Коронавірусна пандемія створила для суспільства багато нових викликів: скасовані авіа- та автобусні рейси, тури закордон, закриття кордонів, зараження на роботі або в іншій країні під час подорожі. Від яких випадків, пов’язаних з коронавірусною хворобою, вже страхуються українці — докладніше в матеріалі.
Отже, “коронавірусні” страховки вже доступні для українців. Розберемо дві найбільш поширені випадки страхування від COVID-19: захиститись від форс-мажорів інфекційної хвороби під час відпочинку та під час роботи.
ТУРИЗМ
Низка країн вже відкрила свої кордони для українців — наразі це 23 країни світу, серед них й популярні серед українських туристів Туреччина та Єгипет. Детальна та актуальна інформація по кожній країні є на інтерактивній мапі Міністерства закордонних справ.
“Наразі Туреччина приймає без страхування, а коли ви повертаєтесь в Україну, не вимагають ані проходження тесту, ані самоізоляції. Якщо ви купуєте тур в Єгипет, страхування буде входити. Але після повернення в Україну ви маєте завантажити мобільний додаток “Дій вдома” та пройти тест на COVID-19”, — розповідає менеджерка однієї з туристичних агенцій Бахмута.
Якщо ви плануєте туристичну подорож, ймовірно, вартість страхування буде закладена у вартість туру.
“Якщо ви купуєте тур від оператора, це повний пакет послуг, — туди входить проживання, переліт та страхування від COVID-19”, — пояснює менеджерка турагенції.
Причому по багатьох популярних напрямках вартість таких турів разом зі страхуванням від коронавірусної хвороби не те що не зросла, а знизилася. Так країни, які зазнали багатомільйонних збитків через суворі карантинні обмеження попередніх місяців, намагаються врятувати свою туристичну галузь.
“Тури наразі не здорожчали, вони навпаки здешевшали у порівнянні з минулим роком. Різницю (скільки займає страхування від COVID-19) ви не помітите”, — кажуть в туристичній агенції.
“Якщо ви, наприклад, захворієте на території Туреччини, то ізолюють в окреме приміщення, яке пристосоване для цього (якщо не серйозні симптоми). Якщо ж більш серйозний перебіг, то вас помістять в лікарню, лікування сплатить Туреччина, і назад квитки теж входять в це страхування”, — пояснює консультантка турагенції та додає, що в її практиці таких випадків поки що не було.
Як заявив міністр культури та туризму Туреччини Мехмет Ерсой, з 1 липня для відвідувачів цієї країни запрацювала нова система страхування на випадок виявлення у мандрівників COVID-19. Така страховка на 7 днів (вартість покриття — 3 тис євро) коштуватиме 15 євро. Якщо турист захоче застрахуватися на 5 або 7 тис євро, то потрібно буде сплатити 19 та 23 євро відповідно. Такий страховий поліс можна купити онлайн, у туроператора, під час придбання авіаквитків або просто в аеропорту Туреччини після прибуття.
Для туристів, які виїжджають за межі України та іноземців з “зеленого списку країн”, страхова компанія “Кий Авіа Гарант” пропонує застрахуватись людям до 60 років на випадок захворювання на COVID-19. В разі зараження коронавірусом страховики покриють застрахованій людині витрати на лікування важкого перебігу цієї хвороби в стаціонарі. Якщо людина помре внаслідок коронавірусної хвороби, ця страховка покриє витрати на репатріацію тіла (праху) в Україну. Зазначимо, такий страховий поліс не покриває витрати на тестування на COVID-19, амбулаторне лікування, самоізоляцію або обсервацію через коронавірусну хворобу.
А туроператор Join UP! з початку березня страхує туристів від фінансових втрат через поширення епідемії коронавірусу: якщо туриста зняли з рейсу з діагнозом “коронавірусна хвороба” або країна призначення туриста не приймає літаки через епідемію. Це не новий “коронавірусний” поліс. В перелік страхових випадків вже існуючого полісу від невиїзду додалися 2 нових:
Такий страховий поліс коштує 7,5 доларів (200 грн за курсом НБУ 10 липня), в разі настання страхових випадків турист отримає до 75 тисяч гривень. Для цього треба надати офіційні документи про відмову у перетині кордону/ посадці на транспортний засіб та про лабораторне підтвердження діагнозу “COVID-19”.
