“Україна належить Росії, а боїнг збили ЗСУ”: 6 маніпуляцій в розмові Гордона та Гіркіна про Донбас
Фото: з відкритих джерел

18 травня український шоумен Дмитро Гордон опублікував розмову з одним з тих, хто захоплював Крим та почав війну на Донбасі — Ігорем Гіркіним (Стрєлковим). Офіційно українські правоохоронці шукають Гіркіна, але Гордону це вдалося краще і він дав бойовику можливість говорити з українською аудиторією. Ми послухали ці 4 години за вас і розібрали яку брехню та маніпуляції там видають за правду. 

 

Для довідки:
Ігор Гіркін — ексвійськовий, колишній полковник ФСБ, самоназваний “ексміністр Міноброни “ДНР”, історик. Чоловік є одним з очільників бойовиків на Донбасі. За його словами, навесні 2014 року він в складі 54 озброєних людей незаконно потрапив на територію Донецької області та захопив кілька адміністративних будівель у Слов’янську. Під його командуванням також проходили бойові сутички з українськими військовими та силовиками у Донецьку та Іловайську. В серпні він покинув територію України та переховується від слідства.

 

1. “Україна належить до Росії”

 

“Україна належить Росії, а боїнг збили ЗСУ”: 6 маніпуляцій в розмові Гордона та Гіркіна про Донбас 1

Заява: Ігор Гіркін заявляє, що велика частина української території належить країні-агресору, Росії.

“Україна не може триматися якомога далі від Росії. Це закон природи. Більшою своєю частиною вона розміщена на території Росії. І населена вона такими ж росіянами, які відрізняються за своїми регіональними соціоособливостями. І не більше. Україна ніколи не зможе відсидіти на своєму хуторі, коли в Росії палають пожежі.. Вона палає разом з нею”, — каже “Стрєлков”.

Факти: Незалежна Україна та Російська Федерація утворилися в 1991 році, після розвалу СРСР. До цього Україна дійсно входила в склад СРСР та Російської імперії. Проте на території українських земель проходило чимало війн та розподілів. Як і на території інших сучасних держав. І кожна незалежна держава в час її існування закріплює свої кордони офіційно. Але теза Гіркіна поширена серед дезінформації з Росії та часто використовується пропагандистами. 

 

 

2. “Українців немає, є лише один народ — росіяни”

“Україна належить Росії, а боїнг збили ЗСУ”: 6 маніпуляцій в розмові Гордона та Гіркіна про Донбас

 

Заява: За думкою ексватажка т.з. “ДНР”, крім того, що українські території начебто належать до Росії, в Україні живуть лише росіяни.  

“На Україні, і тим паче в Криму, на Донбасі та від Харкова і до Одеси мінімум мешкає один і той самий народ, живе у двох формально різних державах, але в одній країні, яка називається Росія”, — розповідає в інтерв’ю Гіркін.

Факти: Народ – це історична спільність людей, що формується за спільністю їх території, економічних зв’язків, літературної мови, деяких особливостей культури і характеру, які складають її ознаки. Українська культура може бути схожою з культурою західної Росії через те, що територіально вона знаходиться близько. Проте в українців є свої відмінні від інших культур традиції, кухня, одяг тощо. 

 

3. “Крим не захопили, а повернули”

“Україна належить Росії, а боїнг збили ЗСУ”: 6 маніпуляцій в розмові Гордона та Гіркіна про Донбас

Заява: Ігор Гіркін спростовує, що разом з військами РФ анексував Кримський півострів. Він зазначає, що це він також історично належав до Росії.

“Я не брав участь в захопленні Кримського півострова, як ви кажете. Це з вашої точки зору захоплення. А з моєї точки зору — це возз’єднання з Росією, з однією з її територій”, — каже Ігор Гіркін.

Факти: В 1954 році Верховна Рада СРСР передала Крим до складу УРСР.

“Україна належить Росії, а боїнг збили ЗСУ”: 6 маніпуляцій в розмові Гордона та Гіркіна про Донбас

У грудні 1991 року, під час референдуму про незалежність, 54% жителів півострова проголосували за входження Криму до складу України. В 2014 році Російські збройні сили без опізнавальних знаків в’їхали на територію Криму та організували незаконний референдум. Так, через агресію до України з боку Росії ЄС наклали тисячі санкцій проти російських чиновників, підприємств, експорт товарів.  А в 2018 році Третейський суд у Гаазі визнав Росію винною в анексії українського півострова та зобов’язав виплатити 159 млн дол збитків Україні.

