Геном вірусу SARS-CoV-2 розшифрували ще кілька місяців тому. Ми ознайомились з результатами дослідження, щоб розставити усі крапки над “і” в питанні походження хвороби.
Наукову статтю опублікували у британському журналі Nature Medicine. Ми вже згадували про це дослідження в іншому матеріалі, але зараз вирішили зупинитися на ньому детальніше.
Отже, науковці стверджують, що випадкове або навмисне створення хвороби COVID-19 в лабораторних умовах виключене. Такого висновку вчені дійшли, порівнявши геном вірусу SARS-CoV-2 з іншими коронавірусами.
Роз’яснимо, звідки така впевненість.
У кожного коронавірусу є протеїнові пепломери – відростки, схожі на шипи. Вони й формують впізнавану “корону”. За допомогою пепломерів коронавірус приєднується до зовнішніх клітин організму, перш ніж проникнути всередину.
За виникнення цих шипів відповідальна послідовність генів, які ще називають “гачками” та “борознами”.
Аналіз показав, що “гачки” розвинулись так, щоб чіплятися просто за рецептор ACE2, який міститься у людських клітинах та регулює кров’яний тиск. Така еволюція була неочікуваною для дослідників. Річ у тім, що вони спробували зімітувати мутацію найближчого родича збудника COVID-19 – SARS. Цей вірус активно поширювався світом 20 років тому. За прогнозами вчених, вірус мав би обирати певну послідовність процесів. Проте він йшов геть іншим шляхом, і спрацьовували ті мутації, які симуляція “бракувала” як неробочі. Це доводить, що новий коронавірус з’явився в результаті природного добору.
Крім того, науковці побачили, що загальна молекулярна структура SARS-CoV-2 відрізняється від решти коронавірусів. Натомість, він нагадує віруси, які живуть у панголінах та кажанах. Цих тварин раніше майже не вивчали, а отже про потенційну загрозу їхніх хвороб для людства нікому не було відомо.
“Якби хтось намагався створити новий патоген, вони б робили його на основі вірусу, який уже, як відомо, викликає хворобу”, — стверджують вчені у своїй роботі.
Тож, якщо коронавірус не вивели в лабораторії, звідки він тоді походить?
За припущеннями дослідників, є два можливих варіанти виникнення нового вірусу. Перший – людина заразилася від тварини. Такі випадки вже траплялися: природним носієм SARS був африканський ссавець цивета, а інший вірус MERS передався людині від верблюда. Потенційним хазяїном нового коронавірусу міг бути кажан, який передав його панголіну. А оскільки панголінів використовують у китайській медицині, у такий спосіб хвороба могла потрапити в людський організм. До слова, згодом китайська влада виключила препарати з панголінів зі списку ліків традиційної медицини. За цим сценарієм коронавірус сформував свої патогенні риси ще до того, як потрапити в людський організм. Якщо ця здогадка справдиться, це означатиме, що на людство можуть очікувати нові спалахи захворювання, бо воно може передаватися від тварин знов і знов.
За іншою версією збудник COVID-19 у тілі тварини мав іншу генетичну структуру. Після проникнення в організм людини він адаптувався та підібрав “ключі” до його клітин, розвинувши “борозни”. Крім того, ці гени дозволяють вірусу поширюватися між людьми.
У підготовці матеріалу використовувалась наукова робота “The proximal origin of SARS-CoV-2”, а також стаття видання “Тексти”.
Читайте також:
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми "Free Media Programme"
Зміст публікації не обов'язково відображає думку Фонду міжнародної солідарності та є предметом виключної відповідальності авторів