Амбіційні проєкти, багатомільйонні кошториси – а в результаті зірвані строки, нестача фінансування та припинення робіт. Так наразі проходить ремонт у двох опорних школах Донеччини – ЗОШ №6 м.Селидового та ЗОШ №6 м. Торецька.
На об’єктах побували журналісти ініціативного руху “Громадський патруль”.
Так, у ЗОШ №6 м. Селидового роботи розпочалися наприкінці 2017 року. Тут навчається близько 700 дітей. Капітальний ремонт оцінили в 63,5 млн грн. Роботи замовляв Департамент капітального будівництва ДонОДА. Перемогла у тендерах пов’язана з нардепом Русланом Требушкіним фірма “Донбас Будіндустрія Сервіс”. Як зазначають активісти, організація фігурує у кількох кримінальних розслідуваннях.
Для ремонту в селидівській школі розробили 2 проєкти. Зокрема, запланували:
Відбудова закладу освіти мала завершитися ще наприкінці 2018 року. Але вже у травні того ж року в ЗМІ почали з’являтися повідомлення, що грошей не вистачає, і батьків просять скинутися на ремонт. Причому підрядник ще не починав виконувати внутрішні роботи. Першого березня 2020 року голова ДонОДА Павло Кириленко на своїй Facebook-сторінці повідомив, що ремонт прискорився. На той момент пройшов понад рік від дати, коли роботи мали завершитися за документами.
Журналісти побували на будівництві та побачили там лише п’ятьох робітників, тоді як на першому поверсі до кінця ремонту ще далеко. Самі будівельники аргументували свою повільність новими протипожежними умовами та коронавірусом. Претензії до будівельників не лише через зрив строків. Так, за словами міської активістки Альони Гринько, виконувати державне замовлення працівників беруть не офіційно. Хоча звітувати мають.
“Два місяці тому мій добрий знайомий намагався сюди влаштуватись. Він сам живе в іншому містечку. Йому сказали – 150 гривень на день. Жодного офіційного оформлення. До того ми два роки поспіль приходили, намагалися перевіряти документи тих, хто тут працює – вони не оформлені, не було жодних документів у тих людей”, – говорить Альона Гринько.
Натомість у Селидівській міськраді запевняють: причин турбуватися немає. У 2020 школу обіцяють таки завершити.
“Міська влада мала зауваження і неодноразово писала на це листи до Департаменту капітального будівництва. Я вам не можу сказати чим вони мотивують зриви строків, пояснюють, що коштів немає, а далі нічого більш не кажуть. По-перше, закінчилась вже зима, а по-друге, ми знаємо, що школу вони відкриють ще до 1 вересня 2020 року”, – стверджує перша заступниця міського голови Селидового Інна Терещенко.
До наступного прикладу. Ремонт у ЗОШ №6 м. Торецька замовили в управлінні освіти міської ВЦА. Виграло тендер краматорське підприємство “Автоінтерстрой”, яке, за даними журналістів, є монополістом з ремонтних робіт для Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях. Вісім інших фірм, які також брали участь у конкурсі, були дискваліфіковані тендерним комітетом. Договір на ремонт становив понад 40 млн грн.
Роботи у школі розпочались восени минулого року. Проєкт на ремонт підтримав Державний фонд регіонального розвитку. У школі запланували:
Другий та третій поверхи ремонтували близько пів року. При цьому всі 570 школярів до карантину навчалися й далі. Тут не виникало проблем з кадрами: кожного дня у школі працювали близько 30 робітників.
“Я бачу, що роботи не припиняються навіть у вихідні і проводяться дуже інтенсивно. Я б не сказала, що є час, що вони нічого не роблять, такого не буває”, – говорить директорка школи Наталія Браженко.
У лютому цього року ремонт на другому та третьому поверхах добігав кінця. Школа отримала інтерактивні дошки та обладнання для комп’ютерних класів. Представники фірми-підрядника вже готувалися до робіт на першому поверсі. Але гроші ДФРР закінчувалися вже тоді. У виконкомі були змушені визнати: затримки будуть.
“В нас ще немає офіційного підтвердження щодо фінансування. Зверталися ми до губернатора листуванням, до міністрів. Наразі чекаємо постанови”, – розповіла заступниця очільника Торецької ВЦА Олена Кульбачна.
Вже за тиждень на хід ремонту приїхали подивитися тодішній віцепрем’єр, нині голова уряду Денис Шмигаль, голова парламентського комітету з питань організації державної влади та місцевого самоврядування Андрій Клочко, а також очільник Донецької області Павло Кириленко. За результатами візиту голова ДонОДА написав, що делегація визначила потреби батьків і педагогів. Але невдовзі стало відомо, що ДФРР не включив освітній заклад у план фінансування на 2020 рік.
“Всі питання підрядника закриті. Всі зобов’язання, які він мав виконати, він виконав. Навіть у деяких моментах перевиконав у надії, що буде продовжено фінансування. У будь-якому разі, не дивлячись на те, підрядник виконав свої зобов’язання, стан школи не дозволяє вести навчальний процес повною мірою, оскільки ми говоримо про половину робіт”, – розповів журналістам начальник управління освіти Торецької ВЦА Володимир Орешкін.
За даними системи е-дата, минулого року підрядник отримав 21 млн 160 тис грн. Тож відбудова закладу зупинилася на середині. Але у школі є проблема: у будівлі тече дах. І хоча проєкт на реконструкцію був готовий ще два роки тому, джерело фінансування досі не знайшли. Якщо дах не відремонтують, то вже зроблені 2 поверхи затопить під час дощів.
Нагадаємо, у Бахмуті також є школа, в якій досі не завершили ремонт. Це НВК №11. Місцеве управління освіти уклало договір з недобросовісним підрядником, який постійно зривав строки. Через численні порушення з ним розірвали контракт та шукають нового. Мер Бахмута обіцяв, що ремонт у школі відновлять у квітні-травні, але через карантин усі роботи заморозили.
Читайте також: