ЦВК припускає, що місцеві вибори в 18 громадах Донбасу можуть відбутися вже восени
Для їх організації необхідно понад 28 мільйонів гривень.
Напередодні Центрвиборчком звернувся до Верховної Ради та Кабінету Міністрів щодо фінансування місцевих виборів та проміжних виборів народних депутатів на всій території України, які відбудуться 31 жовтня 2021 року. На вибори планують витратити 76 мільйонів 67 тисяч гривень.
Також у ЦВК зазначили, що у зв’язку з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2021 року, на окремих територіях Донецької та Луганської областей Комісією можуть бути призначені перші місцеві вибори. На організацію виборів та підготовку до них просять 28 мільйонів 55 тисяч гривень.
Нагадаємо, в середині липня 2020 року Верховна Рада України призначила чергові місцеві вибори на 25 жовтня 2020 року. 8 серпня ЦВК визначила населені пункти, де виборів не буде. Тоді голосувати не дали жителям 18 громад Донецької та Луганської областей.
Аргументували це небезпекою на фоні збройного конфлікту на Донбасі. Такі висновки Центральній виборчій комісії дали Донецька та Луганська обласні військово-цивільні адміністрації.
Однак це викликало обурення у місцевих жителів, які виходили на мітинги та акції протестів. Через суспільний резонанс ЦВК ще кілька разів зверталася до Донецької та Луганської ОВЦА, а також до РНБО, військових, Нацполіції та СБУ з проханням переглянути можливість проведення виборів.
Журналісти Вільного радіо отримали від Центральної виборчої комісії відповіді та висновки від структур, в яких вони питали “чи безпечно проводити вибори на Донбасі”. Детальніше про аргументи ОВЦА, РНБО та СБУ читайте в матеріалі: Схрони, “неспокійне” перемир’я і коронавірус. Як силовики пояснюють неможливість провести вибори у 18 громадах на Донбасі (документ).
Зазначимо, 14 січня набули чинності правки в Законі про військово-цивільні адміністрації. Президенту дозволили створювати ВЦА в громадах Донбасу, де не було виборів, навіть якщо ради там продовжують працювати.
Через те, що вибори в громадах так і не провели, а ВЦА досі не створили, з’явились проблеми у міських рад. Наприклад, міська рада Світлодарська не змогла ухвалити бюджет, адже такої структури як міськрада вже не існує, через закон про децентралізацію. Тож там президент створив ВЦА, а от керівника досі не призначили. Детальніше про ситуацію у Світлодарській громаді читайте в матеріалі: Міськрада прифронтового Світлодарська досі не ухвалила річний бюджет ㅡ замало депутатів
11 травня Шостий ААС скасував рішення ОАСК і водночас все ж визнав протиправною постанову ЦВК про неможливість проведення виборів на окремих територіях Донбасу та скасував її.
Однак вже на початку червня Донецька обласна ВЦА заявила, що подаватиме скаргу на рішення суду про вибори на Донбасі.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.