ЗАРАЖЕННЯ НА РОБОТІ
Від початку пандемії в Україні заразилися коронавірусною хворобою понад 7 тис медпрацівників. За даними міністра охорони здоров’я України, через брак засобів індивідуального захисту на початку квітня кожен 5-й хворий на COVID-19 був медпрацівником (наразі кількість заражень коронавірусом серед медпрацівників знизилася до 9% від загальної кількості хворих на цю інфекційну хворобу).
7 травня Верховна рада прийняла зміни в закон “Про захист населення від інфекційних хвороб” щодо виплати страхових компенсацій медичним працівникам у разі отримання ними групи інвалідності або смерті внаслідок COVID-19. Зокрема, якщо медпрацівник отримає групу інвалідності через COVID-19, держава виплатить йому 630 тис грн компенсації. У разі смерті медичного працівника внаслідок цієї хвороби його родина отримає 1,5 млн грн. Станом на 9 липня померли через коронавірусну хворобу 43 українських медпрацівника.
Тобто державою передбачені страхові виплати на випадок інвалідизації чи смерті внаслідок коронавірусної хвороби. Якщо медик підхопив вірус, але хворіє в легкій формі, то отримає звичайний лікарняний зі збереженням зарплати.
Так, деякі українські лікарні ще на початку епідемії почали страхувати своїх працівників не тільки від смерті, але й від самої хвороби, ще до ухвалення цього Закону. Вони почали купувати такі послуги через Prozorro.
За даними майданчику електронних торгів, вже на 7 травня в Україні різні лікарські заклади провели 23 тендери на закупівлю послуг страхування медиків на випадок інфікування COVID-19. Таким чином лікарні самі застрахували 3 616 медичних працівників на суму майже 1 млн грн. Тоді найбільше медпрацівників застрахували в Сумській (1765), Дніпропетровській (743) та Закарпатській (424) областях — деякі з них провели перші закупівлі ще в березні. В Луганській області ще навесні застрахували таким чином 112 медиків, тоді як в Донецькій області цього не робили.
Зазначимо, більшість таких тендерів проводили за неконкурентними процедурами (тобто укладали прямі договори зі страховими компаніями). Зазвичай медичних працівників страхують від COVID-19 переважно на 1 календарний рік. Умови страхових полісів варіюють в залежності від обраної страхової компанії та програми страхування, в середньому це 5-15 тис. грн у разі інфікування COVID-19 та 10-40 тис. грн у разі смерті.
За даними Prozorro, найбільше таких договорів зі страхування уклала через електронні торги страхова компанія “Ю.Ес.Ай” (USI; за березень-травень з нею уклали 18 договорів на 778 тис грн). Ця компанія також може застрахувати на випадок захворювання коронавірусною хворобою не лише медпрацівників, а й будь-кого у віці від 3 до 65 років.
Чому на Донеччині не страхували медиків від COVID-19?
Як неодноразово повідомляв міністр охорони здоров’я Максим Степанов, лікування в стаціонарах COVID-19 повністю забезпечує держава. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) розробила 4 пакети для лікування хворих з коронавірусною інфекцією, й по них укладені договори з опорними медзакладами. Це пакети з надання стаціонарної допомоги в опорних лікарнях, екстреної медичної допомоги хворим на COVID-19 та з роботи мобільних бригад (вони збирають біоматеріали для ПЛР-тесту вдома у людей).
“У ці пакети входить вся вартість лікування згідно з переліком лікарських засобів, що затверджений на державному рівні та зарплата медиків, які працюють з хворими на коронавірус, в обсязі 300% окладу”, — повідомляв Максим Степанов.
Але фактично такі договори по “ковідних пакетах” послуг українські лікарні укладали у другій половині травня.
За словами головної лікарки Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Світлани Мельникової, в цьому лікарському закладі від коронавірусу своїх медпрацівників не страхували. Тому що уряд цього не вимагав.
“Страхування працівників від COVID-19 — така стаття видатків наразі мені не відома. У нас застраховані водії (від ДТП, — ред.) та застраховані співробітники на випадок ВІЛ — це передбачено законом, ми зобов’язані страхувати від цього співробітників, і ми це робимо постійно”, — каже головна лікарка БЛІЛ.
За її словами, медпрацівники, які заразилися на роботі, також отримують матеріальну допомогу з бюджету області.
“У разі легкого перебігу допомога дорівнює 1 прожитковому мінімуму, при перебігу середньої тяжкості — 2,5 прожиткових мінімуми та 5 прожиткових мінімумів, якщо тяжкий”, — роз’яснює очільниця БЛІЛ.
“Можливо це коштом якихось внутрішніх джерел, власних коштів, коштів міст страхують. Але законодавчо ніде не було такого, що лікарський заклад зобов’язаний страхувати співробітників від коронавірусної хвороби”, — додає Світлана Мельникова.
Як застрахуватись від COVID-19?
Наразі в Україні є пропозиції індивідуального страхування на випадок захворювання коронавірусом. Аби розібратись як саме це працює та на що варто звертати увагу, ми обрали декілька страхових програм. Почнемо з компанії, яка за даними Prozorro однією з перших в Україні відреагувала на потребу та розробила такий страховий поліс.
Страхова компанія USI страхує людей 3-65 років на території України на 1 рік від “розладу здоров’я або смерті застрахованої особи внаслідок інфікування вірусом COVID 19 (коронавірусом)”. Факт інфікування саме цим вірусом має бути лабораторно підтвердженим ПЛР-тестом (полімеразної ланцюгової реакції) або іншим методом, затвердженим МОЗ України (окрім експрес-тестів).
Застрахована людина отримає страхову виплату, якщо розлад здоров’я застрахованої людини потребував амбулаторно-поліклінічного або невідкладного цілодобового стаціонарного лікування.
Тому є 2 програми страхування — “Стаціонар” та “Амбулаторія + стаціонар”. За умовами страхування “Стаціонар” можна застрахуватись на 20 та 40 тис грн. Тоді у випадку хвороби та потрапляння в стаціонар застрахована людина отримає 5 або 10 тис грн відповідно, а у випадку смерті страховики виплатять відповідно 15 або 30 тис грн родині застрахованого. Страховий платіж на рік за цією програмою становить 200 та 400 грн відповідно.
А за програмою “Амбулаторія + стаціонар” можна застрахуватись на 1 рік на 23 та 46 тис грн відповідно. За дешевший варіант такого страхування доведеться сплатити 460 грн. В разі легкого або середньої тяжкості перебігу хвороби (тобто якщо застраховану людину лікуватимуть в поліклініці або амбулаторії), страховик виплачуватиме 150 грн за кожен день лікування (до 20 днів). Якщо ж хвороба вкладе заражену коронавірусом людину на стаціонарне ліжко, то вона отримає 5 тис грн. А якщо така людина помре, то страховик сплатить 15 тис грн. Якщо застрахуватись на 46 тис грн, то треба сплатити 920 грн, але й всі суми виплат подвоюються.
Оформити такий страховий договір можна онлайн на сторінці страховика; також тут пропонують застрахувати іноземців та людей без громадянства на визначену кількість днів. Наприклад, застрахувати на суму 40 тис грн громадянина іншої держави від COVID-19 на 1 місяць перебування в Україні коштує в USI 340 грн.
ПУМБ страхування від COVID-19 “Антивірус”
Тут можна застрахуватись на суму від 10 до 200 тис грн на 3 або 6 місяців (з можливістю продовження полісу). Страховики виплатять суму, на яку ви застрахувались, у випадку госпіталізації внаслідок цього захворювання або смерті.
Страхують людей від 1 до 70 років.
Мінімальний платіж — від 113 грн на 3 місяці.
Оформити поліс та подати заяву на отримання виплати можна онлайн.
Також страхують життя та здоров’я від наслідків коронавірусу страхові компанії UNIVERSALNA (програма “Захист від COVID-19”), ARX (програма “Антивірус”), ІНГО (програма “Короназахист+”) та деякі інші. Умови страховиків різняться.
Читайте також:
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми "Free Media Programme"
Зміст публікації не обов'язково відображає думку Фонду міжнародної солідарності та є предметом виключної відповідальності авторів