В Україні починають впроваджувати анонсовану рік тому програму справедливої трансформації вугільних регіонів. Вона передбачає закриття державних шахт і подальшу підтримку мономіст, орієнтованих на видобуток вугілля. Упродовж цього року перестануть працювати 2 шахти, які вже вичерпали свій ресурс. Одне з таких підприємств знаходиться на Донбасі.
Про це розповів прем’єрміністр України Денис Шмигаль у ході пресконференції.
За його словами, закрити планують по одній шахті на заході та сході України.
“Ці шахти підлягатимуть закриттю природним способом, але при цьому, звичайно, частина людей, які там працювали, залишаться працювати, бо утримання шахт після закриття – це десятки років. Воно потребує певної роботи: відкачки вод, супроводу цих всіх процесів. Але частина людей мають отримати альтернативну роботу, діти цих людей мають отримати відповідне навчання. Тобто, це елементи цієї справедливої довготермінової трансформації вугільних регіонів, яка може займати від 10 до 40 років”, – пояснює урядовець.
Він зазначив, що серед причин такої трансформації – не лише вичерпання шахтних ресурсів, а й зміна поколінь і перехід економіки до декарбонізації. Зокрема, одним із варіантів відходу від вугілля для України може стати видобуток і перероблення літію.
“Україна має найбільші поклади літію на європейському континенті. Це також альтернатива для поступової поетапної заміни. Наприклад, до 2030 року Європа буде потребувати у 18 разів більше літію, ніж зараз, а до 2050 – у 60 разів більше. Це пов’язано з електрокарами, батареями. Звичайно, нас цікавить додана вартість, бути знов постачальником сировини не хотілося б”, – каже Денис Шмигаль.
Нагадаємо, про плани зменшити залежність окремих регіонів від видобутку вугілля рік тому заявив президент України на зустрічі з шахтарями. Тоді він казав, що в Україні видобувають більше вугілля, ніж його можна продати. Тож Володимир Зеленський доручив профільному міністерству знайти варіант, як закрити неприбуткові шахти та не залишити людей без роботи.
Частково працюють над питанням і самі прив’язані до шахт міста. Наприклад, ще 2 роки тому Вугледар, Мирноград, Добропілля, Новогродівка, Покровськ та Селидове підписали меморандум про партнерство і створили Платформу сталого розвитку вугільних міст Донецької області. Вони обмінюються досвідом із громадами, які вже пройшли через таку деіндустріалізацію.
Зауважимо, на Донеччині є й інші вузькопрофільовані громади. Наприклад, Шахівська та Андріївська ОТГ залежать від податків з кар’єрів, бюджет Миколаївської ОТГ майже цілком поповнюється від Слов’янської ТЕС, а Лиманська ОТГ отримує доходи від зареєстрованої на її території Донецької залізниці.
В області кажуть, що працюють з громадами над цим питанням, але до змін готові не всюди. Там, де люди звикли до шахт — хочуть їх зберегти, і з іншими напрямками така ж ситуація.
Детально про проблеми новостворених ОТГ Донеччини ми розповідаємо в цьому матеріалі.
Додамо, про теперішній стан шахт регіону розповів в інтерв’ю Вільному радіо заступник голови Незалежної профспілки гірників України Олександр Абрамов.
Читайте також: