Коронавірус – лабораторний? Як науковці пояснюють походження хвороби


image
Фото з відкритих джерел

Геном вірусу SARS-CoV-2 розшифрували ще кілька місяців тому. Ми ознайомились з результатами дослідження, щоб розставити усі крапки над “і” в питанні походження хвороби.

Наукову статтю опублікували у британському журналі Nature Medicine. Ми вже згадували про це дослідження в іншому матеріалі, але зараз вирішили зупинитися на ньому детальніше.

Отже, науковці стверджують, що випадкове або навмисне створення хвороби COVID-19 в лабораторних умовах виключене. Такого висновку вчені дійшли, порівнявши геном вірусу SARS-CoV-2 з іншими коронавірусами.

Роз’яснимо, звідки така впевненість.

У кожного коронавірусу є протеїнові пепломери – відростки, схожі на шипи. Вони й формують впізнавану “корону”. За допомогою пепломерів коронавірус приєднується до зовнішніх клітин організму, перш ніж проникнути всередину.

Коронавірус – лабораторний? Як науковці пояснюють походження хвороби
3D-модель коронавірусу SARS-CoV-2. Пепломери позначені червоним

За виникнення цих шипів відповідальна послідовність генів, які ще називають “гачками” та “борознами”.

Аналіз показав, що “гачки” розвинулись так, щоб чіплятися просто за рецептор ACE2, який міститься у людських клітинах та регулює кров’яний тиск. Така еволюція була неочікуваною для дослідників. Річ у тім, що вони спробували зімітувати мутацію найближчого родича збудника COVID-19 – SARS. Цей вірус активно поширювався світом 20 років тому. За прогнозами вчених, вірус мав би обирати певну послідовність процесів. Проте він йшов геть іншим шляхом, і спрацьовували ті мутації, які симуляція “бракувала” як неробочі. Це доводить, що новий коронавірус з’явився в результаті природного добору.

Крім того, науковці побачили, що загальна молекулярна структура SARS-CoV-2 відрізняється від решти коронавірусів. Натомість, він нагадує віруси, які живуть у панголінах та кажанах. Цих тварин раніше майже не вивчали, а отже про потенційну загрозу їхніх хвороб для людства нікому не було відомо.

“Якби хтось намагався створити новий патоген, вони б робили його на основі вірусу, який уже, як відомо, викликає хворобу”, — стверджують вчені у своїй роботі.

Тож, якщо коронавірус не вивели в лабораторії, звідки він тоді походить?

За припущеннями дослідників, є два можливих варіанти виникнення нового вірусу. Перший – людина заразилася від тварини. Такі випадки вже траплялися: природним носієм SARS був африканський ссавець цивета, а інший вірус MERS передався людині від верблюда. Потенційним хазяїном нового коронавірусу міг бути кажан, який передав його панголіну. А оскільки панголінів використовують у китайській медицині, у такий спосіб хвороба могла потрапити в людський організм. До слова, згодом китайська влада виключила препарати з панголінів зі списку ліків традиційної медицини. За цим сценарієм коронавірус сформував свої патогенні риси ще до того, як потрапити в людський організм. Якщо ця здогадка справдиться, це означатиме, що на людство можуть очікувати нові спалахи захворювання, бо воно може передаватися від тварин знов і знов.

За іншою версією збудник COVID-19 у тілі тварини мав іншу генетичну структуру. Після проникнення в організм людини він адаптувався та підібрав “ключі” до його клітин, розвинувши “борозни”. Крім того, ці гени дозволяють вірусу поширюватися між людьми.

У підготовці матеріалу використовувалась наукова робота “The proximal origin of SARS-CoV-2”, а також стаття видання “Тексти”.

Читайте також:

Всі матеріали за темою читайте тут

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми "Free Media Programme"
Зміст публікації не обов'язково відображає думку Фонду міжнародної солідарності та є предметом виключної відповідальності авторів


Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: