Україна розподілила всі країни світу за епідситуацією на “червоні” та “зелені” (за кількістю COVID-хворих на 100 тис населення всередині цих країн). Тому якщо людина в’їжджає в Україну з “червоної” країни (де багато людей заражені коронавірусом), то має пройти ПЛР-тестування та 2-тижневу самоізоляцію. А якщо з “зеленої” країни (з низьким рівнем захворюваності), то таких умов немає.

Якщо ви плануєте туристичну подорож, ймовірно, вартість страхування буде закладена у вартість туру.   

“Якщо ви купуєте тур від оператора, це повний пакет послуг,  —  туди входить проживання, переліт та страхування від COVID-19”,  —  пояснює менеджерка турагенції.

Причому по багатьох популярних напрямках вартість таких турів разом зі страхуванням від коронавірусної хвороби не те що не зросла, а знизилася. Так країни, які зазнали багатомільйонних збитків через суворі карантинні обмеження попередніх місяців, намагаються врятувати свою туристичну галузь. 

“Тури наразі не здорожчали, вони навпаки здешевшали у порівнянні з минулим роком. Різницю (скільки займає страхування від COVID-19) ви не помітите”,  —  кажуть в туристичній агенції. 

пляж море відпочинок

“Якщо ви, наприклад, захворієте на території Туреччини, то ізолюють в окреме приміщення, яке пристосоване для цього (якщо не серйозні симптоми). Якщо ж більш серйозний перебіг, то вас помістять в лікарню, лікування сплатить Туреччина, і назад квитки теж входять в це страхування”, — пояснює консультантка турагенції та додає, що в її практиці таких випадків поки що не було.

Як заявив міністр культури та туризму Туреччини Мехмет Ерсой, з 1 липня для відвідувачів цієї країни запрацювала нова система страхування  на випадок виявлення у мандрівників COVID-19. Така страховка на 7 днів (вартість покриття  —  3 тис євро) коштуватиме 15 євро. Якщо турист захоче застрахуватися на 5 або 7 тис євро, то потрібно буде сплатити 19 та 23 євро відповідно. Такий страховий поліс можна купити онлайн, у туроператора, під час придбання авіаквитків або просто в аеропорту Туреччини після прибуття.

Для туристів, які виїжджають за межі України та іноземців з “зеленого списку країн”, страхова компанія “Кий Авіа Гарант” пропонує застрахуватись людям до 60 років на випадок захворювання на COVID-19. В разі зараження коронавірусом страховики покриють застрахованій людині витрати на лікування важкого перебігу цієї хвороби в стаціонарі. Якщо людина помре внаслідок коронавірусної хвороби, ця страховка покриє витрати на репатріацію тіла (праху) в Україну. Зазначимо, такий страховий поліс не покриває витрати на тестування на COVID-19, амбулаторне лікування, самоізоляцію або обсервацію через коронавірусну хворобу.  

гроші ліки страхування євро

А туроператор Join UP! з початку березня страхує туристів від фінансових втрат через поширення епідемії коронавірусу: якщо туриста зняли з рейсу з діагнозом “коронавірусна хвороба” або країна призначення туриста не приймає літаки через епідемію. Це не новий “коронавірусний” поліс. В перелік страхових випадків вже існуючого полісу від невиїзду додалися 2 нових:

  • відмова у перетині кордону України або країни призначення туриста з боку прикордонників, митників, перевізників з причини захворювання на COVID 19;
  • офіційно оголошені в Україні або в країні заброньованої подорожі страйки перевізників, народні заворушення, епідемії (в т. ч. коронавірусу), теракти.

Такий страховий поліс коштує 7,5 доларів (200 грн за курсом НБУ 10 липня), в разі настання страхових випадків турист отримає до 75 тисяч гривень. Для цього треба надати офіційні документи про відмову у перетині кордону/ посадці на транспортний засіб та про лабораторне підтвердження діагнозу “COVID-19”.  

ЗАРАЖЕННЯ НА РОБОТІ

Від початку пандемії в Україні заразилися коронавірусною хворобою понад 7 тис медпрацівників. За даними міністра охорони здоров’я України, через брак засобів індивідуального захисту на початку квітня кожен 5-й хворий на COVID-19 був медпрацівником (наразі кількість заражень коронавірусом серед медпрацівників знизилася до 9% від загальної кількості хворих на цю інфекційну хворобу). 