 

4. “Українські силовики викрадали своїх громадян”

Вихідні в зоні ООС: з передової евакуювали 4 бійців ЗСУ. Під обстрілом опинилися й житлові квартали (Фото)

Заява: В розмові з Гіркіним Дмитро Гордон згадав слова ексбойовика, що начебто “без т.з. “ДНР” у Слов’янськ та інші міста прийдуть бендери та будуть всіх вбивати”, але після звільнення міста все стало спокійно. Ігор Гіркін заявив, що “тихо стало” через викрадення людей.

“Після того, як зникли дуже багато людей, Слов’янськ став мирним та спокійним містом. Враховуючи, що чимало людей звідти уже виїхали. Ніхто тепер про них не пам’ятає і не питає. Немає людини — немає проблеми”, — розповідає Гіркін.

Факти: Протягом 3 місяців, з квітня по липень 2014 року, Слов’янськ був під контролем бойовиків т.з. “ДНР”. В цей час в місті тривали бої між бойовиками та українськими силовиками. На початку липня окупанти почали відступати, а бійці АТО висунулись звільняти інші міста від незаконних збройних формувань.

Фейки про “радикальних бандерівців” російські ЗМІ розповсюджували ще до початку війни. “Бандерівцями” вони називають мешканців західної України, через те, що там народився проукраїнський політичний діяч Степан Бандера. Російські пропагандисти вважають його гітлеровцем, німецьким солдатом та нацистом. Про біографію Бандери ми писали в матеріалі до його дня народження.

Тож, росЗМІ з початком війни почали розповсюджувати фейки про те, що радикали приїжджають на Донбас, щоб вбивати місцевих жителів на фоні ненависті за мову. Доведених випадків конфліктів на мовному грунті не фіксували. 

Додамо, що випадки викрадення все ж були. Але не в Слов’янську. Наприклад, на початку війни працював скандальний батальйон при МВС “Торнадо”. Кількох силовиків цього батальйону визнали винними та посадили в тюрму. 

 

5. “На Донбасі громадянська війна”

“Зброя російського зразка потрапляє до бойовиків т.з. “ЛДНР” контрабандою”, — МЗС Росії

Заява

“Я вважаю, що це саме громадянська війна. Навіть якщо відійти від моєї точки зору, що воюють росіяни з росіянами, з обох боків, 90% ополченців це були місцеві, шахтарі. Формально до квітня вони вважались громадянами України”, — каже Стрєлков.

При цьому він не заперечує, що на Донбасі є й російські війська. Запевняє, що “це нормально, коли сусідня держава підтримує”.

Факти: Офіційно Росія намагається не визнавати участь у війні на Донбасі. Навіть поставлену зброю називають контрабандою. І водночас готові масово роздавати російські паспорти мешканцям окупованих територій.   ОБСЄ неодноразово фіксували присутність військових Росії на Донбасі. Наприклад, лише  з вересня 2019 року до січня 2020 року зафіксували майже 350 військових, які перетнули кордон з Росію. Вони також помітили кілька десятків військових вантажівок та гумконвоїв. Також, в інтерв’ю Вільному радіо один з військових ЗСУ, який потрапив у полон під час боїв під Іловайськом, розповідав, що тоді на Донбас заїжджали російські офіцери, десантники та спецслужби. Вони випитували інформацію у заручників, а також безпосередньо брали участь в бойових діях.

 

6. “Боїнг MH17 збила Україна”

Матеріали справи про збиття Boeing MH-17 частково передали до Гаазького суду

Заява: Коментувати деталі про події збиття літака малайзійських авіаліній МН17 Гіркін категорично відмовився. Але запевняє, що літак збили не бойовики, а українські військові.

“Я попередньо знав, що хто б не був винуватий, звинувачуватимуть все одно нас. До речі, я й не сумнівався й нині не сумніваюсь в причетності України до знищення цього боїнгу”, — заявляє Гіркін.

Факти: Нідерландські слідчі дійсно звинувачують кількох громадян України в причетності до збиття літака рейсу МН17. Проте всі фігуранти працювали на боці бойовиків т.з. “ДНР”. Попередньо слідчі встановили, що ракетна установка, з якої збили літак належить одній з військових частин РФ. Стріляли з окупованої бойовиками території. Детальніше про розслідування авіакатастрофи-теракту внаслідок якого загинули 298 людей читайте за посиланням.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...