Підтримати
Зображення до посту “Це не місце для особистих поглядів”. Фокіна звільнили з ТКГ
Фото: з відкритих джерел

Заступник голови тристоронньої контактної групи Вітольд Фокін за час своєї роботи в ТКГ робив чимало висловів, що не бачить доказів російсько-української війни, про амністію всіх бойовиків та “повстанців”. Але ОП не влаштовує, що перший прем’єр-міністр висловлює свою особисту думку в офіційних заявах, тому його вивели зі складу ТКГ.

 

Передісторія. У своїх виступах заступник української делегації з перемовин по Донбасу Вітольд Фокін робив кілька заяв, які суперечили офіційній позиції України. 

Так, через тиждень своєї роботи в інтерв’ю виданню Страна.UA він заявив, що на Донбасі потрібно ввести “особливий статус”, як для окупованих, так і неокупованих територій. Також він зазначав, що всіх бойовиків потрібно амністувати, а російських окупантів назвав “повстанцями”. 

Крім того, 29 вересня на засіданні комітету з питань державного будівництва Верховної Ради України заступник голови ТКГ Вітольд Фокін виступив із заявами щодо війни на сході України. Він зазначив, що на Донбасі проти Збройних сил України воюють бойовики, серед яких найманці з 30 країн світу. Серед них і російські найманці. Але Росію в ролі окупанта він не бачить.

“Щодо війни. Я не політик. Зробити якесь визначення цього я не можу. Бо жодного підтвердження того, що там ведеться війна між Росією та Україною, поки що я не бачу”, — заявив на засіданні комітету ВРУ заступник голови тристоронньої контактної групи Вітольд Фокін.

Але з висловами Фокіна не погоджувалися в Офісі Президента України. Пресслужба Президента повідомляє, що Фокін, виступаючи з офіційними заявами, має в першу чергу висловлювати саме позицію держави, а не свою особисту.

Очевидно, що кожен, хто представляє державу, повинен завжди пам’ятати, що не можна плутати офіційне з особистим. Якщо є розходження в позиціях, а власне бачення, яким би воно не було, відрізняється від державного, потрібно обирати державне доти, доки представляєш державу. Не особисте, а саме державне бачення”, — зазначають в пресслужбі ОП.

В ОП також додають, що їхня позиція залишається тією ж — окупація Криму і Донбасу почалася через вторгнення Росії.

30 вересня, Президент України підписав указ, яким звільнив Вітольда Фокіна з посади заступника голови української сторони в ТКГ. Там зазначили, що для Президента важливо те, щоб члени української делегації під час своїх висловів керувалися національними інтересами.

“Представляти державу на будь-якому рівні – це не шанс для особистих поглядів та амбіцій, це – безумовний обов’язок втілювати в життя позицію держави та інтереси українського народу”, — зазначають в пресслужбі ОП.

Докази, що Росія окупант

Журналісти Вільного радіо зібрали 5 фактів того, що Росія — це окупант, з чим не погоджується вже ексзаступник голови української сторони ТКГ Вітольд Фокін.

  1. Захоплення Криму “зеленими чоловічками”.

“Це не місце для особистих поглядів”. Фокіна звільнили з ТКГ

У кінці лютого 2014 року Російські збройні сили без опізнавальних знаків в’їхали на територію Криму та організували незаконний референдум за приєднання півострова до територій РФ. Тоді начебто більшість проголосувала за те, щоб “стати частиною Росії”. Але в доповіді Ради при Президентові Російської Федерації з розвитку громадянського суспільства і прав людини, зазначили, що фактична явка на референдумі в Криму склала лише 30 відсотків, серед яких 50-60% обрали входження в Росію. Водночас Росія звітувала про 97% голосів “за”.

Через анексію Криму Росією, ЄС наклав тисячі санкцій на російських чиновників, підприємств та саму державу.  А у 2018 році Третейський суд у Гаазі визнав Росію винною в анексії українського півострова та зобов’язав виплатити 159 млн дол збитків Україні.

  1. Військова підтримка.

“Це не місце для особистих поглядів”. Фокіна звільнили з ТКГ

Росія офіційно не визнає участь у війні на Донбасі. Але ОБСЄ неодноразово фіксували присутність військових Росії на Донбасі. Наприклад, лише  з вересня 2019 року до січня 2020 року зафіксували майже 350 військових, які перетнули кордон з Росію.