7 травня Верховна рада прийняла зміни в закон “Про захист населення від інфекційних хвороб” щодо виплати страхових компенсацій медичним працівникам у разі отримання ними групи інвалідності або смерті внаслідок COVID-19. Зокрема, якщо медпрацівник отримає групу інвалідності через COVID-19, держава виплатить йому 630 тис грн компенсації. У разі смерті медичного працівника внаслідок цієї хвороби його родина отримає 1,5 млн грн. Станом на 9 липня померли через коронавірусну хворобу 43 українських медпрацівника.

Тобто державою передбачені страхові виплати на випадок інвалідизації чи смерті внаслідок коронавірусної хвороби. Якщо медик підхопив вірус, але хворіє в легкій формі, то отримає звичайний лікарняний зі збереженням зарплати. 

Так, деякі українські лікарні ще на початку епідемії почали страхувати своїх працівників не тільки від смерті, але й від самої хвороби, ще до ухвалення цього Закону. Вони почали купувати такі послуги через Prozorro. 

медпрацівниця щіток ЗІЗ
Медпрацівниця мобільної медичної бригади. Фото: департамент охорони здоров’я ДонОДА

 

За даними майданчику електронних торгів, вже на 7 травня в Україні різні лікарські заклади провели 23 тендери на закупівлю послуг страхування медиків на випадок інфікування COVID-19. Таким чином лікарні самі застрахували 3 616 медичних працівників на суму майже 1 млн грн. Тоді найбільше медпрацівників застрахували в Сумській (1765), Дніпропетровській (743) та Закарпатській (424) областях  —  деякі з них провели перші закупівлі ще в березні. В Луганській області ще навесні застрахували таким чином 112 медиків, тоді як в Донецькій області цього не робили. 

Зазначимо, більшість таких тендерів проводили за неконкурентними процедурами (тобто укладали прямі договори зі страховими компаніями). Зазвичай медичних працівників страхують від COVID-19 переважно на 1 календарний рік. Умови страхових полісів варіюють в залежності від обраної страхової компанії та програми страхування, в середньому це 5-15 тис. грн у разі інфікування COVID-19 та 10-40 тис. грн у разі смерті. 

За даними Prozorro, найбільше таких договорів зі страхування уклала через електронні торги страхова компанія “Ю.Ес.Ай” (USI; за березень-травень з нею уклали 18 договорів на 778 тис грн). Ця компанія також може застрахувати на випадок захворювання коронавірусною хворобою не лише медпрацівників, а й будь-кого у віці від 3 до 65 років. 

Чому на Донеччині не страхували медиків від COVID-19?

Як неодноразово повідомляв міністр охорони здоров’я Максим Степанов, лікування в стаціонарах COVID-19 повністю забезпечує держава. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) розробила 4 пакети для лікування хворих з коронавірусною інфекцією, й по них укладені договори з опорними медзакладами. Це пакети з надання стаціонарної допомоги в опорних лікарнях, екстреної медичної допомоги хворим на COVID-19 та з роботи мобільних бригад (вони збирають біоматеріали для ПЛР-тесту вдома у людей). 

“У ці пакети входить вся вартість лікування згідно з переліком лікарських засобів, що затверджений на державному рівні та зарплата медиків, які працюють з хворими на коронавірус, в обсязі 300% окладу”, —  повідомляв Максим Степанов.

Але фактично такі договори по “ковідних пакетах” послуг українські лікарні укладали у другій половині травня. 

За словами головної лікарки Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Світлани Мельникової, в цьому лікарському закладі від коронавірусу своїх медпрацівників не страхували. Тому що уряд цього не вимагав.

інфекційне відділення двері БЛІЛ
Фото: Вільне радіо

“Страхування працівників від COVID-19  —  така стаття видатків наразі мені не відома. У нас застраховані водії (від ДТП,  —  ред.) та застраховані співробітники на випадок ВІЛ — це передбачено законом, ми зобов’язані страхувати від цього співробітників, і ми це робимо постійно”, — каже головна лікарка БЛІЛ. 

За її словами, медпрацівники, які заразилися на роботі, також отримують матеріальну допомогу з бюджету області.

“У разі легкого перебігу допомога дорівнює 1 прожитковому мінімуму, при перебігу середньої тяжкості — 2,5 прожиткових мінімуми та 5 прожиткових мінімумів, якщо тяжкий”,  —  роз’яснює очільниця БЛІЛ.

“Можливо це коштом якихось внутрішніх джерел, власних коштів, коштів міст страхують. Але законодавчо ніде не було такого, що лікарський заклад зобов’язаний страхувати співробітників від коронавірусної хвороби”,  —  додає Світлана Мельникова.

Як застрахуватись від COVID-19?

Наразі в Україні є пропозиції індивідуального страхування на випадок захворювання коронавірусом. Аби розібратись як саме це працює та на що варто звертати увагу, ми обрали декілька страхових програм. Почнемо з компанії, яка за даними Prozorro однією з перших в Україні відреагувала на потребу та розробила такий страховий поліс.

страхування договір документи

 

Страхова компанія USI страхує людей 3-65 років на території України на 1 рік від “розладу здоров’я  або смерті застрахованої особи внаслідок інфікування вірусом COVID 19 (коронавірусом)”. Факт інфікування саме цим вірусом має бути лабораторно підтвердженим ПЛР-тестом (полімеразної ланцюгової реакції) або іншим методом, затвердженим МОЗ України (окрім експрес-тестів).  

Застрахована людина отримає страхову виплату, якщо розлад здоров’я застрахованої людини потребував амбулаторно-поліклінічного або невідкладного цілодобового стаціонарного лікування. 

Тому є 2 програми страхування — “Стаціонар” та “Амбулаторія + стаціонар”. За умовами страхування “Стаціонар” можна застрахуватись на 20 та 40 тис грн. Тоді у випадку хвороби та потрапляння в стаціонар застрахована людина отримає 5 або 10 тис грн відповідно, а у випадку смерті страховики виплатять відповідно 15 або 30 тис грн родині застрахованого. Страховий платіж на рік за цією програмою становить 200 та 400 грн відповідно.

страхування від коронавірусу
Умови страхування за пакетом “Стаціонар” на випадок коронавірусу від USI. Скрін-шот з сайту страхувальника.

 

А за програмою “Амбулаторія + стаціонар” можна застрахуватись на 1 рік на 23 та 46 тис грн відповідно. За дешевший варіант такого страхування доведеться сплатити 460 грн. В разі легкого або середньої тяжкості перебігу хвороби (тобто якщо застраховану людину лікуватимуть в поліклініці або амбулаторії), страховик виплачуватиме 150 грн за кожен день лікування (до 20 днів). Якщо ж хвороба вкладе заражену коронавірусом людину на стаціонарне ліжко, то вона отримає 5 тис грн. А якщо така людина помре, то страховик сплатить 15 тис грн. Якщо застрахуватись на 46 тис грн, то треба сплатити 920 грн, але й всі суми виплат подвоюються.      

умови страхування від коронавірусу
Умови страхування за пакетом “Амбулаторія + стаціонар” на випадок коронавірусу від USI. Скрін-шот з сайту страхувальника.

 

Оформити такий страховий договір можна онлайн на сторінці страховика; також тут пропонують застрахувати іноземців та людей без громадянства на визначену кількість днів. Наприклад, застрахувати на суму 40 тис грн громадянина іншої держави від COVID-19 на 1 місяць перебування в Україні коштує в USI 340 грн.

ПУМБ страхування від COVID-19 “Антивірус” 

Тут можна застрахуватись на суму від 10 до 200 тис грн на 3 або 6 місяців (з можливістю продовження полісу). Страховики виплатять суму, на яку ви застрахувались, у випадку госпіталізації внаслідок цього захворювання або смерті. 

Страхують людей від 1 до 70 років. 

Мінімальний платіж  —  від 113 грн на 3 місяці. 

Оформити поліс та подати заяву на отримання виплати можна онлайн. 

Також страхують життя та здоров’я від наслідків коронавірусу страхові компанії UNIVERSALNA  (програма “Захист від COVID-19”), ARX (програма “Антивірус”), ІНГО (програма “Короназахист+”) та деякі інші. Умови страховиків різняться. 

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією
Новини по темі

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми "Free Media Programme"
Зміст публікації не обов'язково відображає думку Фонду міжнародної солідарності та є предметом виключної відповідальності авторів


Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: