“Украдене Різдво”. Що таке локдаун і які обмеження можуть ввести в Україні вже незабаром
Фото з відкритих джерел

Нещодавно в Україні запровадили карантин вихідного дня, але невдовзі можуть ввести й більш жорсткі обмеження. Зокрема, в уряді розглядають можливість “закрити країну на локдаун” під час новорічних свят. Ми розібралися, в якому випадку це може статися та як оцінює нинішню ситуацію в Україні міністр охорони здоров’я.

 

Що таке локдаун?

Локдаун – це суворий карантин, під час якого люди не можуть вільно пересуватися країною та не мають повної свободи дій. Зокрема, в межах локдауну влада може закрити державні кордони, ввести комендантську годину, скасувати рух транспорту, закрити освітні установи, кафе, ресторани та розважальні заклади. Працювати дозволять лише організаціям, які забезпечують основні потреби громадян (аптекам, продуктовим та господарчим магазинам), а також об’єктам критичної інфраструктури (комунальним службам, енергетичній сфері, інформаційно-комунікаційним підприємствам, банківським та іншим фінансовим установам тощо).

Що зараз говорять про локдаун в Україні?

Нещодавно Міністр культури України Олександр Ткаченко заявив, що в Україні треба запланувати жорсткий карантин на Новий рік і два тижні після нього.

“Я пропонував би, по-перше, запланувати двотижневий локдаун, прив’язаний до новорічних свят. Безумовно, Уряд має допомогти всім, хто фінансово потерпає в умовах безробіття. А, по-друге, відмовитись на Різдво та Новий рік від масових заходів і зустріти свята в режимі онлайн, наприклад в зумі. Принаймні буде, що згадати”, – написав Олександр Ткаченко у своєму Telegram-каналі.

У Кабміні підтвердили, що розглядають локдаун на новорічні свята як один з можливих сценаріїв розвитку подій.

“Ми розуміємо, що кінець грудня та початок січня – період новорічних свят. Це зустрічі, ярмарки, тісні контакти між людьми. І все це може дати значний поштовх до сплеску хвороби, якого медична система може не витримати. Уряд не приховує та говорить відкрито, що ми розробляємо план реагування на випадок погіршення стану в країні. Наші кроки мають бути зрозумілими та передбачуваними для людей та бізнесу. Тому ми ведемо діалоги, тісно співпрацюємо і спілкуємося з місцевою владою, міськими головами, бізнесом, аби спільно напрацювати оптимальну модель протиепідемічних заходів”, – заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду.

Чому локдаун не можуть ввести просто зараз?

Повний локдаун наразі залишається найефективнішим інструментом у боротьбі з поширенням коронавірусу, стверджує міністр охорони здоров’я України Максим Степанов. Але такий крок може завдати серйозної шкоди українській економіці.

“Якщо люди просто знаходяться вдома, ні з ким не контактують, а інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, то зрозуміло, що не буде й захворюваності. Але з іншого боку ми повинні рахуватися з можливостями нашої країни, з розрахунками, які зробили Міністерство економіки, Міністерство фінансів щодо наслідків введення такого жорсткого карантину”, – пояснює Максим Степанов.

Він зазначив, що підставою для будь-яких карантинних обмежень є здатність медичної системи надавати допомогу пацієнтам. Зараз в українських лікарнях є майже 56 тисяч ліжок, відведених для людей з коронавірусом. У порівнянні з квітнем ця кількість виросла у понад 4 рази.

“Є 55 886 ліжок, із яких хворими на COVID-19 зайнято 49,9%, тобто 27 887 ліжок. Ситуація напружена, бо майже 50% зайнятих ліжок – це достатньо багато, але ситуація повністю контрольована, медична система справляється”, – запевняє очільник МОЗ.

Замість запровадження локдауну в МОЗ обрали стратегію зміцнення медичного потенціалу.

“Якщо у квітні ми мали, наприклад, до 3,5 тисяч ліжок з киснем на всю країну, то в серпні ми вже мали 8 800 таких ліжок, а на сьогодні їх 26 583”, – розповідає міністр.

У міністерстві сподіваються, що в новорічні свята діятимуть ті ж протиепідемічні заходи, що й зараз. Чітких прогнозів поки не роблять, але розраховують на позитивний вплив карантину вихідного дня. Ефект від нього можливо буде відслідкувати лише за 2-3 тижні після його введення.

Чи можуть Україну все ж закрити на локдаун на Новий рік та Різдво?

В уряді не виключають можливості запровадження повного локдауну. Це може статися, якщо у лікарнях будуть заповнені більш як три чверті місць для пацієнтів з COVID-19. У такому випадку людей мають попередити заздалегідь.

“Якщо ми побачимо дуже стрімке зростання захворюваності і, як наслідок, заповненість наших ліжок, тоді ми будемо пропонувати більш жорсткі карантинні обмеження. Я думаю, ми одразу ж побачимо цю динаміку, бо ми аналізуємо багато цифр. Тому за тиждень – 10 днів точно треба людей попередити”, – розповів Максим Степанов в ефірі телеканалу “112 Україна”.

Аби не допустити запровадження більш жорстких обмежень, у МОЗ закликають українців неухильно дотримуватися карантинних вимог: носити маску, тримати руки чистими, дотримуватися дистанції та уникати місць скупчення людей.

***

Нагадаємо, щоб стримати поширення коронавірусної хвороби, з 12 березня в Україні ввели карантин.  Кабмін постановив закрити заклади освіти, а також скасувати масові заходи, де беруть участь понад 10 людей. 6 квітня уряд посилив карантинні обмеження. Людям заборонили з’являтися в громадських місцях без маски або респіратора, гуляти в парках та відвідувати спортмайданчики, а також збиратися в компанії з понад двох людей.

Наразі в Україні на вихідних закривають всі установи, окрім аптек, продовольчих магазинів, транспорту і автозаправок. Поки що такі обмеження ввели на 3 тижні – до кінця листопада. Раніше замість цього в Україні діяло карантинне зонування. Щотижня відповідно до епідпоказників у кожному населеному пункті встановлювали певний рівень епідемічної безпеки: від зеленого до червоного. Кожен з цих рівнів передбачав низку обмежень і заборон. Але тепер на території всієї країни встановили помаранчевий рівень епіднебезпеки.

Читайте також:


Завантажити ще...