Крім того, в інтерв’ю Вільному радіо один з військових ЗСУ, який потрапив у полон під час боїв під Іловайськом, розповідав, що тоді на Донбас заїжджали російські офіцери, десантники та спецслужби. Вони випитували інформацію у заручників, а також безпосередньо брали участь в бойових діях.

Ці ж факти неодноразово впродовж 6 років підтверджували і співробітники СБУ. Під час АТО бійці ЗСУ брали у полон бойовиків, в яких були російські шеврони, а вони представлялися військовими Збройних сил РФ: десантники, танкісти тощо.

  1. Зброя і техніка з Росії.

“Це не місце для особистих поглядів”. Фокіна звільнили з ТКГ

На сході України військові ЗСУ неодноразово захоплювали російські танки та іншу техніку, безпілотники та зброю російського виробництва. Але влада Росії це спростовує. Кажуть, що “зброя російського зразка потрапляє на Донбас контрабандою. Зазначимо, згідно з географічною мапою світу, окупована територія Донбасу межує лише з Росією, тобто все, що потрапляє на територію ОРДЛО має проходити через російський кордон.

Спостерігачі місії ОБСЄ неодноразово помічали, як через ці кордони проїжджають десятки вантажівок і “гумконвоїв”. 

  1. Боїнг “МН17” збили над Донбасом російською ракетою.

“Це не місце для особистих поглядів”. Фокіна звільнили з ТКГ

Влітку 2014 року над небом Донецької області підбили літак Боїнг 777 рейсу МН-17. Тоді в результаті падіння літака загинули всі пасажири та екіпаж — 298 людей.

Міжнародні слідчі з’ясували, що ракетно-зенітний комплекс “Бук”, з якого стріляли по малайзійському Боїнгу MH17, належить 53-й зенітно-ракетній бригаді Міноборони Росії, що розташовується в селищі Маршала Жукова під Курськом. 

За 5 років загалом спільна слідча група у складі представників Нідерландів, України, Бельгії, Австралії та Малайзії провели розслідування та пред’явили обвинувачення першим чотирьом підозрюваним: громадянам Росії Ігорю Гіркіну, Сергію Дубинському і Олегу Пулатову. Також звинуватили українців Леоніда Харченка та Володимира Цемаха. Всіх їх підозрюють у терористичному акті. За українським законодавством санкція статті передбачає ув’язнення терміном від 10 до 15 років або довічно. 

  1. Росія надає своє громадянство Донбасу.

“Це не місце для особистих поглядів”. Фокіна звільнили з ТКГ

Ще навесні 2019 року Президент Росії підписав указ, який спрощує процедуру оформлення російського громадянства для жителів самоназваних “ЛДНР”. 17 липня того ж року Путін поширив спрощену процедуру отримання російського паспорта на жителів усієї Донецької і Луганської областей.

Станом на зараз, російські паспорти отримали вже понад 200 тисяч українців.

Однак, в ЄС на цю ідею Путіна відреагували негативно. На липневому саміті 2019 року в Євросоюзі заявили, що не визнаватимуть паспорти Росії, та будуть відмовляти у шенгенських візах тим, хто отримав російський паспорт після анексії Криму.

***

Нагадаємо, Вітольда Фокіна включили до складу Тристоронньої контактної групи в середині серпня цього року. Він обійняв посаду заступника голови делегації з перемовин по Донбасу. 

В коментарі виданню LIGA.net представник окупованих територій в ТКГ Сергій Гармаш розповідав, що саме Андрій Єрмак запропонував Вітольду Фокіну увійти в склад української делегації в ТКГ. Згодом в етері програми “Світське життя” онучка заступника голови Вітольда Марія Фокіна заявляла, що вона особисто познайомила свого дідуся Вітольда Фокіна з головою ОП Андрієм Єрмаком. Останній її друг. А рішення долучити дідуся до перемовин по Донбасу — це її особисте рішення

“Це було наше особисте рішення, щоб дідусь почав займатися цим (питанням Донбасу в ТКГ — ред.)… Він не знав, що Андрій Єрмак — це мій добрий друг дитинства. І Андрюші якраз потрібна була допомога із ситуацією (з Донбасом — ред.)”, — зазначала Марія Фокіна.

Читайте також:


Завантажити ще...